Katalog on-line

Katalog on-line

Bibliografia regionalna

Bibliografia regionalna

IBUK Libra

IBUK Libra

Strategia Rozwoju Biblioteki

Plan Rozwoju Biblioteki

Dyskusyjne Kluby Książki

Dyskusyjne Kluby Książki

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

BIP

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - BIP

Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Academica

Academica

MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Książki

Instytut Książki

NPRCz 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

SBP

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Cyfrowa Biblioteka - Polona

Cyfrowa Biblioteka Polona

Facebook

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na Facebooku

Kanał YouTube

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na YouTube

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

DKK STASZÓW


Dnia 1.03.2011r. o godzinie 16:30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowano o dwóch książkach:

Sowa Izabela - "Świat szeroko zamknięty"
Bohaterką powieści jest Emilia Rozpaczyńska - emerytka żyjąca z dnia na dzień. Mająca "swój rytm" - rano to, po południu to, w poniedziałek to, a we wtorek tamto. Całe dotychczasowe życie Emilii wywracają do góry nogami rozbite okulary. Powieść o przemijającym życiu, o śmierci, o puste i o tym, jak wykorzystać czas, który nam jeszcze pozostał. Czyta się ją bardzo szybko, ale nie lekko. W nią trzeba się wczytać.
Panie stwierdziły jednogłośnie, że książka się im nie podobała.

Rei Kimuna - "Motyl na wietrze"
Książka to wzruszająca opowieść o miłości aż po grób, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia "Tojin" Okichi, konkubiny wbrew własnej woli, pierwszego amerykańskiego konsula w Japonii. Młoda dziewczyna musiała zostać konkubiną i chociaż przyczyniła się do wynegocjowania korzystnych warunków traktatu między Ameryką, a Japonią, to już do końca życia prześladowała ją niechęć i pogarda rodaków. Powieść wiernie oddaje uczucia bohaterów i rzeczywistość w jakiej żyli. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie.
Wszystkim paniom książka się bardzo podobała.


Dnia 2.04.2011 o godzinie 16:30 odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowano o książce "Tajemnice Magdaleny" Katarzyny Zychla.
Książka porusza współczesne problemy młodych ludzi m.in. zagraniczne wyjazdy, problemy aborcji. Powieść napisana prostym językiem, czyta się ją łatwo i przyjemnie. Opinie Klubowiczek po lekturze były bardzo pozytywne.

DKK Staszów


Dnia 10.05.2011r. o godzinie 16:30 odbyło się spotkanie Klubu DKK, w czasie którego dyskutowano o książce Tracy Chevalier "Dziewczyna z perłą". Autorka w ciekawy sposób pokazuje środowisko mieszczańskie i atmosferę XVII-wiecznej Holandii. Bohaterką powieści jest 16 letnia dziewczyna - Griet. Książka opisuje 2 lata jej pracy na służbie u rodziny malarza Johannesa i okoliczności powstania obrazu "Dziewczyna z perłą", który powszechnie zwany jest "Holenderską Mona Lisą". Język powieści jest prosty, co powoduje, że czyta się ją łatwo i przyjemnie. Panie jednogłośnie stwierdziły, że powieść bardzo im się podobała, a historia w niej opowiedziana na pozór zwyczajna i prosta jest bardzo interesująca.

DKK StaszówDKK Staszów

Dnia 21.06.2011r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Staszowie. Na spotkaniu dyskutowano o pierwszej części trzytomowej sagi Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk "Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy". Autorka na przemian ukazuje historię w miarę współczesną - rok 1995, która opowiada o młodej dziewczynie Idze, jej rodzinie i znalezisku podczas wykopalisk (mumia kobiety z pierścieniem) i drugą historię: rodziny Zajezierskich, rozciągającą się w drugiej połowie XIX w., których losy jak się okazuje są związane z rodziną Igi. Język powieści jest prosty, oddaje klimat dawnych lat. Napisanie tej powieści wymagało od autorki poznania życia w Polsce w XIX w. Książkę wszystkim paniom czytało się szybko i łatwo. Bardzo lektura - polecamy.

DKK StaszówDKK Staszów


Dnia 6.09.2011 o godz. 16:30 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Pierwszą książką, o której dyskutowano była „Żona mormona” Irene Spencer. Jest to powieść autobiograficzna opisująca życie drugiej z dziesięciu żon, matki trzynaściorga dzieci. Autorka opisuje życie w poligamicznej rodzinie mormońskiej, a także wiary pełnej nakazów i zakazów. Powieść jest bardzo wciągająca, a zarazem wstrząsająca. Napisana prostym językiem przez co czyta się ją łatwo i przyjemnie z każdą kartką poznając nowe fakty z życia bohaterki. Kolejną książką poddaną dyskusji była „Książę Mgły” Carlosa Ruiza Zafona. Jest to debiutancka powieść hiszpańskiego autora, której bohaterami są dzieci; rodzeństwo: Max – 13 letni, Alicja – 15 letnia, Irina – 8 letnia i ich znajomy 17-letni Roland. Dzieci obrazują dobro, czystość i niewinność, a Książę Mgły – zło. W zamian za spełnienie życzeń zły czarownik żąda bezwzględnego posłuszeństwa. Język powieści jest prosty i zrozumiały. Powieść czyta się lekko i szybko przenosząc się w świat magii i rzeczy nadprzyrodzonych. Obydwie książki bardzo się wszystkim paniom podobały. Polecamy.


Dnia 4.10.2011 o godzinie 16:30 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiana była książka "Kolacja z zabójcą" Aleksandry Marininy. To debiutancki kryminał rosyjskiej pisarki, w którym oprócz wyjaśnienia zabójstwa wybitnej działaczki instytutu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest także zwrócona uwaga na pracę milicji w Rosji lat 90. Główną bohaterką jest inteligentna analityczka Anastazja Kamieńska, dzięki której umiejętności łączenia pozornie przypadkowych faktów zostaje znaleziony nie tylko zabójca, ale także zleceniodawca. Powieść bardzo ciekawa, czyta się ją łatwo i szybko, chcąc jak najszybciej poznać rozwiązanie zagadki.


W dniu 8.11.2011r. o godzinie 16:30 na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki z zebranymi klubowiczkami dyskutowano o książce Dawida Kornogi "Rzęsy na opak". Bohaterką książki jest 12-letnia dziewczynka Ola Procyk, która opowiada nam o swojej rodzinie, gdzie ojciec prawie codziennie wraca pijany, o swoich przyjaciołach, szkole, znajomych, o swoim świecie, w którym brakuje miejsca na dziecięcą radość. Panie stwierdziły, że książka bardzo realistycznie przedstawia codzienność rodzin z nałogami. Książkę czyta się bardzo szybko i łatwo.


Dnia 13.12.2011r. o godzinie 16:30 dyskutowałyśmy o książce "W chmurach" Waltera Kirn. Bohaterem powieści jest 35 letni Ryan doradca ds. zwolnień. Większość życia spędza w samolotach latając służbowo po Ameryce. Panie stwierdziły jednogłośnie, że książka się im nie podobała i czyta się ją trudno.


Dnia 7.02.2012r. o godzinie 16:30 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Do dyskusji mieliśmy dwie książki.
Pierwsza to "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargas Llosy. Powieść pokazuje historię miłości toksycznej, samolubnej, odpychającej, ale też nieskończonej. Akcja powieści rozgrywa się pośród różnych zawirowań politycznych, w kilku państwach, m.in. Peru, Francji i Anglii. Na tym tle pokazany jest inteligentny, rozsądny bez pamięci zakochany mężczyzna - Ricardo - w pięknej, zmysłowej kobiecie zafascynowanej władzą, pieniędzmi, życiem na świeczniku - "niegrzecznej dziewczynce". Powieść stawia przed nami wiele pytań dotyczących sensu życia. Język jest barwny, a bohaterowie doskonale zarysowani.
Druga to powieść pt. "Złote nietoperze" Grażyny Jeromin - Gałuszki. Główne bohaterki to Matylda i Lora, które były związane z Mateuszem, mężczyzną kryjącym mroczną tajemnicę, która ujrzała światło dzienne dopiero po jego śmierci. W powieści pokazane jest zderzenie dwóch różnych osobowości spokojnej Matyldy i ekstrawaganckiej Lory. Obu kobiet nie łączy sympatia, ale z upływem czasu powstaje pomiędzy nimi pewna wieź. Powieść napisana łatwym, prostym językiem.
Obydwie powieści podobały się. Polecamy.

DKK StaszówDKK Staszów


W dniu 6.03.2012r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowano o książce Jerzego Stuhra pt. "Stuhrowie: historie rodzinne".
W książce autor podjął próbę ocalenia od zapomnienia dziejów swojej rodziny. Nie ma w niej wywlekania żali i sensacji, plotek o ludziach polskiego show-biznesu ale pielęgnowane są w niej wspomnienia i dawne ślady rodzinnej historii. Czyta się ją dobrze i przyjemnie, jak sagę rodzinną z historią w tle.

DKK StaszówDKK StaszówDKK StaszówDKK Staszów


"Peonia" Pearl. S. Buch to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 17.04.2012r. o godzinie 16:00.
Tytułowa bohaterka to służąca, która jako mała dziewczynka została kupiona przez bogatą chińsko-żydowską rodzinę, by w przyszłości służyć synowi państwa, którzy ją kupili. Książka przybliża nam społeczność chińską i żydowską, a także porusza mało znany temat Żydów zamieszkujących terytorium Chin. Powieść czyta się ciekawie i z przyjemnością.

DKK StaszówDKK StaszówDKK Staszów


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 22.05.2012r. o godz. 16:00. Tym razem dyskutowaliśmy o książce młodej polskiej pisarki Anny Piegi pt. "Lustro czasu". Powieść pokazuje nam poprzez losy Darii, głównej bohaterki, jak nieprzewidywalne bywa życie. Gdy wydaje się nam, że już wszystko mamy uporządkowane i jest tak jak chcemy, to wystarczy chwila, aby nasz świat uległ rozbiciu na drobne kawałki jak lustro. I nie pozostaje nam nic innego, jak tylko pogodzić się z losem i zacząć "sklejać" swoje życie.
Książka jest wzruszająca, napisana prostym językiem. Po jej lekturze zastanawiamy się nad sensem życia, miłością i przyjaźnią.

DKK StaszówDKK Staszów


Dnia 19.06.2012r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowaliśmy o książce Mary Higgins Clark "Dwa słodkie aniołki". Powieść ta to kryminał. Zostają porwane dwie bliźniaczki, za które porywacze żądają dużego okupu i chociaż wydaje się, że sprawa jest bardzo trudna, to powoli wszystko zaczyna się wyjaśniać. Książkę czyta się lekko i szybko, klubowicze polecają ją do czytania w podróży.

DKK StaszówDKK Staszów


Dnia 4.09.2012r. o godzinie 16:00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym dyskutowaliśmy o dwóch książkach. Pierwszą książką była „Chata” Williama Paula Younga. Powieść opowiada o Marchu, mężczyźnie, któremu seryjny morderca porwał i zamordował najmłodszą córkę – Missy, a jej ciała nie odnaleziono. Jest to książka o miłości, Bogu, nawróceniu, tragedii, cierpieniu, pragnieniu zemsty i wybaczeniu. Klubowiczom książkę czytało się trudno i ciężko, nie jest to powieść łatwa i prosta do przeczytania. Drugą książką była powieść Jana Grzegorczyka „Chaszcze”. Głównym bohaterem jest Stanisław Madej, tłumacz, niespełniony pisarz, który przeprowadza się do starego domku na łonie natury. Podczas jednego ze spacerów po lesie znajduje zwłoki wisielca – samobójcy. Staje się prywatnym detektywem próbującym poznać okoliczności tragicznego wydarzenia. Tytułowe chaszcze, to historie ludzkich losów, mrocznych tajemnic i relacji międzyludzkich. Książka napisana prostym językiem. Czyta się ją lekko i z zainteresowaniem. Polecamy.

DKK StaszówDKK Staszów


Dnia 2.10.2012r. o godzinie 16:00 odbyło się spotkanie klubu DKK, na którym dyskutowaliśmy o książce Olgi Rudnickiej pt. "Lilith". Jest to powieść obyczajowo - kryminalna z wątkami okultystycznymi. Akcja rozgrywa się w Lipniowie, mieście, gdzie wg. legendy miał odbyć się ostatni proces czarownic. Do miasta przeprowadza się wraz z mężem Lidka Sianecka, która ma problem z zaaklimatyzowaniem się. W okolicy Lipniowa giną młode dziewczyny, a policja jest bierna w rozwiązaniu spraw, bojąc się odstraszyć turystów, których do miasta przyciąga legenda. Powieść czyta się szybko, lekko, trzyma w napięciu do ostatniej strony.

DKK StaszówDKK Staszów


„Wyspa niesłychana” Eduarda Mendozy to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 13.11.2012r. Książka jest opowieścią o potrzebie zmian w życiu prawie każdego z nas, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Główny bohater Fabregas opuszcza firmę, rodzinę i podróżuje bezcelowo po różnych europejskich miastach, aż w końcu trafia do Wenecji i za sprawą poznanej tam kobiety – Marii Clary jego życie zupełnie się zmienia. Samą Wenecję autor opisał nie tylko jako miasto, które nas zachwyca, ale pokazał nam także jej negatywne strony. Książka jest ciekawa, ale klubowiczom czytało się ją trudno i nie podobała się.

DKK StaszówDKK StaszówDKK Staszów


Jarosław Kret w swojej książce pt. „Planeta według Kreta” zaprasza nas w podróż dookoła świata. Dnia 11.12.2012r. na spotkaniu DKK rozmawialiśmy właśnie o tej książce. Ten znany reporter i dziennikarz dzieli się w niej z czytelnikami swoimi wrażeniami z odbytych wypraw. Odkrywa przed nami znane, a jednak nieznane miejsca np. Włochy, Syrię, Maroko, Malediwy i wiele innych. Książkę czyta się ciekawie, jest pięknie wydana, wzbogacona wieloma zdjęciami. Autor opowiada o niezwykłych zabytkach, zwyczajach i tradycjach. Jednak nie wszystkim klubowiczom książka się podobała.

DKK StaszówDKK Staszów


Dnia 12.02.2013 r. o godzinie 16:00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym dyskutowaliśmy o dwóch książkach.
Pierwszą książką była „Grzech aniołów” Link Charlotte. Powieść kryminalna, która opowiada o rodzinnej tragedii, jaka dotknęła rodzinę Beerbaumanów.  Nie są oni zwykłą, przeciętną rodziną, skrywają wiele sekretów, które nieoczekiwanie wychodzą na światło dzienne. W skład rodziny wchodzą: rodzice Janet i Phillip oraz dzieci, bliźniacy Mario i Maximiliam.
Klubowiczom książkę czytało się lekko i z zainteresowaniem.
Drugą książką była powieść Nicholasa Sparksa „Ostatnia piosenka”. Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Ronnie Miller.
Sparks skupił się nie na opisaniu historii miłosnej Ronni i Willa, ale na przedstawieniu relacji pomiędzy ojcem a dziećmi. Śmiertelna choroba ojca, przyczynia się do przemiany naszej bohaterki z wiecznie niezadowolonej siedemnastolatki we wrażliwą, współczującą, dojrzałą nastolatkę.
Książka napisana jest przystępnym i luźnym językiem, a jednocześnie towarzyszy jej głębokie przesłanie.
Czyta się ją jednym tchem, warto polecić ją każdemu.
Obydwie powieści się bardzo podobały. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

DKK StaszówDKK Staszów


Dnia  12.03.2013 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowano o dwóch książkach.
Pierwsza to: „Czerwona królowa” autorstwa Philippy Gregory - powieść historyczna opowiadająca o krwawym konflikcie pomiędzy szlacheckimi rodami Yorków i Lancasterów.
„Czerwona królowa” skupia się na historii Małgorzaty Beauford, matki pierwszego z Dynastii Tudorów – Henryka VII. W tej powieści autorka ukazuje portret kobiety silnej, walczącej. Na początku bogobojnej a później odważnej, która nie bała się niczego i nikogo, aby spełnić swój plan, a mianowicie uchronić Anglię przed panowaniem Yorków i postawić na tronie syna Henryka. Powieść klubowiczom podobała się, czytało się łatwo i przyjemnie. Polecamy.
Drugą powieścią omawianą na spotkaniu DKK była książka Johna Maxwella Coetzee „Foe”.
Na początku tej powieści poznajemy trzy osoby – to mieszkający od lat na bezludnej wyspie Kruzo, jego sługa Piętaszek oraz Susan Barton, kobieta-rozbitek.
Po ponad rocznym pobycie nadchodzi pomoc. Po powrocie do kraju kobieta usiłuje spisać historię rocznego na wyspie. W tym celu prosi o pomoc pisarza o znaczącym nazwisku Foe.
W tym miejscu wypada dodać, że „Foe” w tytule książki to prawdziwe nazwisko pisarza znanego, jako Daniel Defoe.  
W powieści żadna z tajemnic nie zostaje wyjaśniona, jest sporo niejasności, występują też przerwane wątki. Książka trudna w odbiorze i trudna do interpretacji.
W spotkaniu brało udział 8 klubowiczów.

DKK Staszów


„Kuba – daleka piękna wyspa” Agnieszki Budy - Rodriguez to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 16.04.2013r.
Jest to pasjonująca, autobiograficzna opowieść kobiety, która spędziła najlepsze lata swojego życia na Kubie.
Autorka opowiada o życiu codziennym Kubańczyków, opisując jak rewolucja pozbawiła Kubę jej blasku, zmieniając ją z „Perły Antyli” w kraj nędzy i głodu.
Mimo to wyspa oczarowała autorkę nie tylko przepiękną przyrodą, ale również pogodnymi i serdecznymi ludźmi. Wspomnienia opisane są z humorem, często jednak jest to śmiech przez łzy.
Autorka z tęsknotą wspomina Kubę z jej latynoską radością życia, nazywając „wyspą magiczną”, której nie można porównać z żadnym innym miejscem na ziemi.
Książkę czyta się ciekawie, wzbogacona ona jest wieloma zdjęciami, które pochodzą z archiwum autorki.
Klubowiczom książka podobała się. Polecamy.
W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

DKK Staszów


Zapalniczka” - książka Joanny Chmielewskiej, była głównym tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się 21.05.2013 r. Głównym tematem powieści są dzieje zaginionego przedmiotu – stołowej zapalniczki – prezent od duńskich przyjaciół. Główną bohaterką jest sama autorka, która z powodu zaginięcia tytułowej zapalniczki wplątuje swoich przyjaciół i rodzinę w duże kłopoty. W kręgu podejrzanych jest wiele osób jednak bohaterka największą uwagę skupia na kontrowersyjnym ogrodniku. Przy okazji na światło dzienne wychodzi zagadka kryminalna. Klubowicze stwierdzili, że fabuła jakby troszkę niemrawa, rozwiązanie zaskakujące, ale trochę banalne, słowem – mogło być lepiej. Książka została odebrana jako „normalna” u Chmielewskiej. Czyżby autorka przestała się rozwijać? W spotkaniu wzięło udział 3 klubowiczów. Książkę polecamy.

DKK Staszów


Książka Cobena H. „Obiecaj mi” to kolejna pozycja, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 25.06.2013 r.
„Obiecaj mi” to historia Myrona (nazwisko znane z kilku innych powieści Cobena), który pomaga przyjaciołom w odnalezieniu ich nastoletniej córki. Dziewczyna znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a wokół dzieją się dziwne rzeczy - każdy skrywa jakiś sekret. Myron musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, a także dotrzymać obietnicy: sprowadzić córkę przyjaciół do domu, całą i zdrową.
Kryminał czyta się z dużym zainteresowaniem, pragnąc poznać rozwiązanie sprawy. Książkę czyta się ciekawie, lekko i szybko.
W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Polecamy.

DKK Staszów


Dnia 10.09.2013r. o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowano o dwóch książkach.
Pierwsza to: „Mała matura” autorstwa Janusza Majewskiego.
Powieść podzielona jest na trzy części. Pierwsza, jak wskazuje tytuł „Słodkie lata”, dotyczy dzieciństwa Ludwika, a także wspomina o losach i pochodzeniu rodziny. Część druga zatytułowana „Trzy wojny” opowiada o trudnych czasach wojennych i okupacyjnych we Lwowie, natomiast trzecia część: "Mała matura 1947" stanowi wspomnienie powojennego Krakowa, gdzie Ludwik wraz z rodziną przyjeżdża ze Lwowa.
Siłą tej książki jest język, jakim została napisana, celnie trafiający do odbiorcy. Czasem wulgarny, z dużą ilością przekleństw, a czasem zaopatrzony w specyficzny akcent lwowski. Wszystkim bardzo się podobała i zachęciła do obejrzenia filmu „Mała matura 1947”.
Drugą powieścią omawianą na spotkaniu DKK była książka Sarah-Kate Lynch „Na domiar złego”.
Sarah-Kate Lynch przedstawia w swojej książce losy Florence, której jednego dnia wali się cały świat. Traci pracę w sklepie z antykami, którego jest współwłaścicielką, a mąż, który powinien ją wspierać, porzuca ją dla... mężczyzny. Jej ukochany syn Monty powraca do domu z dużo starszą kobietą, która okazuje się jego żoną.
Książka jest napisana z niezwykłą lekkością, przez co z przyjemnością się ją czyta. Miejscami bawi do łez, czasem zmusza do refleksji. Jak to w życiu, w którym przeplatają się lepsze i gorsze dni.
Książki klubowiczom podobały się. Polecamy.

DKK Staszów


Dnia 15.10.2013r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Barbary Meder „Babcia w pustyni i puszczy”. Jest to książka podróżnicza. W książce znajdziemy 13 rozdziałów, z czego każdy z nich jest poświęcony innemu miastu. Basia Meder - Polka mieszkająca w Australii, nie zwraca uwagi na swój emerytalny wiek - odbyła roczną podróż dookoła świata, drugą roczną po Afryce, przemierzyła też kontynent australijski wszerz i wzdłuż. Dotychczas poznała około osiemdziesiąt krajów. Pani Basia, po przerwie spowodowanej malarią, kontynuuje swoją wyprawę; żądza przygód, ciekawość nowych ludzi i miejsc niepowstrzymanie gnają ją wciąż naprzód. Tym razem szlak wiedzie ją od Tanzanii ku północy kontynentu, a stamtąd ku jego zachodniej części; uwieńczeniem tej ponadrocznej podróży miało być egzotyczne Maroko. Autorka prostym językiem opowiada nam o swoich wrażeniach z podróży. Tekst wzbogacony jest o bardzo dobre fotografie. Książkę czyta się ciekawie. W spotkaniu wzięło 7 osób. Polecamy.

DKK Staszów


„P.S. Kocham Cię” pisarki Ceceli Ahern to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 12.11.2013r. Książka jest skierowana do wszystkich. Idealna dla młodzieży czy osób starszych. Autorka przedstawia losy Holly, która straciła swego męża. Życie Holly rozpada się na kawałki. Okazuje się, że jej mąż zostawił dziesięć listów, a w nich dziesięć poleceń, które Holly musi wykonać. Z pomocą zwariowanych przyjaciół i kochającej, choć nieco ekscentrycznej rodzinki, Holly przekonuje się, że los szykuje dla niej jeszcze wiele niespodzianek.
Jest to powieść o życiu kobiety, o jej reakcji na cierpienie, jakie przyniosło jej życie. Smutna, ale jakże życiowa historia. Razem z bohaterką przeżywamy ból, rozpacz i budzącą się nadzieję. Dzięki tej książce możemy wyobrazić sobie śmierć najbliższej osoby. Autorka dokładnie opisuje zmiany w zachowaniu bohaterki. Cecelia Ahern pokazuje nam, jak łatwo jest wszystko stracić i udowadnia, że można to przetrwać.
Książka jest wzruszająca, napisana prostym językiem.
Klubowiczom książka podobała się, czytali ją z wielkim zainteresowaniem.
Warto polecić ją każdemu.
W spotkaniu wzięło udział 8 osób.


Dnia 14.01.2014 r. o godz. 16.30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób, a przedmiotem dyskusji była książka Stefanii Grodzieńskiej - „Kłania się PRL”. Jest to dokonany przez Mariusza Szczygielskiego wybór satyrycznych tekstów Stefanii Grodzieńskiej – aktorki, tancerki i pisarki nazywanej „ Pierwszą Damą Polskiego Humoru”.
„Kłania się PRL” to zbiór felietonów, humoresek i skeczy Stefanii Grodzieńskiej z lat 40., 50. i 60. Teksty autorki podzielone są na grupy: codzienne, urzędowe, handlowe, urlopowe, kulturalne, zdrowotne, małżeńskie i prywatne. Książkę przeczytali wszyscy uczestniczący w spotkaniu, chociaż niektórzy tylko wybrane przez siebie felietony, w sumie każdemu utkwiła w pamięci jakaś scenka czy też historyjka
Klubowicze polecają tą książkę osobom, które urodziły się w okresie późniejszym, ponieważ z serdeczną ironią przedstawia czasy PRL-u i może być ciekawa dla tego późniejszego pokolenia.

DKK Staszów


Dnia 11.02.2014 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Katarzyny Zyskowskiej - Ignaciak „Niebieskie migdały”.
„Niebieskie migdały” to książka, która opowiada swoim czytelnikom historię doświadczonej przez los kobiety. Ina (Balbina- imię wymyślone przez lekko szaloną mamę-artystkę), początkująca dziennikarka zakochuje się w przystojnym gwiazdorze telewizji. Niestety, kiedy okazuje się, że jest w ciąży, ukochany zostawia ją samą. Dziewczyna sama musi się borykać z ciążą, a potem wychowaniem dziecka. Pomagają jej rodzice, przyjaciółka, babcia. Wszyscy oczywiście też szukają jej partnera, co wywołuje kolejne, wesołe dla czytelnika, wydarzenia.
Wesoła, lekko napisana książka o prawdziwych problemach.
Autorka pokazała, że bycie mamą, nawet samotną, nie oznacza, że kobieta musi rezygnować z siebie.
Czyta się ją błyskawicznie i bardzo przyjemnie.
Klubowiczom bardzo podobała się ta pozycja. Gorąco polecamy.
W spotkaniu wzięło 4 osoby.

DKK Staszów


„Alfabet zakochanego w Meksyku” – książka Jeana – Claude Carriere była głównym tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się 18.03.2014 r.
Autor książki „Alfabet zakochanego w Meksyku” opisuje swoją fascynację tym krajem.
Książka została napisana w formie encyklopedii. Hasła ułożone są alfabetycznie, a pod większością z nich znajdziemy odsyłacze do innych, powiązanych tematycznie rozdziałów.
Autor skupia się na dniu dzisiejszym Meksyku, na obyczajach, na życiu tamtejszych ludzi, czyli na tym, co stanowi o osobowości danego narodu, danego kraju. Jednak przede wszystkim w książce jest dużo historii.
Klubowiczom książka podobała się, chociaż ilość informacji, jaką nam autor przedstawił jest zdaniem klubowiczów zbyt duża, żeby można było ją przyswoić w trakcie pierwszego przeczytania, dlatego niektórzy przeczytali ją dwa razy.
Z pewnością książka byłaby ciekawsza, gdyby autor wstawił parę zdjęć.
Książka jest ciekawa.
W spotkaniu wzięło udział 5 klubowiczów.
Książkę polecamy.

DKK Staszów


Dnia 22.04.2014 r. o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie klubu DKK, na którym dyskutowaliśmy o książce autora Rodrigo Reya Rosy pt. „Severina”. Książka opowiada o miłości księgarza do kobiety, która regularnie kradnie książki w jego księgarni. Mężczyzna ulega wdziękom tajemniczej i inteligentnej złodziejki, ale nie jest to tylko opowieść liryczna. Mamy tu również zagadkę, motyw kryminalny, przemoc i brutalną rzeczywistość Gwatemali.
Powieść nostalgiczna, niezwykle poruszająca o poszukiwaniu miłości i swojego miejsca w życiu.
„Severina” jest pierwszą powieści tego pisarza przetłumaczoną na język polski.
Książkę czyta się lekko i szybko - dzięki jej niewielkiej objętości, lecz klubowicze nie byli nią zbytnio zachwyceni.
W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

DKK StaszówDKK Staszów


Dnia 17.06.2014r. o godz. 16:30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki, uczestniczyło w nim 5 osób, a przedmiotem dyskusji była książka Marka Krajewskiego „W otchłani mroku”.
Pisarz po raz kolejny zaprosił nas do niezwykłego świata, gdzie zbrodnia miesza się z nauką, a nietuzinkowy detektyw, stojący po stronie dobra, sam czasami posuwa się do nieetycznych działań. Każdy, kto sięgnie po książkę „W otchłani mroku”, przekona się, czy dobro i tym razem zwycięży.
Więcej szczegółów nie zdradzamy, zachęcamy do przeczytania. Polecamy serdecznie.

DKK Staszów


Dnia 16.09.2014r. o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o dwóch książkach.
Pierwsza to: „Historie miłosne” Erica Emmanuela Schmitta. Jest to zbiór ośmiu nowel, których bohaterkami są kobiety w różnym wieku, pochodzące z zupełnie innych światów, kierujące się w życiu odmiennymi zasadami. Jedynym co je łączy jest miłość do bliskiej osoby. Opowiadania napisane są prostym i przystępnym językiem. Poruszają temat ciepłej miłości, pozytywnych uczuć i prawdziwego życia. Naprawdę warto przeczytać. Druga pozycja to: „Anna German o sobie” Marioli Pryzwan. To bardzo ciekawa książka, bowiem składa się z zebranych wypowiedzi, listów, nieznanych dokumentów oraz zdjęć. Jest to autobiografia, bo piosenkarka mówi sama o sobie. Dużym atutem książki są również archiwalne dokumenty i zdjęcia. Obydwie pozycje klubowiczom bardzo się podobały. Serdecznie polecamy. W spotkaniu wzięło udział 4 osoby.

DKK Staszów


Dnia 21.10.2014 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Anuradha Roya „Pod dachem świata”.
Akcja książki toczy się w małym miasteczku Ranikhet u podnóży Himalajów.
To tutaj główna bohaterka Maya przebywa, aby rozpocząć nowe życie po stracie ukochanego męża Michaela. Dzięki pomocy znajomego duchownego Maya zatrudnia się w miejscowej szkole, uczy dzieci i korzysta z gościny Diwana Sahiba.
W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.
Nie wszystkim klubowiczom książka się podobała.

DKK Staszów


Dnia 21.11.2014r. o godz. 16.30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób, a przedmiotem dyskusji była książka Changa – Rae Lee pt.: „Kiedy ulegnę”.
„Kiedy ulegnę” to poruszająca  powieść o ludziach naznaczonych na zawsze przez okrutny los. Koreanka June straciła w wojnie koreańskiej całą rodzinę. Hektor, amerykański żołnierz, który wywiózł ją do USA i porzucił, nigdy nie otrząsnął się z wojennego koszmaru. June sama wychowywała ich syna Nicholasa, nie umiejąc przekazać mu ciepła. Gdy już dorosły chłopak ucieka do Europy i przepada bez śladu, June odnajduje Hektora, by wspólnie ruszyć na poszukiwanie syna. Kobieta ma niewiele czasu, bo jest śmiertelnie chora.
Klubowiczom książka podobała się. Uznali ją za dość trudną lekturę. Polecamy.

DKK Staszów


Dnia 19.12.2014r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 6 osób, a przedmiotem dyskusji było książka Anny Klejzerowicz „Czarownica”.
„Czarownica” to powieść o życiu i pokonywaniu własnych słabości.
Michał rezygnuje z miejskiego życia i stawia malowniczy dom na wsi. Od pierwszej wizyty w okolicy intryguje go mieszkająca na skraju wsi samotna kobieta, którą miejscowi zwą czarownicą. Poznanie jej i spotkanie sześcioletniej, zamkniętej w sobie, doświadczonej przez los dziewczynki na zawsze zmienią życie Michała i staną się przyczyną wielu dramatycznych wydarzeń.
Anna Klejzerowicz zaskoczyła Klubowiczów tematyką, jaką zaprezentowała w „Czarownicy”. Mamy tutaj skrzywdzone dziecko, kobietę po przejściach, ukazanych jest wiele ludzkich dramatów, które czasami kończą się źle, innym razem dają nadzieję na lepsze jutro.  
Książkę polecamy.


W dniu 20.01.2015r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowano o książce: Kathleen Tessaro "Niewinność" - powieść psychologiczno-obyczajowa o dorastaniu i walce z własnymi słabościami
Tak jak życie głównej bohaterki tak życie każdego z nas niestety nie jest usłane różami. W momencie gdy mamy szanse na zrealizowanie naszego marzenia dzieje się coś co psuje wszystkie nasze zamiary... ale to my podejmujemy decyzje... gdy tych złych decyzji jest zbyt dużo, a nasze życie staje się szare i nijakie pragniemy znów marzyć, wracamy do przeszłości...
Klubowiczom książka nie przypadła do gustu. Czytało się ją ciężko, wymagała głębokiego zastanowienia.
W spotkaniu wzięło udział 12 osób , w tym miałam 1 wolnego słuchacza, który chciał zobaczyć jak wygląda takie spotkanie, oraz przywitaliśmy na tym spotkaniu nowego Klubowicza.

DKK Staszów


Dnia 13.02.2015r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Hanny Lemańskiej „Aneczka”.
Aneczka tytułowa, a zarazem pierwszoplanowa postać książki, stosunki panujące w jej otoczeniu rodzinnym i zawodowym stanowią zasadniczą jej treść. Jakby dla urozmaicenia prawie obyczajowej tematyki pojawia się wątek kryminalny - porwanie i związana z nim kradzież dzieła sztuki. Wszystkie te wydarzenia dzieją się zależnie od siebie i nie są bez wpływu na dalsze losy naszej bohaterki.
Książka jest sympatycznym czytadłem, które rozśmiesza językiem i komizmem sytuacji. Miła lektura na zły nastrój i jesienne wieczory.
Gorąco polecamy. W spotkaniu wzięło 9 osób.

DKK Staszów


Książka Paulo Coelho „Walkirie” – to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 17.03.2015 r.
„Walkirie” to opowieść o przemianie, którą każdy z nas musi przejść żeby zrobić krok do przodu.
Bohater udaje się w podróż, aby osiągnąć kolejny stopień wtajemniczenia w sztukę magii i aby nauczyć się widzieć swojego anioła. Jego żona postanawia mu towarzyszyć w tej wyprawie. Szlak wiedzie na pustynię. Ma zamiar spędzić tam czterdzieści dni. Pierwszym etapem jest poszukiwanie tajemniczych Walkirii. Dzieją się rzeczy tajemnicze, a wydarzenia mają w sobie wiele symboli, które bohaterowie muszą nauczyć się poprawnie odczytywać, aby przybliżyć się do celu. Jest trochę magii i trochę codzienności.
Jest to jedna z najbardziej osobistych książek. Zawiera sporo odniesień autobiograficznych. „Walkirie” to powieść o miłości i życiowych wartościach.
Klubowicze uznali tę książkę za trudną i ciężką w odbiorze. W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

DKK Staszów


Dnia 19.05.2015r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Hilary Mantel pt.: „Na szafocie”.
„Na szafocie” to drugi po „W komnatach Wolf Hall” tom bestsellerowej trylogii o Tomaszu Cromwellu, wytrawnym i na wskroś pragmatycznym polityku, którego wpływ na historię szesnastowiecznej Anglii bywa oceniany bardzo różnie. Obie książki zdobyły uznanie zarówno krytyki , jak i czytelników i uhonorowane zostały prestiżową Nagrodą Bookera.
Klubowiczom bardzo podobała się ta książka, pomimo długich i szczegółowych czasami niepotrzebnych opisów. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.


Dnia 23.06.2015r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka R. P. Evans pt.: „Kręte ścieżki”.
Autor w swej opowieści przedstawił nam człowieka, który wszystko stracił i wybrał się na wędrówkę bez szczególnego planu i celu. Na swej drodze spotkał ludzi, którzy odmienili go na zawsze.
„Kręte ścieżki” to niezwykle wzruszająca opowieść o miłości, śmierci, o wybaczaniu i o znajdywaniu celu w życiu. Skłania do refleksji nad własnym życiem.
Klubowiczom książka bardzo się podobała. Gorąco polecamy.
W spotkaniu wzięło 6 osób.


Dnia 08.09.2015 r. o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy o dwóch książkach. Pierwsza to: „Muzeum ciszy” Yoko Ogawy – książka pełna tajemnic, napięcia i niedopowiedzeń.
Książka trudna w odbiorze. Akcja rozgrywa się w Japonii, kraju o zupełnie innych wierzeniach i tradycji. Bohaterowie nie posiadają imienia – są strażnikami ciszy pamiątek – imiona są im niepotrzebne.
Druga pozycja to: „Lokatorka Wildfell Hall” Anny Bronte – powieść z gatunku klasyki angielskiej.
Poruszająca powieść o codziennym życiu kobiet w XIX wieku, o ich prawach, o konwenansach, których zawsze i wszędzie muszą się trzymać. O tym, że bez mężczyzny kobieta jest nic nie warta i nie może samodzielnie decydować o sobie. Oprócz historii Helen poznajemy losy innych kobiet, które zmuszane do małżeństwa, żyją w związkach pozbawionych miłości, uczuć i odrobiny szacunku.
W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

DKK Staszów


W dniu 06.10.2015r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Solomona Northupa „Zniewolony. 12 Years a Slave”.
Jest to opowieść o nieludzkim, cynicznym barbarzyństwie – jakim było niewolnictwo na szeroką skalę praktykowane w Stanach Zjednoczonych.
Opisana tu historia jest prawdziwa i poświadczona dokumentami. Solomon Northup to postać autentyczna.
Książka „Zniewolony” stanowi wspomnienia Solomona Northupa, wolnego człowieka który stał się niewolnikiem. Bohater będący głównym narratorem przedstawia nam niewolnictwo oczami niewolnika oraz przedstawia nam walkę o wolność i sprawiedliwość. Zwabiony ofertą pracy został podstępnie porwany i sprzedany w niewolę. Więziony przez 12 lat nie traci nadziei na odzyskanie wolności. Po odzyskaniu wolności spisał i wydał swoją historię, która stała się poruszającym głosem dyskusji podczas naszego spotkania DKK.
Gorąco polecamy.
W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

DKK Staszów


Dnia 17.11.2015r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tematem naszego spotkania była dyskusja na temat książki Małgorzaty Kalicińskiej pt.: „Zwyczajny facet”.
Książka „Zwyczajny facet” to powieść o małżeństwie z pozoru szczęśliwym, które napotyka na swojej drodze jednak przeszkody. Główny bohater Wiesiek traci pracę, ale nie na długo. Po jakimś czasie znajduje pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami za granicą. To właśnie tam, daleko od domu, Wiesiek spojrzał na swoje małżeństwo z innej perspektywy. Zrozumiał jak bardzo jest podporządkowany żonie, która jest choleryczką, nastawioną na wieczną krytykę wszystkiego i wszystkich (szczególnie męża i dwójki dzieci).
„Zwyczajny facet” to powieść o ludzkich wyborach, poczuciu winy, osamotnionej duszy, o powinnościach, które nakładamy na siebie sami, o tkwieniu w społecznych schematach – Bo tak trzeba, tak wypada, tak nie można, co powiedzą inni. O dojrzewaniu do trudnych decyzji i podejmowaniu ich, by mieć jeszcze szansę na zwyczajnych ludzi, spokój ducha i nadzieję na cieplejsze uczucia jakiejś pokrewnej duszy. Zwyczajny facet jest nie tylko mężczyzną - jest symbolem każdego człowieka, który pragnie być kochany, szanowany i akceptowany.
Książkę gorąco polecamy. W spotkaniu wzięło 7 osób.


Dnia 16.12.2015r. o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym dyskutowaliśmy o książce autora Jana Grzegorczyka pt. „Jezus z Judenfeldu”.
Książka jest kontynuacją „Przypadków księdza Grosera”, który jest głównym bohaterem cyklu powieści.
Przed rozpoczęciem dyskusji, przeczytałam Klubowiczom artykuł pt.: „Między jedną a drugą głupotą”, który został zamieszczony w gazecie POLONII AUSTRIACKIEJ nr 3/2013 r.
Halina Iwanowska rozmawiała z autorem Janem Grzegorczykiem na temat książki „Jezus z Judenfeldu” – bardzo interesująca rozmowa.
Z głównym bohaterem, inteligentnym księdzem Wacławem, zachwycającym miłośnikiem piękna, trafiamy do Austrii. Jest rok 1995, ks. Groser wybiera się w samotną pielgrzymkę rowerową do Rzymu, na zaproszenie Jana Pawła II. W połowie drogi ulega wypadkowi. Ze szpitala w uroczej, górskiej miejscowości zwanej Judenfeld, z nogą w gipsie, zostaje zaproszony w gościnę do parafii protestanckiej, katolickiego księdza Mateusza Konopiuka. W Judenfeldzie, ksiądz Wacław przeżywa swoistą przygodę życia. Zapoznaje się z burzliwą historią parafii – kroniką wstydliwych dziejów o nazistowskim pochodzeniu. Trudna tematyka została przedstawiona w sposób lekki z pewną dozą humoru. Spory głównych bohaterów, uczą pokory i przełamywania siebie.
Książkę czyta się lekko i szybko.
Klubowiczom książka podobała się, czytali ją z wielkim zainteresowaniem. Warto polecić ją każdemu. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.


„Koniec świata” – książka Izabelli Frączyk, była głównym tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się 22.01.2016r.
Główna bohaterka Marylka pracuje w jednej z agencji reklamowych jako copywriter. Kobieta ma już nieudany związek za sobą. Porzucona zostaje przez narzeczonego, gdy ten dowiaduje się o bezpłodności dziewczyny. Marylka nie spotyka się z nikim. Randki nie są dla niej. Jednak gdy na horyzoncie pojawia się Marcel (najprzystojniejszy kolega z pracy) jej świat wywraca się do góry nogami.
Więcej szczegółów nie zdradzamy, zachęcamy do przeczytania.
„Koniec świata” Izabelli Frączyk to lekka i niezwykle wciągająca powieść. Wbrew tytułowi nie oznacza kresu globalnego. To swoista metafora, która uświadamia, że w naszym życiu nigdy niczego, ani nikogo nie możemy być w stu procentach pewni, ale pomimo tego warto czasem ryzykować, nawet jeśli droga, którą trzeba pokonać jest kręta i zawiła. To również opowieść o tym, jak wygrać z przeciwnościami losu oraz jak znaleźć w sobie odwagę, aby zacząć wszystko od nowa.
Klubowiczom książka się podobała. Gorąco polecamy. W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

DKK Staszów


Dnia 16.02.2016r. o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Mariana Buchowskiego „Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury”.
Książka podzielona jest na ponad 30 części, z których każda posiada pewien dominujący wątek. Pojawiają się czasy dzieciństwa, pojawia się poker, pojawiają się studia, podróże, kobiety, alkohol i wiele innych małych i dużych spraw, w które był zamieszany Stachura. Chcąc ukazać z różnych perspektyw niektóre wydarzenie z życia artysty, Buchowski przeskakuje czasem pomiędzy poszczególnymi historiami i cofa się o kilka lat w czasie. Zasadniczo jednak trzyma się chronologii: punktem początkowym są narodziny Edwarda we francuskim Delfinacie , a w końcowym tory pod Bednarami, szpital w Brzezinie i ostatnie strony „Pogodzić się ze światem”.
W efekcie książka „Buty Ikara” nie jest wyłącznie biografią, ale niejako portretem epoki, którą Edward Stachura swymi nie do końca jasnymi ścieżkami przemierzał.
W spotkaniu wzięło udział 10 klubowiczów.


Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 5.03.2016r.
Tym razem dyskusja toczyła się wokół książki Kate Morton pt: „Zapomniany ogród”.
Autorka sprawnie potrafi łączyć powstałe wątki na przestrzeni lat. Czytelnik w jednym rozdziale jest w roku 1900, w następnym w 1913, a potem wkracza w rok 1975, by kolejno poznać wydarzenia mające w roku 2005. To opowieść o trzech kobietach i tajemnicy, która ich połączyła. Jedna bohaterka tą tajemnicę wykreowała, druga była jej bohaterką i ofiarą, a trzecia podjęła się jej rozwiązania. To przeskakiwanie z roku na rok sprawia, że czytelnik z uwagą śledzi nie tylko wątki i losy bohaterów mające miejsce w zamierzchłej przeszłości, ale także musi kojarzyć bieżące fakty. Minusem powieści jest zbyt długo przeciągane zakończenie. Po prostu czytelnik jakieś kilkadziesiąt stron przed końcem zna już rozwiązanie tajemnicy, a autorka dalej jej nie ujawnia.
To powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, zdradzie, wypaczonej braterskiej miłości, chorej przyjaźni, zawiści, smutku i nadziei.
Klubowiczom książka podobała się. Gorąco polecamy. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób.

DKK Staszów


Książka Magdy Szabo „Zamknięte drzwi” - to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 12.04.2016r.
Książka napisana jest w formie wspomnień snutych po latach przez Magdę.
„Zamknięte drzwi” to szkic psychologiczny dwóch kobiet. Magda – pisarka, osoba otwarta, przyjazna, chętnie nawiązująca kontakty – po przeprowadzeniu się z mężem do nowego mieszkania, szuka gosposi.
Emerenc – mieszka w pobliżu, w niewielkim służbowym mieszkaniu, jest pomocą dla całej okolicy, calutkie dnie pracuje: zamiata, odśnieża, gotuje, sprząta, robi sprawunki. Jednak to nie Magda wybiera Emerenc, tylko ta druga po zasiągnięciu języka na temat pisarki i jej męża, decyduje się rozpocząć pracę u nich. To ona dyktuje warunki pracy – pojawia się wtedy, gdy chce, decyduje o urządzeniu mieszkania, o gotowanych potrawach oraz z oddaniem opiekuje się psem chlebodawców, a zwierzęta kochają ją bardziej niż swoją panią. Emerenc jest apodyktyczną, złośliwa, wybuchowa, a równocześnie niezwykle czysta, porządna, pracowita i tajemnicza. Nikt nigdy nie był w jej mieszkaniu, wszyscy goście przyjmowani są w sieni, a drzwi do jej domu są zawsze zamknięte. Mimo tego Emerenc jest lubiana – mieszkańcy ulicy ją cenią, a między Magdą, a nią nawiązuje się niezwykła więź.
Uczucie, które połączy kobiety, trudno opisać. To słodko - gorzka mieszanka miłości i nienawiści – to piękne wspólne chwile i szarpanie się, to dawanie, branie i obrażanie.
Klubowiczom bardzo się książka podobała, byli nią bardzo zachwyceni. Gorąco polecamy.
W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

DKK Staszów


Dnia 10.05.2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Anny Nasiłowskiej „Konik szabelka. Powrót do nieistniejącego domu. Opowieść o wojnie, której nikt nie pamięta.”
Omawiana pozycja książkowa jest zapisem historii rodzinnej na tle polskiej historii od początków XX w. aż po rok 2010r. Wtedy to bohaterowie spotykają się pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Głównym bohaterem książki jest ukochany dziadek autorki – ułan, kawalerzysta, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Biografia zawiera w sobie wiele mądrych słów i cennych rad o charakterze ponadczasowym.
W spotkaniu wzięło 6 osób.

DKK Staszów


Dnia 14.06.2016r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas potkania dyskutowaliśmy nad książką pt.: „Trucicielka” Erica-Emmanuela Schmitta.
Jest to zbiór czterech opowiadań, w których bohaterowie borykają się z odtrąceniem, obsesją, śmiercią bliskiej osoby, zazdrością, osamotnieniem, śmiertelną chorobą. Każde z opowiadań w urzekający sposób odsłania ciemną stronę naszego człowieczeństwa. Opowiadania zmuszają do myślenia i zastanowienia się nad własnym życiem.
Trucicielka” to opowieść o kobiecie skrywającej tajemnice dotyczącą dziwnej śmierci jej trzech mężów oraz jak bardzo wyjawienie tej tajemnicy może zmienić życie drugiego człowieka.
Powrót” to opowieść o ojcu – marynarzu, który będąc na morzu, otrzymuje wiadomość o śmierci swej córki. Problem pojawia się, gdy nie wiadomo która z czterech córek umarła. Opowieść o tym, jak oswajamy śmierć, ale przede wszystkim o tym jak kochamy naszych bliskich i dlaczego tak jest.
Koncert Pamięci anioła” to trzecie opowiadanie o utalentowanych muzycznie młodych chłopcach, którym ludzie wróżą znakomitą przyszłość, ogromną zazdrość, która diametralnie odmieni ich życie. To opowiadanie podobało się najbardziej.
Elizejska miłość”, opowieść o na pozór szczęśliwej żonie prezydenta, a w rzeczywistości opuszczonej samotnej kobiecie. W tym opowiadaniu autor zabiera nas na salony, a dokładnie do Pałacu Elizejskiego, skąd swoje panowanie nad Francją roztacza Henri Moreli. Jego małżeństwo uchodzi za wzorowe. Tak pisze prasa i w to wierzą Francuzi. Ale czy tak jest naprawdę? Czy za murami Pałacu panuje sielankowe życie? A może to tylko pozory, a tak naprawdę prezydent ma na sumieniu nawet ludzkie życie?
Nad wszystkimi bohaterami obowiązkowo czuwa święta Rita od beznadziejnych przypadków.
W spotkaniu wzięło udział 8 klubowiczów.

DKK Staszów


Dnia 20.09.2016r. o godzinie 16:30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o dwóch książkach.
Pierwsza to: „Czarna ćma” Barbary Vine. Dobrze napisana opowieść o rodzinnych tajemnicach pióra angielskiej autorki kryminałów Ruth Rendell, która od lat pod pseudonimem publikuje historie o tajemnicach przeszłości. Urzeka klimat tej historii, szczególnie sceny nad morzem (w domu Candlessów) oraz subtelna analiza psychologiczna postaci.
Jest to historia rodziny, w której, jak się dowiadujemy, wszystko jest na opak. Nie jest to lekka lektura. Każdy z bohaterów nosi jakieś brzemię.
Druga pozycja to: „Kalinka” Andrzeja Lipińskiego – to książka o tkwieniu na granicy pomiędzy śmiercią, a życiem. Andrzej Lipiński próbuje zrozumieć sens nieuleczalnej choroby swojego dziecka i pyta o najważniejsze kwestie ludzkiego bytu.
Granica pomiędzy życiem a śmiercią to umieranie. Tu właśnie przez kilka lat tkwił Andrzej Lipiński, autor „Kalinki”.
Kalinka to próba zrozumienia i porządkowania własnego losu, próba nadania znaczenia i wartości doświadczeniom, które wydają się niepotrzebne, lecz są rzeczywiste. Nie jest to lekka lektura.
W spotkaniu wzięło 8 osób.

DKK Staszów


Dnia 17.10.2016r. o godz. 16.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 7 osób, a przedmiotem dyskusji była książka Jodi Picoult „Pół życia”.
Głównym bohaterem jest Luke Warren – genialny przyrodnik bez reszty pochłonięty badaniem życia wilków, człowieka, który poświęcił dla nich własną rodzinę. Wataha wilków jest dla niego całym światem. Po sześciu latach, wraz z córką Carą ulega groźnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznaje ciężkiego urazu głowy. Jego stan jest beznadziejny, przy życiu utrzymywany jest za pomocą respiratora. Lekarze nie dają mu żadnych szans na powrót do zdrowia. Przy łóżku chorego spotyka się cała rodzina. Muszą podjąć poważną decyzję. Czy pozwolić ojcu odejść w spokoju? Czy warto podtrzymywać życie, które praktycznie już nie istnieje? Czy w końcu mamy prawo decydować o śmierci drugiego człowieka?
Autorka podejmuje w książce skomplikowane tematy dotyczące nietolerancji, pasji, która niszczy zamiast łączyć, kłamstwa i zdrady. Zmusza nas tym samym do refleksji. Zadajemy sobie pytanie – Co ja bym zrobił na ich miejscu? Dyskutując nad tymi problemami nie doszliśmy do wspólnych wniosków. Każdy z klubowiczów miał swoje odrębne zdanie i dlatego warto sięgnąć po tę książkę, choćby po to, aby przekonać się, że wobec ukazanych przez autorkę ogromnych emocji, nie można pozostać obojętnym.
Gorąco polecamy.


Dnia 17.01.2017r. o godzinie 16.30 odbyło się spotkanie Klubu DKK, na którym dyskutowaliśmy o książce autora Yasmina Khadra pt.: „Co dzień zawdzięcza nocy”.
Jest to poruszająca, piękna opowieść o magii przyjaźni, wchodzeniu w niełatwą dorosłość, trudnych decyzjach, miłości, która może mieć uzdrawiającą lub niszczycielską moc czy też o zawiłych relacjach międzyludzkich.
Akcja powieści rozgrywa się w Algierii w latach 30 XX wieku.
Trudne warunki życia, monotonia, bieda, głód i nieudolny ojciec – oto warunki dojrzewania młodego Junusa, głównego bohatera książki. Gospodarstwo rolne przynosi tylko straty i z powodu długów rodzina chłopca musi opuścić dotychczasowy dom. Przenoszą się do Oranu, gdzie w biednej muzułmańskiej dzielnicy żyją ze świadomością coraz trudniejszej sytuacji materialnej. Początkowo ojciec unosi się honorem i nie chce wsparcia od bogatego brata, aptekarza, ale w końcu postanawia powierzyć jemu opiekę nad synem. Junus trafia do ekskluzywnej części miasta, a następnie z powodu zawirowań politycznych i historycznych wydarzeń wraz z rodziną wujka przenosi się do Rio Salado. To właśnie tam pozna trzech rówieśników, o zupełnie różnych narodowościach, charakterach i wyznaniach. Wspólnie przeżywają pierwsze fascynacje, smakują młodości, snują marzenia i dojrzewają. Jednak pewne wydarzenia zaważą na ich dalszych relacjach.
Klubowiczom książka podobała się średnio.
W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.


„Historia zaginionej dziewczynki” - to czwarta ostania książka Eleny Ferrante, zamykająca cykl powieściowy „Genialna przyjaciółka” była głównym tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się 14.02.2017r.
„Historia zaginionej dziewczynki” to opowieść o życiu dwóch kobiet urodzonych w 1944r. w biednej dzielnicy Neapolu, ich przyjaźni, rodzinie, znajomych, z uwzględnieniem zmian społecznych i politycznych we Włoszech aż do współczesności. Opowiada o ostatnich latach przyjaźni Eleny i Lili. Pełno w niej zazdrości, rywalizacji, nienawiści, własnych ambicji. Kłócą się, omijają, rozstają się i godzą. Ich przyjaźń ciągle poddawana jest próbom, ale udaje się przetrwać dekady.
W spotkaniu wzięło udział 6 klubowiczów.


Książka Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” – to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 17.03.2017r.
„Miłość z kamienia” to oparta na autentycznych doświadczeniach autorki, opowieść o życiu z korespondentem wojennym, który pracę stawia na pierwszym miejscu, a wykonując ją, ryzykuje własnym życiem. Trudno uwierzyć, że pasja męża może zniszczyć życie kobiety. Wojciech Jagielski, znany korespondent wojenny wyjeżdżał na wojny aż 53 razy, jego odwaga i determinacja z jaką przekazywał relacje była doceniana przez świat dziennikarski. Zdobywał nagrody za swoje wyjątkowe reportaże. Tymczasem żona przeżywała każdy wyjazd zostając w domu. Na początku była wyrozumiała, bo przecież sama pisała, sama podróżowała. Potem jej życie zamieniło się w koszmar.
Praca, będąca jednocześnie pasją dziennikarza, rujnuje zdrowie jego żonie, która choć sama nigdy nie była na wojnie, z objawami stresu bojowego poddaje się terapii w klinice psychiatrycznej.
Dyskusja na temat tej książki była długa i momentami burzliwa.
W spotkaniu wzięło udział 6 klubowiczów.


Dnia 11.04.2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Paula Coelho „SZPIEG”.
„SZPIEG” – to powieść biograficzna, której bohaterką jest Margareth Geertruida Zell, kobieta szpieg powszechnie znana jako Mata Hari. Ta egzotyczna tancerka urodzona w Holandii, kochanka najbogatszych i wpływowych mężczyzn została uznana w czasie I wojny światowej za podwójnego szpiega. Oskarżona, osadzona i skazana na śmierć. Nie przyznała się do winy. Do końca wierzyła w uniewinnienie. Ta odważna i silna kobieta uważała, że przyszło jej żyć w czasach nieodpowiednich dla niej. To kobieta nieszczęśliwa. Chcąc się wyrwać z rodzinnego domu wcześnie wyszła za mąż za człowieka o wiele starszego. Nie zaznała ani miłości ani szacunku. Straciła dwoje dzieci. Trzecie, córeczkę świadomie porzuciła uciekając od męża. Pragnęła niezależności, sławy, uwielbienia. Zdobyła je. Kobiety były o nią zazdrosne. Mężczyźni ją uwielbiali. W końcu wykorzystali werbując na szpiega.
Czy była podwójnym szpiegiem? Czy tylko kozłem ofiarnym? Na pewno zapłaciła za to najwyższą cenę. Nikt nie stanął w jej obronie. Ani rodzina, ani przyjaciele, ani liczni kochankowie. Jednak Mata Hari stała się legendą. Tylko czy o to jej chodziło?
Gorąco polecamy. W spotkaniu wzięło udział 3 osoby.


Dnia 09.05.2017r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tematem naszego spotkania była dyskusja na temat książki Aliny Krzywiec pt.: „Kolebka: teraz, kiedyś, później”.
Głównym bohaterem jest Marta Żółkiewska, która ma dwadzieścia siedem lat, jest wykształcona, zna języki obce i mieszka ze swoim chłopakiem w Warszawie. Pewnego dnia niespodziewanie otrzymuje list od babci, której nie widziała od dobrych kilku lat. Sędziwa babcia Flora składa interesującą propozycję – przepisze na wnuczkę piękny poniemiecki dom, jeśli ta zdecyduje się wrócić do domu. Do Starego Zamku. Do przeszłości. Do wspomnień i do swojego zagubionego niepewnego dzieciństwa.
„Kolebka” to książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, o próbie zrozumienia przeszłości i jej wpływie na losy kolejnych pokoleń. To również lektura udowadniająca, że ład i wewnętrzny spokój niezwykle trudno osiągnąć, kiedy nie wiemy, kim tak naprawdę jesteśmy i skąd pochodzimy. Nawet, jeśli nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, to pewnego dnia może nas dopaść chęć zagrzebania się we własnych rodzinnych sekretach. Trzeba tylko postawić sobie pytanie – czy to, co odkryjemy (o ile odkryjemy) zmieni w jakimś stopniu nasze uczucia do bliskich? I czy ta gra jest warta świeczki?
Książka trochę nas rozczarowała, ale nie odradzamy, sprawdźcie sami czy Wam się podoba.
W spotkaniu wzięło udział 5 klubowiczów.


Dnia 20.06.2017r. Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Henninga Mankella „Niespokojny człowiek”.
„Niespokojny człowiek” to kryminał polityczno-szpiegowski oparty na wydarzeniach z czasów schyłku zimnej wojny. Zarazem jest to poruszająca opowieść o starości człowieka.
Jest to książka także o człowieku, który poszukuje sensu, motywacji do kolejnych lat życia, tych coraz późniejszych, do których prawdopodobnie najciężej znaleźć siłę i chęć. Wraz ze słabnącą kondycją fizyczną, zdajemy sobie sprawę ze słabnącej również kondycji psychicznej.
Książka o starości i odchodzeniu.
Książkę przeczytali wszyscy Klubowicze uczestniczący na spotkaniu DKK. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.


Dnia 19.09.2017r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o książkach: „Ziemia Nod” Radosława Kobierskiego oraz „Marzycielka z Ostendy” Eric-Emmanuel Schmitt.
Ziemia Nod” - akcja tej powieści rozgrywa się w międzywojennym, okupowanym przez hitlerowców i tuż powojennym Tarnowie i okolicach. Przedmiotem powieści jest ludzki los. Postaci powieściowe reprezentują najrozmaitsze środowiska, choć dwa z nich zostały szczególnie uprzywilejowane: to polscy i żydowscy mieszkańcy tamtych okolic. Ale jest i Ukrainiec, są Niemcy, a nawet Ślązak, który osiadł pod Tarnowem. Przedstawiciele wszystkich stanów, różnych mentalności i światopoglądów. Bohaterowie kochają się, żenią, rodzą im się dzieci; są szczęśliwi albo nie, ulegają namiętnościom, zapadają na choroby, popadają w szaleństwo lub prowadzą nudne, podporządkowane rutynie życie. Wszystko zmienia się we wrześniu 1939. W uporządkowaną i nieco uśpioną rzeczywistość wdziera się przemoc i wszechobecna zbrodnia.
Marzycielka z Ostendy” Eric-Emmanuel to zbiór pięciu niesamowitych opowiadań, które oscylują wokół tematu marzeń, ale chyba przede wszystkim miłości. Każda z opowieści niesie ze sobą pewne prawdy. To niesamowita podróż w głąb ludzkiej psychiki. W głąb ludzkiej duszy, która skrywa wiele tajemnic. To opowieść o tym, czym możemy się stać tym czym już jesteśmy, a wszystko okraszone ciekawymi i trafnymi puentami.
Gorąco polecamy obie lektury.
W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.


17.10.2017r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się po raz kolejny by podzielić się wrażeniami z przeczytanej książki.
Tematem dyskusji była książka: „Lista marzeń” – Lori Nelson Spielman.
Jest to bardzo ciepła i wzruszająca opowieść o miłości, o odnajdywaniu siebie i sensu w życiu. Brett jako nastolatka utworzyła listę postanowień na życie, były to jej marzenia i bardzo pragnęła ich spełnienia. W chwili obecnej ma ponad trzydzieści lat i umiera jej matka. Kobieta jest przekonana, że otrzyma stanowisko dyrektora w rodzinnej firmie. Spotyka ją jednak wielka niespodzianka, stanowisko dostała jej bratowa, a jej rodzeństwo dostało swoje udziały w majątku rodzinnym. Brett nie dostała nic, na domiar złego matka w testamencie zażyczyła sobie, aby zwolniono Brett z pracy. Matka przez wiele lat przechowywała listę marzeń swojej córki. Należna jej część majątku została odroczona do czasu spełnienia marzeń z listy, marzeń nastolatki.
Opowieść jest napisana lekko i przystępnie. To piękna, ciepła i wzruszająca historia – takich nam w życiu trzeba.
Polecamy tę powieść na zimowe wieczory. W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.


Dnia 14.11.2017r. odbyło się spotkanie Klubu DKK, na którym dyskutowaliśmy o książce autora Scotta Carneya „Czerwony rynek. Na tropie handlarzy organów, złodziei kości, producentów krwi i porywaczy dzieci”.
„Czerwony rynek” to napisany z rozmachem, dobrze skrojony reportaż o systemie dawstwa tkanki i jego podwójnym obliczu. O nielegalnym handlu organami, sfingowanych adopcjach, złodziejach dzieci, a przede wszystkim - o ludzkiej krzywdzie.
Autor przemierza globalne szlaki czerwonego rynku, jedzie wszędzie tam, gdzie sprzedaje się ludzkie ciała i usługi biologiczne. Czerwony rynek wyrasta na styku handlu i medycyny. Obraca się na nim towarami, które trudno wycenić - bo ile kosztuje ludzkie życie lub zdrowie? Książka Carneya podzielona jest na kilka rozdziałów, a każdy z nich poświęcony jest innemu aspektowi czerwonego rynku.
Autor sygnalizuje problem spychany gdzieś do podświadomości, a przecież istotny. Bo ciało ludzkie ma wartość nawet po śmierci, ale zbyt często odbierana jest mu zwyczajna godność, a pieniądz przesłania wszystko, co ludzką żywą istotę odróżnia od zwłok bez swego zdania, przekonań i bez poczucia przyzwoitości.
Zapraszamy do przeczytania bo naprawdę warto.
W spotkaniu wzięło udział 4 osoby.


Dnia 12.12.2017r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka SHIRIN KADER pt.: „Zaklinacz słów”.
Książkę najłatwiej streścić w zdaniu iż jest to wiele baśni składających się w jedną. Młoda dziewczyna żyjąca bardziej w świecie książek i opowieści niż w rzeczywistości wyjeżdża na studia do Londynu... ma studiować literaturę arabską. Jest to odzwierciedlenie jej fascynacji baśniami z tysiąca i jednej nocy, marzeniami by być Szeherezadą. W książce znajdujemy niesamowite opisy londyńskiego świata imitacji, każda z tych osób niesie w sobie opowieść. Rzeczywistość miesza się z magią, której siła są zawsze ludzkie uczucia. Nina główna bohaterka pozna wiele opowieści ale pozna też siłę uczuć do mężczyzny i zacznie z nim pisać swoją opowieść.
Klubowiczom książka podobała się bardzo. Niektórzy postanowili wzbogacić swoją domową biblioteczkę o tę pozycję.
W spotkaniu wzięło udział 5 osób.


09.01.2018r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 5 osób, przedmiotem dyskusji była książka Małgorzaty Wardy „TA którą znam”.
Główną bohaterką jest Ada Markowska. To piękna i młoda kobieta. Pracuje jako aktorka i modelka. Prowadzi spokojne i bezproblemowe życie. Na co dzień kobieta mieszka w Paryżu. Z Polski uciekła jakiś czas temu i nie zamierza do ojczyzny wracać. Jednak życie zweryfikuje jej plany. Pewnego dnia jej siostra ginie w wypadku samochodowym, a główna bohaterka zostaje zmuszona do powrotu do Polski, zaopiekowania się siostrzenicą i stawienia czoła gehennie z przeszłości, wydarzeniom, które wygnały ją z kraju. Zderzenie z brutalną rzeczywistością, powrót do kraju sprawiają, iż Ada staje przed koniecznością ujawnienia tajemnic, które skrywała przez wiele lat.
Książka dotyka ważnych tematów, jak przemoc w rodzinie, gwałt, alkoholizm, brak rodzinnego porozumienia. Nie jest lekką lekturą. To historia o cierpieniu, bólu i pogmatwanych losach najbliższych sobie osób.
Gorąco polecamy.


Dnia 07.02.2018r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tematem dyskusji była książka Waite Urban pt.: „Na krawędzi”.
Głównymi bohaterami powieści są Phil Hunt i Bobby Drake. Pierwszy z nich to hodowca koni, który w swoim życiu popełnił wiele błędów, przez co siedział w więzieniu i jak sam uważa stracił przez to wiele lat swojego życia. Jednak ostatni raz zdecydował się przemycić heroinę do kraju. Bo dla pieniędzy, człowiek, któremu ich brakuje tak naprawdę jest w stanie zrobić wszystko. Niestety jeden błąd sprawił, że szybka nieskomplikowana akcja przemytu zaważyła na życiu jego i jego żony. Walka trwa. Każdy chce odebrać narkotyki. Każdy chce zdobyć pieniądze. Walka na śmierć i życie .Jednak wielu bohaterów walkę tę przegrywa, ginąc. Bobby Drake, zastępca szeryfa miasteczka chcąc przechwycić przemytników, pakuje się w kłopoty i musi być chroniony. W zakończeniu powieści bohater ten pokaże nam, że ma swój honor. Z wroga zostanie przyjacielem. Ale, żeby dowiedzieć się dlaczego musicie sięgnąć po tę pozycję.
Opowieść jest naszpikowana prochami, wystrzałami, trupami i krwią. Prawie każdy ściga lub jest ścigany przez prawie każdego.
Klubowiczom książka się podobała.
W spotkaniu wzięło udział 6 osób.


Dnia 13.03.2018r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym dyskutowaliśmy o książce Lauren Groff „Fatum i furia”.
„Fatum i furia” to historia małżeństwa zawartego przez dwudziestoletnich Lancelota Lott Satterwhite’a i Mathilde. Losy bohaterów śledzimy na przestrzeni prawie dwudziestu czterech lat, poznając przy okazji ich przyjaciół i znajomych.
Lancelot, syn bogatych przedsiębiorców, uwielbiany przez matkę, w dniu niespodziewanego ślubu ma już wyrobioną markę nałogowego podrywacza i imprezowicza. Kiedy na swojej drodze spotyka elegancką i tajemniczą Mathilde, zmienia swoje życie. Odcięty od rodzinnej fortuny, zamieszkuje z żoną w mało prestiżowej kawalerce, a wykorzystując swoją urodę, postanawia spróbować swoich sił w aktorstwie, a potem także w dramatopisarstwie. Jak cień podąża za nim Mathilde, sumiennie płacąca rachunki, kierująca życiem Lotto, ale robiąca to tak, że mąż niczego się nie domyśla. Choć być może jest świadomy, że coś jest na rzeczy, ale wygodniej mu myśleć, że tak powinno być. Lancelot jest zresztą na tyle zapatrzonym w siebie egocentrykiem, że uczucia wobec żony zawsze są z nim samym.
Powieść podzielona jest na dwie części. W pierwszej części Fatum - poznajemy losy Lott i Mathilde z perspektywy męża, w drugiej części Furia - poznajemy historię związku z punktu widzenia żony Mathilde. O wspólnie spędzonych latach, o poświęceniach, o mniejszych i większych kłamstwach. O tym, co kryło się za drzwiami sypialni.
Niestety, książka nie zachwyciła moich klubowiczów, a wręcz znudziła.
Nie wszyscy przebrnęli nawet przez jej pierwszą część. A ci, którzy przeczytali całość, zgodzili się że co prawda druga część czyta się lepiej, ale i tak „Fatum i furia” nie zasługują na miarę bestselleru.
Klubowiczom książka średnio się podobała. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.


Dnia 13.04.2018r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkaniu omawiana była książka KATE ATKINSON pt.: „Kiedy nadejdą dobre wieści?”.
„Kiedy nadejdą dobre wieści?” to trzeci tom cyklu Kate Atkinson z detektywem Jacksonem Brodiem.
Samotna matka trojga dzieci nie ma łatwego życia. Mąż, łajdak, hulaka i pisarz, zostawił ją z dziećmi i odszedł do bezdzietnej, młodszej koleżanki poetki, która chętnie przygarnęła go do siebie.
Jednak porzucona żona jest silną kobietą, bez problemów radzi sobie sama i daje przykład córkom, że w życiu należy polegać jedynie na sobie. I z pewnością prowadziłaby dobre, skromne życie gdyby nie to, że pewnego popołudnia, wracając z dziećmi z zakupów, trafiła na człowieka, którą zamordował ją i dwójkę jej pociech. Przeżyła tylko sześcioletnia Joanna, która schroniła się w polu kukurydzy. I która od tamtej pory była sama ze swoją tragedią.
Przeszło trzydzieści lat później morderca wychodzi na wolność. Nagle Joanna znika i nie wiadomo czy uciekła w strachu przed dawnym mordercą jej rodziny czy stała się jego ofiarą. Trójka obcych ludzi - szesnastoletnia Reggie, która opiekowała się małym Gabrielem, nadkomisarz Lousie Monroe i detektyw Jackson Brodie - stają ramię w ramię i podejmują się odszukania kobiety i jej dziecka.
I to nie jest stricte kryminał. To powieść, która zmusza do odpowiedzi na pytania; na ile przyszłość kształtuje nasze życie i charakter. Czy człowiek, który przeżył w swoim życiu traumatyczne wydarzenie, rujnujące jego spokój, będzie w stanie podnieść się i żyć normalnie. Po za poznaniu się z treścią tej pozycji, możemy spróbować odpowiedzieć sobie na te pytania. Polecamy! W spotkaniu wzięło udział 4 osoby.


Dnia 09.05.2018r. o godzinie 15:30 odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowaliśmy o książce autorki Hanny Cygler pt.: „Złodziejki czasu”.
Jest to powieść ukazująca kulisy życia czterech pisarek. Kobiety poznały się na gali Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur” w Siedlcach. Połączyła je pasja pisania i przyjaźń. Pierwsza z nich to pisząca kryminały Elwira - wyzwolona żona polityka, a jej książki są znane i rozchwytywane, choć ona sam ma już serdecznie dość swojej głównej bohaterki. Druga to nosząca brzemię przeszłości - Anna, która poświęca swoją uwagę innym ludziom, tworząc ich biografie. Trzecia natomiast to samotna Teresa, pisząca romanse. Jest profesorem filozofii i uczy młodzież. Czwarta - Kinga młodziutka autorka horrorów, która wiedzie szczęśliwe życie matki i mężatki. Horrory cieszą się powodzeniem i utrzymują ją przy życiu.
Książka opowiada o 12 miesiącach pełnych różnorakich przeżyć i zwrotów życiowych. Każda z bohaterek jest inna, ma odmienne doświadczenia życiowe i perspektywy na przyszłość. Życie każdej z nich byłoby doskonałym tematem na osobną powieść. Z książki można się też dowiedzieć jak wyglądają realia pracy twórczej pisarza i skąd biorą się pomysły na fabułę.
Hanna Cygler porusza trudne problemy i błahe sprawy. Miłość i zdradę, codzienne radości i smutki, kłopoty finansowe, skrywane tajemnice, konsekwencje podejmowanych decyzji. Książka składa się z przeplatanych mini scenek, przedstawiających losy poszczególnych pisarek, co utrudniło czytelnikom wdrożenie się w opowieść. Narracja skacze co chwila z jednej bohaterki na drugą.
Bogaty i ładny język sprawiają, że książkę przyjemnie się czyta. Powieść polecamy.
W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.


5 czerwca 2018r. na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Staszowie rozmawialiśmy o książce Hannah Kent – „Skazana”.
Opowieść Hanny Kent to historia oparta na faktach. Główna bohaterka – Agnes to autentyczna postać. Była ostatnią kobietą w Islandii, na której wykonano wyrok śmierci. Jej tragiczne losy stały się inspiracją dla australijskiej pisarki Hannah Kent. „Skazana” to opowieść o ślepo zakochanej kobiecie, o sile stereotypów i plotek, o życiu w zimnej, surowej Islandii w XIX wieku.
Uczestnicy spotkania uznali książkę za jedną z lepszych pozycji, które do tej pory czytali. Wstrząsająca, mroczna powieść przybliżyła nam kraj tak mało znany.
Książka godna polecenia. Uczestniczyło 6 osób.


Dnia 19.09.2018r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Zachara Prilepina pt.: „Klasztor”.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 20-tych ubiegłego wieku w przemienionym na więzienie klasztorze na Wyspach Sołowieckich. Był to pierwszy sowiecki obóz koncentracyjny zwiastujący nadejście nowej mrocznej epoki. Miejsce, gdzie dochodziło do niewyobrażalnych mordów, krzywd. Miejsce, gdzie przestawał liczyć się człowiek, tracono wiarę w Boga i szacunek do samych siebie. Klasztor miejsce przerażające, smutne, bolesne. Całą historię poznajemy z perspektywy Artioma Goriainowa. Więźnia skazanego za zamordowanie ojca. Początkowo stara trzymać się na uboczu, z czasem jednak poznaje prawa jakimi rządzi się obóz i wbrew swojej delikatnej naturze próbuje się im podporządkować. To on oprowadza nas niejako po piekle, jakim jest klasztor. Katorżnicza praca, potworne warunki bytowania, minimalna racje życiowe, tortury i bestialskie traktowanie ze strony strażników z tym wszystkim na dzień musieli mierzyć się więźniowie. Znajdują się tutaj ludzie z różnych warstw społecznych, różnych wyznań i różnych kultur. To swoista mieszanka społeczno-kulturowa, którą łączy jeden cel: przeżyć kolejny dzień. Klasztor to również opowieść o obozowej miłości.
„Klasztor” - książka szokująca, poruszająca i obrazująca cierpienie setek tysięcy ludzkich istnień, które znalazły się w obozach pracy.
Klubowiczom bardzo podobała się książka. Gorąco polecamy. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby.

DKK Staszów


Dnia 16.10.2018r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Andrzeja Nowaka-Arczewskiego pt.: „Zmiłuj się na nami”.
„Zmiłuj się nad nami” to książka składająca się ze wspomnień mieszkańców Klimontowa - tych, którzy byli świadkami mordów dokonywanych na żydowskiej społeczności - i osób związanych z tym otoczeniem. Książka została podzielona na cztery części - każda składa się z kilkunastu krótkich rozdziałów. Publikację dopełniły stare i aktualne fotografie przedstawiające uliczki i budynki Klimontowa, dawnych mieszkańców oraz rozmówców Nowaka-Arczewskiego.
Klimontów to miejsce, w którym echo wojny nigdy nie ustanie i nie da o sobie zapomnieć. Nie czyta się tej książki łatwo. Nie czyta jej się szybko. Ta lektura boli, wywiera presję, zmusza do refleksji i obcowania z faktami. Nie pozwala pozostać obojętnym.
Gorąco polecamy. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

DKK Staszów


W dniu 13.11.2018r. odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali o książce J.D. Bujak pt. „Spadek”.
Główną bohaterką powieści jest Małgorzata (zwana Megi), młoda lekarka mieszkająca w Gdańsku. Pewnego dnia kobieta dowiaduje się, że zmarła jej daleka krewna, a ona sama otrzymała w spadku kamienicę w centrum Krakowa. Małgorzata szybko przeprowadza się do nowego domu, jednak pewne niepokojące zjawiska nie pozwalają jej cieszyć się tym miejscem zamieszkania. Czyżby kamienica była nawiedzona?
Początek całkiem dobry, do pewnego momentu dużo się dzieje i akcja nawet wciąga. Potem zaczyna być już bardziej przewidywalnie. Miała być tajemnicza opowieść o duchach zamieszkujących kamienicę w Krakowie, a była nudna, mało realistyczna, pisana na siłę historyjka.
Wszyscy Klubowicze przeczytali tę powieść, pomimo tego, że im się nie podobała. Na początku byli po prostu zaciekawieni. Co niektórzy postanowili, że poznają historię Małgorzaty do końca. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

DKK Staszów


„Kurort amnezja” Anny Fryczkowskiej to kolejna książka, o której dyskutowaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dnia 11.12.2018r.
W „Kurorcie amnezja” pojawiają się dwie bohaterki. Obydwie z poważnymi problemami ze sobą. Jedna w żałobie po swoim mężu, druga to jego kochanka, cierpiąca na amnezję. Do niedawna nie wiedziały o swoim istnieniu. Spotykają się w nadmorskim miasteczku, poza sezonem. Marianna przyjeżdża tu, by wyzdrowieć, na nowo nauczyć się żyć, a Wanda… w poszukiwaniu zemsty. Tymczasem Marianna nawet nie wie (nie pamięta - amnezja), że miała żonatego kochanka - do Brzegów przywozi ją troskliwy narzeczony Marek.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, o czym jest ta powieść, ponieważ mówi o wielu sprawach. Opowiada przede wszystkim o żałobie po śmierci bliskiej osoby, o próbie wyjścia z niej (dowiadujemy się też, że pisanie tej powieści było próbą pokonania żałoby dla samej pisarki).
Powieść Fryczkowskiej jest w dużej mierze psychologiczną rozgrywką między tymi dwiema kobietami. Obie są właściwie sobie niezbędne: jedna chce poznać inne życie swojego męża, druga chce poznać siebie samą z przeszłości.
Książka godna polecenia. Klubowiczom podobała się .Serdecznie polecamy.
W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

DKK Staszów


Dnia 15.01.2019r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Wiesława Łuki „Nie oświadczam się”. Członkowie DKK przyjęli książkę z zaciekawieniem, bo opisane fakty miały miejsce w sąsiedniej gminie.
W Wigilię Bożego Narodzenia 1976 roku pod kołami autobusu zginęła kobieta w ciąży, jej mąż i 13-letni brat. Morderstwa dokonali członkowie jednej rodziny na oczach 30 osób.
Książka Wiesława Łuki to próba rekonstrukcji tego co się wydarzyło.
Uczestnikom spotkania trudno było zrozumieć, że przez 2 lata udawało się ukryć prawdę o podwójnym zabójstwie, że jedna osoba potrafiła zmanipulować i wpłynąć na całą wieś.
Dla jednych książka trudna do czytania ze względu na specyficzny język, dla innych ciekawy wciągający reportaż. Gorąco polecamy!
W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

DKK Staszów


Dnia 05.02.2019r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas którego dyskutowaliśmy na temat książki Elizabeth Gaskell „Panie z Cranford”.
„Panie z Cranford” to opowieść z czasów wiktoriańskiej Anglii. Autorka opowiada o życiu codziennych kobiet w małym miasteczku. Mimo ironii, Gaskell pisze ciepło i z humorem o swoich bohaterkach, przedstawiając obowiązujące wówczas konwenanse, hierarchie społeczne i małomiasteczkowe zwyczaje np.: elegancka oszczędność, czyli zapalanie na raz tylko i wyłącznie jednej świecy, jedzenie pomarańczy samotnie w zaciszu własnego pokoju (robiono w nich dziurki i wysysano z nich sok), bo publicznie było to niewiarygodnie wulgarne), wizyty odbywały się od południa do około piętnastej i trwały nie dłużej niż piętnaście minut, a odwzajemnić ją należało w określonym czasie. Wdowy i stare panny dominują w tym miejscu, a postaci mężczyzn, choć bardzo nieliczne także przewijają się na kartkach książki. Społeczność Cranford spędza swoje dni głównie na wizytach, plotkowaniu i zakupach.
Opowieść o codzienności i zasadach celebrowanych przez angielskie panie nie przypadła jednak do gustu Klubowiczom.
W spotkaniu wzięło udział 6 osób.

DKK Staszów


12.03.2019r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło w nim 8 osób, a przedmiotem dyskusji była książka Barbary Demick „W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy”.
„W oblężeniu...” jest wszystko, co powinien mieć dobry reportaż. Autorka wyjaśnia genezę konfliktu, opisuje relację międzynarodową, podaje niezbędne daty, fakty, nazwiska. Dociera też do zwykłych mieszkańców Sarajewa (bo tu dzieje się akcja), którzy nie chcieli tego konfliktu, którzy go nie rozumieli, a z którym mimo wszystko musieli się zmierzyć i jakoś go przetrwać. Mieszkańcy ulicy Logavinej (bo to oni są głównymi bohaterami tego reportażu), położonej w samym sercu Sarajewa, żyją obok siebie jak brat z bratem, siostra z siostrą. Kiedy 6 kwietnia 1992 roku wybucha wojna, spodziewają się, że potrwa tylko chwilę. Trwała ponad 3,5 roku.
To reportaż o tym, jak wojna niszczy życie człowieka. Brak gazu, prądu, bieżącej wody, pożywienia - z takimi problemami na co dzień musieli zmierzyć się ludzie, którzy przywykli do innych standardów życia. To reportaż o sile przetrwania i chęci życia, mimo że na każdym rogu czyhała śmierć. To reportaż również o tym, jak obojętna na wszystko co się działo w Sarajewie była arena międzynarodowa, jak zwlekano z pomocą dla zrozpaczonych ludzi.
To książka, którą po prostu warto przeczytać.

DKK Staszów


Dnia 16.04.2019r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki. Tematem dyskusji była książka Marka Krajewskiego pt.: „Arena szczurów”. Książka ta zamyka cykl powieści o komisarzu Edwardzie Popielskim.
Akcja najnowszej powieści zaczyna się latem 1948 roku w Darłowie, gdzie zmarły w tragicznych okolicznościach dwie prostytutki zarażone tajemniczą chorobą przez klienta, który pogryzł je w trakcie stosunku. Popielski, były lwowski komisarz policji, po ucieczce z Wrocławia ukrywa się w mieście rządzonym przez czerwonoarmistów i agentów UB. Nikt tu nie zna jego przeszłości ani jako przedwojennego policjanta, zwany „Łysym”. Popielski postąpiłby rozsądnie nie angażując się w miejscowe sprawy, jednak instynkt policjanta okazuje się silniejszy – rozpoczyna śledztwo.
Nowa książka Marka Krajewskiego podzieliła dyskutantów, dla jednych treść „Areny szczurów” jest, oględnie mówiąc, niesmaczna. Ogólna konkluzja, że autor chce zszokować czytelnika w związku z tym przerzucił się na brutalne i niesmaczne opisy albo też wyobraźnia autora jest chora. Krajewski to mistrz kryminałów retro, wiernie oddający tło historyczne. To jak operuje słowem i piórem, ta jego lekkość opisów i niesamowity klimat, tworzą mieszankę, która nie pozwala oderwać się od książki.
W spotkaniu uczestniczyło 3 klubowiczów.

DKK Staszów



14.05.2019 roku członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się po raz kolejny by podzielić się wrażeniami z przeczytanej książki. Tematem dyskusji była powieść pt. „Dobre geny” Hanny Cygler.
Bohaterką powieści jest Marta Wenta, młoda ambitna osoba, zraniona przez życie otwiera się na otaczający ją świat i ludzi. Pierwsze kroki stawia w życiu zawodowym i zaczyna robić karierę. Obejmuje stanowisko wiceprezesa w państwowej agencji, życie jej zaczyna zmieniać się i nabiera rozpędu. Marta pracuje z wielkim oddaniem i poświęceniem. Przez szybki tryb życia nie spostrzega że zostaje uwikłana w konflikt na tle politycznym. Podczas swojej nieobecności doświadcza porażki zawodowej zostaje usunięta ze stanowiska w Warszawie, nie słyszy też żadnego uzasadnienia. Młodej bohaterce komplikuje się życie i dopiero zaczynają się prawdziwe problemy.
Więcej faktów nie zdradzamy – zapraszamy do przeczytania.
Pomiędzy Klubowiczami po raz kolejny zdania dotyczące fabuły, były podzielone. Jednym owa wielowątkowość przypadła do gustu, inni stwierdzili natomiast, iż wątków poruszonych, a momentami jakby niedokończonych, jest zdecydowanie za dużo i do tej drugiej grupy zaliczam się również ja. Ponadto niektóre z poruszonych tematów, wydają się nic nie wnosić do powieści. Pomimo jednak kilku uwag, Hanna Cygler a dokładniej jej sposób pisania, został przez klubowiczów doceniony. W miłej atmosferze dyskusje trwały w najlepsze.
W spotkaniu uczestniczyło 5 osób.

DKK Staszów


11.06.2019r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Choć tym razem frekwencja nie była duża bo tylko 4 osoby, to i tak odbyła się ożywiona dyskusja. Tym razem omawialiśmy książkę Nicholasa Searle „Dobry kłamca”. Prowadząc dyskusję na temat treści książki znaczną jej część poświęciliśmy głównemu bohaterowi, czyli Roya Courtnaya.
Lata temu Roy Courtney z matactwa uczynił sposób na życie. Prowadził szemrane interesy, w biznesie zawsze lawirował na granicy prawa, likwidował działalność natychmiast, gdy pojawiło się widmo wpadki. Przyjaciół podle okłamywał, bezwstydnie okradał i nikczemnie wykorzystywał. I choć podeszły wiek daje się mu we znaki, z wigorem potrafi buszować po internetowym portalu randkowym. To właśnie w taki sposób poznaje sympatyczną wdowę Betty. Teraz Roy zamierza wzbogacić się na naiwności Betty. Ona, jak się okaże, też coś ukrywa i nie tylko Roy w tym duecie zasługuje na miano dobrego kłamcy.
Książka jest godna polecenia dla każdego.

 

Ta strona używa ciasteczek/cookies. Aby znaleźć więcej informacji o ciasteczkach kliknij w podany link.

Akceptujesz ciasteczka z tej strony?
Ciasteczka