Katalog on-line

Katalog on-line

Bibliografia regionalna

Bibliografia regionalna

IBUK Libra

IBUK Libra

Strategia Rozwoju Biblioteki

Plan Rozwoju Biblioteki

Dyskusyjne Kluby Książki

Dyskusyjne Kluby Książki

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

BIP

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - BIP

Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Academica

Academica

MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Książki

Instytut Książki

NPRCz 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

SBP

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Cyfrowa Biblioteka - Polona

Cyfrowa Biblioteka Polona

Facebook

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na Facebooku

Kanał YouTube

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na YouTube

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Archiwum 2018:


Wesołych Świąt Bożego Narodzenia (2018)

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia będzie pełen atmosfery radości,
wytchnienia i zatrzymania od codziennego pędu.
Życzymy wszystkim Czytelnikom wszystkiego najlepszego.
Wesołych Świąt!


W okresie świątecznym Biblioteka w Staszowie czynna:

  • 21.12.2018r. (piątek) od 9:00 do 17:00
  • 24.12.2018r. (Wigilia) od 8:00 do 12:00
  • 27.12.2018r. (czwartek) od 11:00 do 15:00
  • 28.12.2018r. (piątek) od 9:00 do 17:00
  • 31.12.2018r. (poniedziałek) 8:00 do 16:00

W okresie świątecznym Filie Biblioteki będą nieczynne:

  • Filia w Koniemłotach – 24.12.2018
  • Filia w Kurozwękach – 24.12.2018 oraz 28.12.2018
  • Filia w Wiśniowej – 24.12.2018
  • Filia w Wiązownicy 20.12.2018 - 22.12.2018

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!
Zima na dobre zagościła za naszymi oknami. Mróz trzaska, śnieg skrzypi pod stopami, a drzewa pokryte są białym puchem. Wszystko to zachęca do zimowych zabaw: jazdy na nartach, sankach lub łyżwach. Każda z tych dyscyplin sportowych dostarcza dużo emocji, wyzwala wiele pozytywnej energii i wzbudza radość. Podczas zimowych szaleństw pamiętać należy jednak o szczególnej ostrożności, tak, aby nie złamać ręki lub nogi. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte stawy i jeziora, gdyż lód w każdej chwili może się załamać. Wszystkie te zasady są doskonale znane uczniom klasy II ,,a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci wiedzą, jak bezpiecznie uprawiać zimowe sporty. Młodzi staszowianie posiadają też rozległą wiedzę ma temat zmian zachodzących w przyrodzie mroźną porą roku, co udowodnili aktywnie uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych 20.12.2018r. w naszej bibliotece. Oprócz udziału w dyskusji najmłodsi wysłuchali opowiadań wybranych specjalnie na tę okazję, oraz wykonali narciarskie bałwanki.

My się zimy nie boimy! (2018)


Biblioteczna choinka i świąteczne opowieści
Grudzień jest magicznym miesiącem. Wszyscy ubierają wtedy choinki, kupują prezenty, pieką pierniczki… słowem przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Nie inaczej jest w bibliotece. U nas też można poczuć świąteczną atmosferę. Wszystko za sprawą pięknej choinki, która stanęła w holu ratusza. Ozdoby na to wyjątkowe drzewko wykonali uczniowie klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci z radością wycinały z papieru, a następnie ozdabiały kolorowe bombki, dzwonki, kwiaty i aniołki. Nasi goście z zainteresowaniem wysłuchali też świątecznych opowiadań oraz dowiedzieli się, jak Boże Narodzenie obchodzi się w Polsce oraz innych krajach na całym świecie.

Biblioteczna choinka i świąteczne opowieści (2018)


Zima wokół nas
14 grudnia 2018r. gościliśmy w bibliotece uczniów klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o zimie i o tym w jaki sposób zwierzęta radzą sobie w czasie tych chłodnych miesięcy.
Zima jest dla wielu zwierząt okresem walki o przetrwanie. Drzewa, pola i łąki pokrywają się białym puchem śniegu, a wody ścina warstwa lodu. Każde zwierzę ma swój sposób na przetrwanie tego czasu. Niektóre podejmują długie wędrówki do cieplejszych krajów, niektóre gromadzą zapasy w swoich norkach, a jeszcze inne przesypiają okres zimy.
Słuchając fragmentów książki L. Zaciury pt. „Czyżyk i spółka” dzieci dowiedziały się o warunkach panujących obecnie w lesie, ogrodzie i w sadzie. Piękna opowieść o życiu zwierząt i niecodzienne spojrzenie na przyrodę stała się okazją do wyjaśnienia wątpliwości i wymiany opinii w jaki prawidłowy sposób należy pomagać zwierzętom, aby mogły przetrwać ten trudny zimowy czas.

Zima wokół nas (2018)


Magia Świąt Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie jest chyba najpiękniejszym i najbardziej urokliwym świętem w całym roku kalendarzowym. Jego magia polega na niepowtarzalnej atmosferze, którą poczuć można przy ubieraniu choinki, pieczeniu pierniczków czy wypatrywaniu pierwszej gwiazdki. Wszyscy z niecierpliwością czekają na moment, kiedy wraz z najbliższymi będą mogli zasiąść przy wigilijnym stole, połamać się opłatkiem, zaśpiewać kolędy. To właśnie przestrzeganie tradycji sprawia, że święta te mają tak niesamowity charakter.
Niestety obecnie zapomina się o niektórych zwyczajach – na przykład o wysyłaniu kartek. A szkoda! Otrzymywanie pięknych świątecznych przesyłek, z odręcznie wypisanymi słowami płynącymi prosto z serca, z pewnością było bardzo miłe.
W naszej bibliotece dbamy o to, aby pamięć o bożonarodzeniowych obyczajach nie zaginęła. 10.12.2018r. gościliśmy uczniów klasy I „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy opowiedzieli, w jaki sposób Boże Narodzenie obchodzi się w ich domach oraz dowiedzieli się, jak ten wyjątkowy czas świętowany jest na całym świecie. Oprócz tego dzieci wysłuchały ciekawych opowiadań oraz wykonały błyszczące kartki. Najmłodsi zgodnie stwierdzili, że będą to doskonałe prezenty dla ich najbliższych.

Magia Świąt Bożego Narodzenia (2018)Magia Świąt Bożego Narodzenia (2018)Magia Świąt Bożego Narodzenia (2018)Magia Świąt Bożego Narodzenia (2018)Magia Świąt Bożego Narodzenia (2018)Magia Świąt Bożego Narodzenia (2018)


„W krainie świętego Mikołaja”
HO! HO! HO! Kto tak pędzi w drewnianych saniach, do których zaprzężone są renifery? To święty Mikołaj spieszy się, aby zdążyć do wszystkich grzecznych dzieci.
6 grudnia mikołajkowy klimat poczuć można było też w naszej bibliotece. Odwiedzili nas wtedy uczniowie klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. W czasie zajęć dzieci poznały prawdziwą historię świętego Mikołaja oraz dowiedziały się jak Mikołajki obchodzi się w innych krajach. Młodzi staszowianie z zainteresowaniem wysłuchali także świątecznych opowieści, które skłoniły ich do dyskusji na temat życzliwości. Ostatnim punktem spotkania było wykonanie podobizny Mikołaja oraz jego pomocników – reniferów.
Kolorowe prace ozdobiły hol ratusza, sprawiając, że atmosfera w Bibliotece stała się bardziej świąteczna.

Mikołajki (2018)


Lekcja biblioteczna - zwierzęta domowe
Dnia 03.12.2018r. w filii biblioteki w Kurozwękach odbyły się zajęcia dla klasy II na temat zwierząt domowych. Uczniowie zapoznali się z książkami o psach, kotach, chomikach, królikach, myszach itp. Każde dziecko opowiadało o tym jakie zwierzęta ma w domu. Jednak głównym tematem zajęć były rasy psów, które dzieciaki poznały z książki „Psy – leksykon przyrody” oraz ze stron internetowych. Uczniowie przynieśli również zdjęcia swoich pupili oraz zdjęcia psów z czasopism i kalendarzy. Wspólnie próbowali rozszyfrować jakiej rasy są psy na zdjęciach. Nie obyło się również bez rozmowy na temat pielęgnacji i opieki nad swoimi zwierzakami.

Zwierzęta domowe - lekcja biblioteczna (2018)Zwierzęta domowe - lekcja biblioteczna (2018)Zwierzęta domowe - lekcja biblioteczna (2018)Zwierzęta domowe - lekcja biblioteczna (2018)Zwierzęta domowe - lekcja biblioteczna (2018)


„PLUSZOWY MIŚ – PRZYJACIEL DZIECI”
25 listopada swoje święto obchodził najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś! Kolorowy lub bury, mały, duży, w kubraczku lub bez... Każdy z nas ma lub miał swojego ukochanego misia. Ten wywołujący uśmiech na twarzy pluszak jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. Być może dlatego doczekał się swojego święta.
My również uczciliśmy święto tej wspaniałej zabawki. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników wiele „misiowych” atrakcji.
Do wspólnej zabawy z pluszakami zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Staszowie, z Przedszkola nr 4 im. T. Kościuszki w Staszowie oraz z Przedszkola nr 8 im. J. Ch. Andersena i Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie. Nasze misiowe zabawy i bajeczki dotarły także do grup 5 i 6 latków w Przedszkolu nr 3.
Przez kilka dni w holu naszej Biblioteki, odbywały się spotkania z przedszkolakami. Za każdym razem czekał na nich ogromny miś – mieszkaniec biblioteki. Wszyscy chętnie się z nim witali. Wielka maskotka zapraszała do zabawy i dużych i małych. Zaproszeni goście przynieśli ze sobą pluszowe przytulanki, o których pięknie opowiadali. Zajęcia oparte były na prezentacji multimedialnej, dzięki której dzieci poznały historię pluszowego misia oraz związane z tą zabawką ciekawostki. Przedszkolaki wykazały się bardzo dobrą znajomością bajek i bez trudu radziły sobie z przygotowanymi dla nich zadaniami. Były aktywne i chętnie uczestniczyły w zabawach. Z zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek o misiach bajkowych i o tych prawdziwych – żyjących na świecie. Czytając bajkowe opowieści dzieci przypomniały sobie najbardziej znane misie świata oraz uświadomiły sobie to, że misie to nie tylko pluszaki, ale również bohaterowie wielu książek.
Te misiowe dni w bibliotece były pełne uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Serdecznie dziękujemy dyrektorom przedszkoli za współpracę, wychowawcom za zaangażowanie, a dzieciom za aktywny udział.

Pluszowy Miś (2018)Pluszowy Miś (2018)Pluszowy Miś (2018)Pluszowy Miś (2018)Pluszowy Miś (2018)Pluszowy Miś (2018)Pluszowy Miś (2018)


Wielka Liga Czytelników
Z przyjemnością informujemy, że nasza Biblioteka już po raz kolejny pełni funkcję Koordynatora Powiatowego „Wielkiej Ligii Czytelników”. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Więcej informacji na: www.wielka-liga.pl

Wielka Liga Czytelników (2018)


W dniu 27.11.2018r. (wtorek) Filia Biblioteki w Wiązownicy czynna od godz. 10:00.


W dniach 13.11.2018r. do 23.11.2018r. Filia Biblioteki w Wiązownicy czynna od godz. 12. Godziny zamknięcia i soboty bez zmian.


„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac plastycznych

„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)„ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - wystawa prac (2018)


„Obchody 100-lecia niepodległości w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie”
W ostatnich dniach października w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie zakończył się rozpoczęty wiosną tego roku cykl spotkań edukacyjnych o tematyce niepodległościowej. Podzielony był on na dwie części.

Obchody 100-lecia niepodległości w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie

„Śladami Naszej Ojczyzny”
W pierwszych prelekcjach udział wzięli uczniowie klas IV-VI z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Młodzi staszowianie poszerzyli wtedy swoją wiedzę na temat wydarzeń mających miejsce w czasie, kiedy Polska była pod zaborami. Dowiedzieli się także, jakie działania były podejmowane na terenie Ziemi Staszowskiej w latach 1772-1918r.

Obchody 100-lecia niepodległości w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie

Kto Ty jesteś? Polak Mały!
Druga seria zajęć zorganizowana została w przededniu obchodów Święta Niepodległości. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas II „b” oraz II „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci utrwaliły swoją wiedzę o symbolach narodowych oraz dowiedziały się jakimi cechami odznacza się prawdziwy patriota. W czasie zajęć nie zabrakło także głośnej lektury utworów o Polsce i Polakach. Ponadto najmłodsi wykazali się doskonałą znajomością piosenek i pieśni patriotycznych. Odśpiewanie wybranych kompozycji spotkało się z uznaniem słuchaczy. Ostatnim punktem spotkań było wykonanie prac plastycznych – godła Polski oraz białych orłów.

Obchody 100-lecia niepodległości w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w StaszowieObchody 100-lecia niepodległości w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie


Przedszkolaki w Filii w Kurozwękach
15.11.2018r. Filię Biblioteki w Kurozwękach odwiedziły przedszkolaki z grupy „0”. Na zajęciach w bibliotece dzieci wysłuchały legendy o powstaniu Warszawy W. Chotomskiej oraz „Księżyc nad Warszawą” H. Łochockiej. Uwieńczeniem zajęć była prezentacja multimedialna o zabytkach Warszawy i dyskusja przedszkolaków o pięknej stolicy.

Przedszkolaki w Kurozwękach (2018)Przedszkolaki w Kurozwękach (2018)Przedszkolaki w Kurozwękach (2018)


Lekcja biblioteczna w Filii w Kurozwękach
Dnia 14.11.2018 r. w Filii Biblioteki w Kurozwękach odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy IV. Uczniowie dowiedzieli się jak w bibliotece ułożone są książki (literatura piękna polska, zagraniczna, literatura piękna dla dzieci i młodzieży, literatura popularno – naukowa itp.). Dzieciaki poznały rodzaje katalogów bibliotecznych, dowiedziały się jak wygląda i co zawiera karta katalogowa, karta książki oraz karta czytelnika. Na koniec zajęć każdy uczeń mógł wybrać sobie ciekawą książkę, którą wypożyczył do domu.

Lekcja biblioteczna w Kurozwękach (2018)Lekcja biblioteczna w Kurozwękach (2018)Lekcja biblioteczna w Kurozwękach (2018)


Z wizytą w Bibliotece
Biblioteka to miejsce przyjazne dla każdego – dla małego i dla dużego! Przekonały się o tym dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchowoli im. Marii Konopnickiej, które 13.11.2018 r. odwiedziły naszą książnicę. Uczniowie zostali oprowadzeni po staszowskim ratuszu oraz dowiedzieli się, gdzie dokładnie znajduje się Oddział dla Dzieci. W czasie spotkania nasi goście mieli także okazję zobaczyć, jak wygląda praca bibliotekarza i jaką drogę przebywa książka zanim trafi na półkę, a później w ręce czytelnika. Ostatni punkt wizyty w bibliotece stanowiły „książkowe polecenia” – dzieci dowiedziały się, po które książki najczęściej sięgają czytelnicy w ich wieku oraz wysłuchały recenzji najnowszych opowiadań i powieści.

Z wizytą w Bibliotece (2018)


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza chętnych do zapoznania się z ofertą na pełnienie funkcji Inspektora nadzoru budowlanego: link


W dniu 3.11.2018r. (sobota) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 14:00.


W dniu 2.11.2018r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 16:00.


W dniu 2.11.2018r. (piątek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniu 2.11.2018r. (piątek) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 31.10.2018r. (środa) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 29.10.2018r. - 31.10.2018r. Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 17:00.


W dniach 25.10.2018r. - 26.10.2018r. Czytelnia czynna do 17:00.


W dniu 27.10.2018r. (sobota) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 26.10.2018r. (piątek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


„JESIENNE CZYTANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI”
Głośne czytanie przedszkolakom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata, kształtuje też nawyk czytania książek. Dzieci przekonują się, że czytanie to ważna umiejętność i prawdziwa przyjemność, co działa motywująco i pozwala łatwiej pokonać trudności, które zwykle towarzyszą poznawaniu liter i mozolnej pracy nad płynnością. Kto pokona przeszkody, ten otrzyma klucz do wyjątkowego świata literatury.

Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)Jesienne czytanie z przedszkolakami (2018)


Jesień Jeżyka
Jesień już na dobre zagościła za naszymi oknami. Czterolatki z grupy „Kaczuszki” z Przedszkola nr 4 w Staszowie przybyły 26.10.2018r. do Biblioteki, aby przegonić deszcz i chmury. Dzieci wysłuchały jesiennych opowiadań, rozwiązały rymowane zagadki oraz wykonały kolorowe jeże, które ozdobiły naszą książnicę.

Jesień Jeżyka (2018)


Konkurs plastyczny - „ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. IV – VI szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - „ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA”


Wystawa prac Jana Pawła II
W dniu 16.10.2018r. w związku z przypadającą tego dnia 40 rocznicą wyboru kardynała Wojtyły na Papieża w Filii Bibliotecznej w Wiązownicy urządzono wystawkę prac Jana Pawła II i opracowań na jego temat, np. poezje, biografie, album z podróży po świecie. Publikacje interesowały czytelników, byli zaskoczeni ich ilością.

Wystawa prac Jana Pawła II (Wiązownica)Wystawa prac Jana Pawła II (Wiązownica)Wystawa prac Jana Pawła II (Wiązownica)


Jesienne spotkanie z krasnalem
Książki o przygodach Hałabały czytali nasi dziadkowie i rodzice, ale czy dziś najmłodsi znają sympatycznego krasnala? 19.10.2018r. w podróż do krainy Hałabały wybrali się uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci wysłuchały wybranych opowiadań o przygodach krasnala oraz wykonały jego podobiznę z szyszek, plasteliny oraz kolorowego papieru.

Jesienne spotkanie z krasnalem (2018)


Jeż – co to za zwierz?
17.10.2018r. naszą Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki (grupa „Kotki) z Przedszkola nr 4 w Staszowie. Dzieci przybyły na spotkanie z jesienią. Najmłodsi wysłuchali wybranych specjalnie na tę okazję opowiadań i historii. Wykonali także jeże z szyszek i plasteliny, które zobaczyć można w holu biblioteki.

Jeż - co to za zwierz?


W dniu 15.10.2018r. (poniedziałek) Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


Tup tup... idzie jeż!
Jesień nie musi być nudna. Przekonali się o tym uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy 12.10.2018r. odwiedzili naszą Bibliotekę. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się jakie zmiany zachodzą obecnie w przyrodzie. Z dużym zaangażowaniem włączyły się w dyskusję na temat tego, co ciekawego można robić jesienią. Ponadto najmłodsi wysłuchali jesiennego opowiadania i wykonali kolorowe jeże, które zobaczyć można w holu biblioteki.

Tup tup... idzie jeż (2018)


Co nam jesień w koszu niesie
Jesień jest wyjątkową porą roku – dni stają się wtedy coraz krótsze, temperatura spada, a to sprzyja spędzaniu wolnego czasu przy książce. A gdzie zdobyć ciekawą lekturę? Oczywiście w bibliotece!
Uczniowie klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie przybyli do naszej książnicy 9.10.2018r., aby dowiedzieć się, co należy zrobić, żeby móc wypożyczać książki. W czasie spotkania dzieci zdobyły informacje nie tylko na temat tego, jak funkcjonuje biblioteka, ale też poszerzyły swoją wiedzę o jesieni. Najmłodsi wysłuchali też bajki pt. „Kolczatek” H. Bechlerowej oraz wykonali kolorowe wiewiórki.

Co nam jesień w koszu niesie (2018)Co nam jesień w koszu niesie (2018)Co nam jesień w koszu niesie (2018)Co nam jesień w koszu niesie (2018)Co nam jesień w koszu niesie (2018)


W dniach 9.10.2018r. - 15.10.2018r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 8:00 do 17:00 (w czwartek od 11:00 do 15:00).


Ankieta dla miłośników książek
Jeśli lubisz książki, odpowiedz na ankietę. Wystarczy kliknąć link: http://czytelnicy.badanie.net/


W dniach 5.10.2018r. - 12.10.2018r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


Nowoczesna Biblioteka w Staszowie - przetarg
W związku z realizacją projektu „Nowoczesna Biblioteka w Staszowie” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016 – 2020; został ogłoszony przetarg nieograniczony na roboty budowlane. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się: https://bip.staszow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7875:ogloszenie-o-zamowieniu&catid=855&Itemid=690


W dniu 1.10.2018r. (poniedziałek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniach 1.10.2018r. - 3.10.2018r. Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


W dniu 28.09.2018r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniu 28.09.2018r. (piątek) Filia w Wiązownicy czynna do godziny 12:00.
W dniu 29.09.2018r. (sobota) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


„MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK”
Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Udział w niej mogą wziąć wszystkie dzieci urodzone w 2015 roku, zarówno te już zapisane do biblioteki, jak i zupełnie nowi czytelnicy. Projekt rozpoczyna się we wrześniu i potrwa do końca 2018 roku.
Kampania zachęca rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.
Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książek z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Informacje o projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek” są dostępne na naszej stronie internetowej oraz Facebooku Biblioteki. Informacje można także uzyskać w Oddziale dla Dzieci naszej biblioteki, pod numerem telefonu (15-864-24-35) w godzinach pracy Biblioteki.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Mała książka - wielki człowiek (2018)

Wykorzystano grafikę ze strony organizatora projektu.

 

Potrzebne informacje:


W dniu 21.09.2018r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00


Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską
19.09.2018r. o godzinie 17.00 gościliśmy w naszej Bibliotece Karolinę Wilczyńską – autorkę poczytnych powieści obyczajowych, m.in.: „Performens”, „Ta druga”, „Anielski kokon”, „Jeszcze raz, Nataszo”, „Ja kochanka”, „Dasz radę, Nataszo” oraz bestsellerowego cyklu „Stacja Jagodno”.
Pochodząca z Kielc pisarka długie lata pracowała jako terapeutka. Doświadczenie zawodowe, polegające na kontaktach z ludźmi i dotykaniu ich problemów zaowocowało przemyśleniami, które przelała na karty książek.
W swoich powieściach porusza tematy bliskie każdemu człowiekowi. Bohaterowie jej książek zmagają się z problemami dnia codziennego, ale także potrafią cieszyć się z każdej chwili. Na spotkaniu autorka opowiadała o początkach swojej przygody z pisaniem, inspiracjach i spotkaniach z ludźmi, które zawsze motywują ją do dalszej pracy. Zdradziła kulisy warsztatu pisarskiego i opowiedziała o innych pasjach, które wypełniają jej czas wolny. Czytelników ujęła swoją bezpośredniością, poczuciem humoru i barwnymi opowieściami. Nie obyło się bez autografów i wspólnych zdjęć.

Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską (2018)Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską (2018)Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską (2018)


W dniu 18.09.2018r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


„JESIENNE CZARY - MARY...”
17 września naszą Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Podczas zajęć omawialiśmy oznaki nadchodzącej jesieni. Uczniowie dowiedzieli się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie oraz w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. Dzieci rozwiązywały jesienne zagadki i łamigłówki, czytaliśmy jesienne opowiadania i wiersze. Dopełnieniem całości było wykonanie przez uczniów kolorowych jeży, które teraz ozdabiają bibliotekę.

Jesienne Czary - Mary (2018)Jesienne Czary - Mary (2018)Jesienne Czary - Mary (2018)Jesienne Czary - Mary (2018)Jesienne Czary - Mary (2018)


W dniach 14.09.2018r. - 28.09.2018r. Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00 (w czwartki od 11:00 do 15:00).


W dniach 12.09.2018r. - 30.09.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


„MÓJ PRZYJACIEL PIES”
W środę, 12 września odbyło się spotkanie z uczniami kl. III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci wysłuchały fragmentów książki Romana Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”. Podczas zajęć rozmawialiśmy jak należy opiekować się pupilem by był zdrowy i zadowolony oraz dlaczego psy są naszymi przyjaciółmi i czy potrafią uratować ludziom życie. Uczniowie wymieniali się także znanymi im psimi bohaterami występującymi w książkach i filmach. Na zakończenie trzecioklasiści wykonali pieski z kartonowych rolek, bibuły i kolorowego papieru.

Mój przyjaciel pies (2018)


Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską
19.09.2018 o godz. 17:00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza na Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską. Znana i lubiana autorka powieści obyczajowych zadebiutowała w 2006r. powieścią „Performens”. Pisarka mieszka w Kielcach i jest zauroczona Kielecczyzną. W jej książkach z cyklu Stacja Jagodno pojawiają się nie tylko Kielce, ale także Góry Świętokrzyskie i okolice Zagnańska.

Spotkanie autorskie z Karoliną Wilczyńską


Zapraszamy! Dużo nowości!
W 2018 roku Biblioteka zakupiła 904 woluminów książek i audiobooków o wartości 11533 zł.. Zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru poprzez stały dopływ nowości wydawniczych.

Biblioteka Narodowa / Narodowy Program Rozwoju CzytelnictwaBiblioteka Narodowa / Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Tegoroczna edycja miała za zadanie promocję nie tylko czytelnictwa, ale również uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
8 września o godzinie 10:00 spotkaliśmy się przed Ratuszem, aby wspólnie czytać fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Na wstępie Dyrektor Biblioteki p. Ewa Cygan, tytułem wprowadzenia przypomniała zebranym ideę ogólnopolskiego Narodowego Czytania. Następnie zaprosiła uczestników do udziału w akcji (do wspólnej lektury) twierdząc, że w tak doborowym towarzystwie, to lepszego wzmacniania poczucia wspólnej tożsamości być nie może. Maraton czytelniczy rozpoczął Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć. Wśród lektorów znaleźli się także zastępca Burmistrza dr Ewa Kondek, Starosta Staszowski Michał Skotnicki i Wicestarosta Staszowski Tomasz Fąfara, przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie Dominik Rożek, dyrektorzy szkół: Anna Karasińska oraz dr Dariusz Kubalski, pracownicy przedszkoli, przedstawiciele instytucji współpracujących z biblioteką, Członkowie DKK oraz pasjonaci książek.
Piękna wrześniowa pogoda i inwencja czytających sprawiła, że mieszkańcy Staszowa z uwagą śledzili losy Cezarego Baryki. Okazało się, że głośne czytanie pozwoliło na nowo odkryć klasykę, powrócić do lektury, która jest nam znana ze szkoły i przypomnieć ją sobie na nowo, a także spojrzeć na nią w innym wymiarze. W klimat utworu wprowadziła wszystkich sceneria śniadania dworku w Nawłoci oraz wystawa książek o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali na własnych egzemplarzach „Przedwiośnia” pamiątkową pieczęć przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego (2018)


Narodowe Czytanie 2018
Zapraszamy na VII edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytamy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Osoby zainteresowane czytaniem prosimy o kontakt do 5 września osobiście w Bibliotece lub pod numerem telefonu 15-864-24-34.
Zachęcamy do zabrania własnego egzemplarza „Przedwiośnia” w celu uzyskania pamiątkowej pieczęci.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa oraz kiermasz „książki przeczytanej”.
Zapraszamy 8 września na godzinę 10 do Biblioteki w Ratuszu.

Narodowe Czytanie (2018)


W dniu 30.08.2018r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 8:30 - 13:00.


W okresie wakacyjnym tj. w dniach od 2.07.2018r. do 31.08.2018r. Biblioteka czynna:

Godziny pracy w okresie wakacyjnym (2018)Godziny pracy w okresie wakacyjnym (2018)


W dniach 20.08.2018r. - 31.08.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 27.07.2018r. - 3.08.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


„Wakacyjne podróże z książką”
Czego potrzeba, by wesoło spędzić czas podczas wakacji? Właściwie niewiele – nie trzeba ani wiele słońca, ani dużo miejsca. Jedynie, co jest potrzebne, to naprawdę dobra zabawa.
W dniach 10, 12, 18 oraz 26 lipca br. nasza biblioteka przygotowała wakacyjne spotkania, które miały na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych małych i tych trochę starszych użytkowników biblioteki oraz rozwijanie ich wyobraźni. Dzięki przygotowanym propozycjom dzieci, spędzające wakacje w domu, mogły wypełnić swój wolny czas twórczą i jednocześnie przyjemną i wesołą zabawą.
„Literackie podróże – śladami Pippi Langstrumpf”
Pierwsze artystyczne zabawy z książką zaczęliśmy od przeprowadzenia gry terenowej, która została przygotowana na motywach książki „Fizii Pończoszanki” Astrid Lindgren. Zadaniem uczestników było odnalezienie skarbu ukrytego wśród książek. W różnych miejscach w bibliotece czekały na poszukiwaczy zaszyfrowane listy, wskazówki oraz zadania do wykonania, które prowadziły do skarbu. Zabawa była przednia, wywołująca „morze” uśmiechów na twarzy dzieci. Oczywiście nie obyło się bez czytania. Uczestnicy słuchając opowiadania o wesołej i prawie zawsze uśmiechniętej Pippi, żądni przygód wybrali się wraz z nią w niezwykłą podróż po lądach i oceanach. Ostatnim punktem spotkania było wykonanie Pippi przy użyciu kartonowych rolek, bibuły i kolorowego papieru.

Wakacje w Bibliotece - Staszów (2018)


„Między nami zwierzakami”
Spotkanie rozpoczęliśmy się od pogadanki na temat zwierząt, o czym trzeba pamiętać, decydując się na własne zwierzę, że to żywa istota a nie zabawka i nie można jej wyrzucić, gdy nam się znudzi. Dzieci bardzo dużo opowiadały o swoich pupilach. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali opowiadania Doroty Skwark „Słonik Bąbelek”. Na zakończenie nasi milusińscy wykonali zwierzątka z papieru.

Wakacje w Bibliotece - Staszów (2018)


„Bajkowe koło fortuny”
Na naszym bajkowym kole fortuny znajdują się zagadki, kalambury, skojarzenia, niespodzianki, fragmenty bajek, bonus oraz czy strata kolejki. Podczas spotkania dzieci po kolei kręciły magicznym kołem, które wskazywało wybraną kategorię. Dzieci bardzo żywiołowo brały udział w spotkaniu. Prześcigały się w odpowiedziach na zadawane im pytania. Podczas turnieju wiedzy o książce dzieci były bardzo aktywne i wykazały ogromną wiedzę o książce i literaturze dziecięcej.

Wakacje w Bibliotece - Staszów (2018)


Wakacyjne zajęcia w bibliotekach po raz kolejny potwierdziły, że Biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem. A przy odrobinie fantazji, zaangażowania, grupowego współdziałania, dobrej książki i uśmiechu na twarzy powstawały niezwykłe prace plastyczne.


Wakacje w Filii w Wiśniowej
Zakończyły się wakacje z biblioteką w Wiśniowej! W ciągu ośmiu dni, ciężkiej pracy w miłej atmosferze z utalentowanymi artystkami powstały piękne łabędzie, z których wszyscy jesteśmy dumni i zachwyceni. Bardzo dziękujemy za liczne przybycie i miłą współprace.

Wakacje w Bibliotece - Filia Wiśniowa (2018)Wakacje w Bibliotece - Filia Wiśniowa (2018)Wakacje w Bibliotece - Filia Wiśniowa (2018)Wakacje w Bibliotece - Filia Wiśniowa (2018)Wakacje w Bibliotece - Filia Wiśniowa (2018)


Wakacje w Bibliotece!
Zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki!

Wakacje w Bibliotece - filie (2018)Wakacje w Bibliotece - filie (2018)Wakacje w Bibliotece - filie (2018)


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza na „Wakacje w Bibliotece”
Zapraszamy na „Wakacyjne podróże z książką”

Wakacje w Bibliotece (2018)

Potrzebne informacje:


W dniach 4.07.2018r. - 6.07.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 2.07.2018r. - 3.07.2018r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 29.06.2018r. (piątek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W okresie wakacyjnym Filia w Wiśniowej czynna w godzinach od 7:10 do 13:30.


W dniach 25.06.2018r. - 6.07.2018r. Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


W dniach 11.06.2018r. - 29.06.2018r. Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00 (w czwartki od 11 do 15).


„Czytanie łączy!” – XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W tym roku obchodzone było pod hasłem „Czytanie łączy!”. Celem akcji jest promowanie idei głośnego czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych już od najmłodszych lat, zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom, aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki, a skutecznym na to sposobem jest właśnie bliski kontakt z książką jako słowem pisanym. Nasza Biblioteka po raz kolejny włączyła się w tę ogólnopolską akcję, organizując ciekawe spotkania z książką. Naszą placówkę odwiedzili uczniowie klasy II „a” oraz II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie oraz dzieci z Przedszkola nr 3 i 4 w Staszowie.
Głośnemu czytaniu towarzyszyły pogadanki, zgadywanki dotyczące ulubionych książek i bohaterów literackich, zajęcia plastyczne oraz zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Spośród kolekcji książek dla dzieci zaprezentowaliśmy i omówiliśmy te najciekawsze i najpiękniejsze, by udowodnić naszym gościom, że literatura wnosi w nasze życie dużo radości, a książka może stać się największym przyjacielem.
Mamy nadzieję, że nasze podróże czytelnicze rozbudziły w dzieciach ciekawość otaczającego świata, ukazując jego różnorodność, złożoność i możliwość zgłębienia poprzez odpowiednio dobraną lekturę.

Tydzień Czytania Dzieciom (2018)

MAGIA NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ
19 czerwca bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Podczas spotkania dzieci wysłuchały legendy o „Kwiecie paproci” J.I. Kraszewskiego. Jest to wspaniała opowieść, która od pokoleń ożywia wyobraźnię i pozwala marzyć o tym, że znalezienie niezwykłej rośliny w jedną, wyjątkową noc zapewni szczęście i powodzenie, spełnienie dowolnego marzenia. Może więc kwiat paproci to nie tylko wytwór ludzkiej wyobraźni i baśniowa roślina? W tym roku – i to już niedługo – będzie okazja, by się o tym przekonać w nadchodzącą Noc Świętojańską.

Tydzień Czytania Dzieciom (2018)

„CZARODZIEJSKA KSIĘGA”
19 czerwca odbyło się spotkanie z uczniami klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci wysłuchały opowiadania Janiny Porazińskiej pt. „Przyjacielska pomoc”. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, czym jest przyjaźni i jak być przyjacielem? Każdy z nas chce mieć przyjaciela, ale nie każdy umie tak postępować by przyjaciół znaleźć i by przyjaźń była trwała. Co byłoby warte życie bez przyjaciół?

Tydzień Czytania Dzieciom (2018)

„KOCIE OPOWIEŚCI”
Grupa „Kaczuszek” z Przedszkola Nr 3 w Staszowie odwiedziła bibliotekę, by wysłuchać pięknego opowiadania o „Przygodach małej Kotki” – Agnieszki Bator. Dzieci dowiedziały się, że przecież wokół nas żyje dużo zwierząt. Niektóre z nich trzymamy w domach, inne mieszkają w zagrodach czy ogrodach zoologicznych. Nie zdajemy sobie sprawy, że one też mają swoje rodziny, swoje uczucia i problemy, z którymi muszą się mierzyć każdego dnia.

Tydzień Czytania Dzieciom (2018)

BAJKI, BAJECZKI, CIEKAWE KSIĄŻECZKI CZYTAMY PRZEDSZKOLAKOM
Nie od dziś wiadomo, że książka to skarbnica wiedzy zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. W dobie telewizyjnych kreskówek i gier komputerowych zapomina się, że słuchanie bajek sprawia dziecku nie tylko ogromną radość, rozwija wyobraźnię, uczy, ale też pozawala obcować z czytającym. Celem naszych odwiedzin w przedszkolu jest promocja książek wśród najmłodszych czytelników. Wychodzimy z książkami poza mury biblioteki, aby maluchy mogły poczuć bezpośredni kontakt z literaturą.

Tydzień Czytania Dzieciom (2018)

„KRÓTKO – WZROCZNA ŻYRAFA”
20 czerwca br. bibliotekę odwiedziła grupa 4 i 5-latków z Przedszkola nr 4 w Staszowie. Nasi mali goście wysłuchali książki, pt. „Krótkowzroczna żyrafa” – A.H. Benjamin. Żyrafa ma bardzo słaby wzrok, ale odmawia noszenia okularów. Czy przyjaciele potrafią ją namówić do tego mądrego kroku? Opowiadanie to było wstępem do rozmowy o radzeniu sobie w różnych sytuacjach, z jakimi spotykają się one na co dzień. Dzieci zgodnie stwierdziły, że okulary mogą bardzo ułatwić życie i dobrze jest mieć prawdziwych i troskliwych przyjaciół. Spotkanie zakończyło się artystycznym programem w wykonaniu przedszkolaków.

Tydzień Czytania Dzieciom (2018)


W dniach 13.06.2018r. - 14.06.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


NOC DETEKTYWÓW
Taka noc zdarza się w Bibliotece raz w roku. Tajemnicza i szczególna, spędzona wśród książek, roziskrzona zabawą i śmiechem...
Miłośnicy mocnych wrażeń spotkali się w sobotę, 9 czerwca br. w staszowskiej bibliotece, by wspólnie przeżyć tą niezwykłą noc.
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki jako otwarte i dostępne miejsca z ofertą dla osób w każdym wieku.
Wszystkich zebranych przywitała p. dyrektor Ewa Cygan, życząc uczestnikom niezapomnianych wrażeń i miłej zabawy.
„O rety! Zaginęła książka o Detektywie Pozytywce! Czy to możliwe, że sympatyczny bohater zaginął na dobre? Trzeba go odnaleźć!” I tak oto zaczęła się nasza biblioteczna przygoda...
Zadań było bardzo wiele. Tajne szyfry, hasła, gra biblioteczna, rebusy i zagadki, uczyły przede wszystkim logicznego myślenia, kreatywności i odwagi.
Zabawne perypetie poszukiwaczy ekstremalnych przeżyć oraz bohaterów uwielbiających zagadki i tajemnice, przeniosły naszych młodych detektywów w tajemniczy świat przygód. Dzieci z rodzicami wykonywały detektywistyczne lupki. Uzbrojeni w wiedzę, lupki młodzi uczestnicy wcielili się w tajnych agentów i wyruszyli na poszukiwanie pana Pozytywki, który zniknął w tajemniczych okolicznościach.
Po emocjonujących chwilach z detektywem Pozytywką nadszedł czas na spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Pan policjant przekazał uczestnikom dużą dawkę wiedzy na temat zbierania materiału śledczego, sposobów prowadzenia śledztwa oraz jakie cechy powinien posiadać dobry detektyw. Wszyscy, ci mali i duzi musieli stawić czoła trudnym wyzwaniom jak na prawdziwego detektywa przystało. Dzieci zmagały się z konkurencjami sprawdzającymi refleks, szybkość, zwinność i współpracę. Brali udział m.in. w bajkowym kole fortuny, slalomie butelkowym, czy zabawie z hula-hop. Podczas wspólnego tańca radości było co niemiara. Przygotowaliśmy także atrakcje dla dorosłych. W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W przerwach między odgadywaniem kolejnych zagadek każdy mógł skorzystać z kącika gier planszowych czy też czytać książki detektywistyczne. Po zabawie i wspólnym czytaniu przyszedł czas na pizzę (dziękujemy Pizzerii La Piadina). Wzmocnieni strawą i po odzyskaniu sił „młodzi detektywi” wyruszyli w ciemnościach na zwiedzanie zakamarków biblioteki. I tak w doskonałych humorach, dotrwaliśmy do końca imprezy. Dziękujemy wszystkim tym, którzy spędzili ten czas razem z nami.

Noc Bibliotek (2018)Noc Bibliotek (2018)


Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie w ramach obchodów Świętokrzyskiego Festiwalu Literatury, Czytania i Języka Polskiego zorganizowała szereg wydarzeń i atrakcji skupiających się wokół biblioteki, książek i miłośników czytania.
Nasze spotkania stały się dobrą okazją, aby przekonać dzieci do czytania i aktywnego obcowania z kulturą.
Wychodząc poza mury biblioteki chcieliśmy pokazać, że czytać można wszędzie.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego (2018)

„Podróże po dziecięcej literaturze z Janem Brzechwą”
4 czerwca 2018r. odbyło się spotkanie w bibliotece z uczniami klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach mających na celu poznanie twórczości jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów książek dla dzieci, czarodzieja słowa – Jana Brzechwy. Wierszowane, pełne humoru historyjki przeniosły uczniów w wesoły i beztroski świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny. Podczas spotkania słuchając wybranych wierszy Jana Brzechwy pierwszoklasiści dowiedzieli się dlaczego żółw nie pojechał koleją, skąd pochodzi krokodyl, czego nie lubi pantera, co robi ze strachu struś oraz gdzie zmykamy, gdy spotykamy dzika!
Na zakończenie spotkania każde dziecko wykonało ilustracje do wybranego przez siebie wiersza.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego (2018)

„ZOO Jana Brzechwy”
Każde dziecko wie, że książka jest jego przyjacielem, a bajkowe postacie są naszymi bohaterami. Podczas spotkania dzieci recytowały wiersze Jana Brzechwy. 5 czerwca br. hol naszej Biblioteki na chwilę stał się ogrodem zoologicznym, w którym można było nie tylko zobaczyć różne zwierzęta, ale także o nich usłyszeć. To wszystko za sprawą uczniów klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy nas odwiedzili. Kiedy jedna grupa pierwszoklasistów recytowała wiersze, pozostała z zaciekawieniem słuchała. Na zakończenie oczywiście wszyscy otrzymali gromkie brawa.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego (2018)

„Entliczek – pentliczek wierszyków koszyczek – Brzechwa dzieciom”
Każdy z nas: mały, duży i ten już trochę starszy zna wiersze Jan Brzechwy. Są ponadczasowe, uczą i bawią wzruszając kolejne pokolenia. Do magicznego świata wierszy tego wielkiego klasyka literatury dziecięcej wybraliśmy się wspólnie z uczniami klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, recytując wiersz pt. „Samochwała”. Tym razem czytaliśmy w plenerze. Co się bardzo spodobało dzieciom. Mogli odpocząć od szkolnej gonitwy i zatopić się, choć na chwilę, w świecie książek. Jest to niewątpliwie jedna z form promujących czytelnictwo. A jak wiadomo czytanie ma wiele zalet!

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego (2018)

„Z książką przez świat”
6 czerwca odbyło się spotkanie z uczniami klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie, podczas którego rozmawialiśmy o tym, jak ważną rolę pełni książka w naszym codziennym życiu i jak wiele radości może przynieść obcowanie z nią. Dzieci tłumaczyły, dlaczego warto czytać, jak czytanie wzbogaca ich słownictwo, pomaga w trudnej nauce ortografii i rozwija ich wyobraźnię. O tym, że literatura nie tylko uczy, ale i bawi, trzecioklasiści przekonali się po wysłuchaniu bajki o „Przygodach małej kotki” – Agnieszki Bator. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne nawiązują do przeczytanego utworu.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego (2018)

„Kiermasz Książki Przeczytanej” oraz „Bookcrosing – Uwolnij książkę!”
7 czerwca biblioteka wychodząc naprzeciw czytelnikom zorganizowała kiermasz tuż przed budynkiem biblioteki. Na mieszkańców naszego miasta czekała dość bogata oferta – od powieści dla dorosłych i młodzieży, czy bajek dla dzieci po bogaty wybór taniej i wartościowej literatury popularnonaukowej.
Nasza Biblioteka stworzyła także specjalny regał bookcrossingowy, gdzie każdy mógł zostawiać książki, których już nie czyta i wymienić je na inne. Tego typu wydarzenie to doskonała okazja, aby odświeżyć swoje domowe księgozbiory.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego (2018)

„Przystanek z książką w bibliotece!”
8 czerwca bibliotekę odwiedziła grupa „Kaczuszek” z Przedszkola nr 3 w Staszowie. Przedszkolaki wysłuchały bajkowych opowieści. W dalszej części spotkania zorganizowana została zabawa ruchowa z wykorzystaniem wiersza „Lokomotywa”. Dzieci wspólnie z nauczycielem recytowały fragment wiersza, ilustrując go ruchem, mimiką i gestem. Wszyscy wiemy, że bezpośredni kontakt dziecka z książką ma ogromne znaczenie w jego rozwoju. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie zaowocuje w przyszłości. Bo jak mówi przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego (2018)


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza na „Noc Detektywów w Bibliotece”
Na uczestników czeka moc atrakcji m.in. „Tajemniczy gość”, gry i zabawy, wykonywanie lup, „Poszukiwacze zaginionej bajki” – gra biblioteczna, "bajkowe koło fortuny", malowanie twarzy, taniec przy muzyce, nocne zwiedzanie zakamarków Biblioteki.

Noc Bibliotek 2018

Potrzebne informacje:


Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie w ramach obchodów Świętokrzyskiego Festiwalu Literatury, Czytania i Języka Polskiego organizuje „Kiermasz Książki Przeczytanej” oraz „Bookcrosing – Uwolnij książkę!”. Oferujemy wiele ciekawych tytułów z literatury pięknej dla dzieci i dorosłych, literatury popularnonaukowej oraz albumy, przewodniki i poradniki.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 7 czerwca 2018r. przed budynek Biblioteki (Ratusz) w godz. 10:00-12:00.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego

„BOOKCROSSING – UWOLNIJ KSIĄŻKĘ”
Jak to działa? Masz w swoich zbiorach ciekawe książki, które już dawno przeczytałeś, a teraz stoją na półce i nie wiesz co z nimi zrobić? Przyjdź do nas i wymień je na inne książki ze specjalnej półki.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego

„KIERMASZ KSIĄŻEK PRZECZYTANYCH”
Jesteś miłośnikiem książek? Chcesz uzupełnić swoje domowe zbiory? Koniecznie odwiedź Bibliotekę! Książki będzie można kupić już od złotówki.
Dochód ze sprzedaży książek Biblioteka przeznaczy na zakup nowości wydawniczych.

Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego


IBUK Libra - literatura piękna
28 maja nasza Biblioteka rozszerzyła liczbę dostępnych tytułów na platformie IBUK Libra. Od teraz czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z kolejnych 1533 książek z literatury pięknej (np. powieści, opowiadania, nowele).
Osoby posiadające kody PIN na 2018 rok muszą zgłosić się po wydanie nowych kodów do beletrystyki.
Jednocześnie zachęcamy nowe osoby chcące otrzymać dostęp do platformy do Biblioteki po bezpłatne kody PIN.


W dniach 28.05.2018r. - 30.05.2018r. Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00, 1.06.2018r. (piątek) od 8:00 do 16:00, 2.06.2018r. (sobota) od 8:00 do 14:00.


W dniach 18.05.2018r. - 25.05.2018r. Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00 (w czwartek od 11 do 15).


(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA – TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2018
Za nami Tydzień Bibliotek, który w tym roku obchodzony był pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Wolność, dowolność, czytanie – to wszystko daje nam nieograniczone możliwości, pozwala rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy.
Jak co roku, przygotowano szereg ciekawych wydarzeń i atrakcji skupiających się wokół biblioteki, książek i miłośników czytania.
ZGRANA GROMADKA KUBUSIA PUCHATKA
Misia, który uwielbia jeść miodek, znają chyba wszystkie dzieci. Przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół już od wielu lat bawią najmłodszych. Nie inaczej jest z uczniami klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie. W czasie zajęć zorganizowanych w bibliotece dzieci wykazały się rozległą wiedzą na temat wspomnianej postaci bajkowej. I choć najmłodsi o Puchatku mogli powiedzieć naprawdę wiele, to i tak z zainteresowaniem wysłuchali fragmentu książki A. A. Milnego. Ostatnim punktem spotkania było wykonanie mieszkańców Stumilowego Lasu przy użyciu kartonowych rolek, bibuły i kolorowego papieru.

Tydzień Bibliotek 2018

POECI BAWIĄ DZIECI – JAN BRZECHWA
Zajęcia zorganizowane w naszej bibliotece 11.05.2018 r. poświęcone zostały twórczości Jana Brzechwy. Udział w nich wzięli uczniowie klasy III z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie. W czasie spotkania dzieci poznały życiorys poety oraz wysłuchały kilku jego wierszy. Ponadto najmłodsi zmierzyli się ze specjalnym dyktandem oraz wykonali skaczące żyrafy.

Tydzień Bibliotek 2018

BAJKI NASZEGO DZIECIŃSTWA – MYSZKA MIKI
Grono bajkowych przyjaciół dzieci jest bardzo szerokie. Z pewnością należy do nich Myszka Miki. Sympatyczna postać w charakterystycznych czerwonych spodenkach została stworzona przez Walta Disneya dokładnie 90 lat temu. 14.05.2018 r. uczniowie klasy I ,,b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie poznali historię Myszki Miki i jej przyjaciół. Dowiedzieli się również, że przygody zwierzątka można nie tylko obejrzeć, ale także przeczytać o nich w książkach lub komiksach. W czasie zajęć dzieci wykonały Myszkę Miki z kartonowych rolek, bibuły i kolorowego papieru.

Tydzień Bibliotek 2018

„Czary mary...” – pasowanie na czytelników Biblioteki
Już po raz kolejny w ramach „Tygodnia Bibliotek” w naszej książnicy zorganizowane zostało uroczyste pasowanie dzieci na czytelników. W tym roku do grona miłośników książek dołączyli uczniowie klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Pani dyrektor Ewa Cygan pasowała każdego z nich najstarszą książką znajdującą się w naszym księgozbiorze. Następnie pierwszoklasiści przyrzekli, że będą wzorowymi czytelnikami. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wszystkie dzieci otrzymały książki bądź dyplomy. W świat baśniowych opowieści najmłodsi wkroczyli z entuzjazmem i radością, a wszystko za sprawą bajkowego koła fortuny. Uczniowie doskonale radzili sobie z konkurencjami, udowadniając, że w pełni zasługują na nazywanie ich prawdziwymi czytelnikami. Wszystkim naszym nowym Czytelnikom życzymy, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód, niezwykłych emocji i wiedzy. Zapraszamy do biblioteki — krainy bajek, baśni i pięknych opowiadań! Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Tydzień Bibliotek 2018Tydzień Bibliotek 2018Tydzień Bibliotek 2018

Dzień Bibliotekarza
Były życzenia i gratulacje, inspirujące przemówienia i konstruktywne rozmowy o przyszłości bibliotek i ich roli we współczesnym świecie – tak oto wspominamy tegoroczny Dzień Bibliotekarza.
17 maja 2018 r. w staszowskiej bibliotece odbyło się uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyli, między innymi: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć, zastępca Burmistrza Ewa Kondek, Wicestarosta Staszowski Tomasz Fąfara, przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie Dominik Rożek, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Andrzej Dąbrowski, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji współpracujących z biblioteką, pracownicy bibliotek z całego powiatu oraz pasjonaci książek.
Obchody Dnia Bibliotekarza są doskonałą okazją do podsumowania działalności biblioteki na rzecz upowszechniania czytelnictwa i pełnienia roli instytucji pozwalających na zaspokojenie różnorodnych potrzeb w zakresie uczestnictwa w kulturze.
Zgromadzeni goście z uwagą obejrzeli i wysłuchali prezentacji multimedialnej z dotychczasowej działalności naszej biblioteki. Działania pracowników Biblioteki zostały docenione brawami i serdecznymi życzeniami niegasnącego entuzjazmu, wytrwałości i dalszych kreatywnych działań w propagowaniu czytelnictwa.
Dopełnieniem uroczystości był występ dzieci z Przedszkola w Wiśniowej.
Po raz kolejny nasz zaprzyjaźniony poeta Wiesław Kot napisał wiersz w trakcie trwania uroczystości. Dziękujemy!

Tydzień Bibliotek 2018Tydzień Bibliotek 2018Tydzień Bibliotek 2018


W dniu 17.05.2018r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie oraz wszystkie Filie będą nieczynne.


W dniu 15.05.2018r. (wtorek) Czytelnia czynna do 16:00.


W dniach 11.05.2018r. oraz 12.05.2018r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Spotkanie autorskie
9.05.2018r. odbyło się spotkanie autorskie z panią Agnieszką Lingas-Łoniewską – autorką powieści, takich jak: „Bez przebaczenia”, „Zakręty losu”, czy „Skazani na ból”. Pisarka, nazywana przez fanów „Dilerką Emocji” opowiedziała o tym, jak zaczęła się jej przygoda z pisarstwem. Miłością do literatury prozatorka zapałała już we wczesnym dzieciństwie. To właśnie dzięki przywiązaniu do słowa pisanego i niesamowitej wyobraźni możemy dziś czytać powieści Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. A jest w czym wybierać. W ciągu ośmiu lat wydanych zostało bowiem blisko trzydzieści książek jej autorstwa. Warto także nadmienić, że twórczość pisarki jest bardzo zróżnicowana tematycznie. „Dilerka Emocji” dba o wielbicieli jej talentu pisząc coraz to nowe opowieści. Już niedługo do księgarń trafią kolejne jej książki. W czasie spotkania pisarka przybliżyła nieco ich fabułę. Spotkanie sfinansowano ze środków Instytutu Książki.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską (2018)Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską (2018)Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską (2018)Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską (2018)Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską (2018)Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską (2018)Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską (2018)


Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek (2018)Tydzień Bibliotek (2018)


W dniu 9.05.2018r. (środa) Czytelnia oraz Oddział dla Dzieci czynne do 15:30.


Spotkanie autorskie
Przypominamy, że 9 maja 2018r. o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas–Łoniewską.
Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską


Prezent od IBUK Libra
Od dnia 10 maja do 4 czerwca br. Czytelnicy IBUK Libra będą mieli dostęp do nowych publikacji. W tym okresie zostanie udostępnionych ponad 3100 tytułów z kategorii LITERATURA PIĘKNA. Więcej informacji na: https://www.biblioteka-staszow.pl/ibuk


Amnestia w Bibliotece
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie ogłasza majową amnestię. Każdy czytelnik, który do końca maja 2018 r. odda przetrzymane nawet latami książki, nie zapłaci kary za nieterminowy zwrot. W razie zagubienia książek można przynieść w zamian inne wartościowe pozycje, po ustaleniu z bibliotekarzem.

Amnestia w Bibliotece!


W dniu 30.04.2018r. (poniedziałek) Biblioteka czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 2.05.2018r. (środa) Biblioteka czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 4.05.2018r. (piątek) Biblioteka czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 5.05.2018r. (sobota) Biblioteka czynna od 8:00 do 14:00.


W dniach 26.04.2018r., 2.05.2018r. oraz 4.05.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.
W dniu 28.04.2018r. (sobota) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.
W dniu 4.05.2018r. (piątek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.
W dniach 2.05.2018r. oraz 4.05.2018r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 25.04.2018r. (środa) Czytelnia czynna od 9:00 do 17:00.


DBAJMY O NASZĄ ZIEMIĘ
Budząca się do życia przyroda sprzyja rozmowom na temat ekologii, dlatego w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie, w czasie którego uczniowie klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie dowiedzieli się, w jaki sposób można chronić naszą planetę. Po wysłuchaniu opowiadania „Ekoświrek” dzieci dyskutowały o tym, co najbardziej zanieczyszcza środowisko; usiłowały także wskazać najskuteczniejsze metody zapobiegania degradacji Ziemi. W ostatniej części zajęć najmłodsi wykonali „Ekostworki” z papieru, plasteliny, nakrętek i tkanin.

Dbajmy o naszą Ziemię! (2018)


Spotkanie autorskie
9 maja 2018r. o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas–Łoniewską.
Agnieszka Lingas–Łoniewska – wrocławianka, z wykształcenia polonistka, z zamiłowania pisarka. Jest jedną z najbardziej poczytnych autorek. Pisze przede wszystkim powieści obyczajowe, bardzo lubi łączyć wątki kryminalno-sensacyjne z romansem. Wydała już ponad 20 książek. Jest autorką m.in. takich powieści, jak: „Bez przebaczenia”, „Trylogię Zakręty losu”, „Zakład o miłość”, „Szósty”, „W zapomnieniu”, „W szpilkach od Manolo”, „Łatwopalni”, „Obrońca nocy”, „Brudny świat”.
Ma także na swoim koncie udział w antologiach literackich: Książki Moja Miłość, 31.10 Halloween po polsku, Zatrute pióra.
Laureatka konkursu na kryminalne opowiadanie z Dolnym Śląskiem w tle. Autorka tworzy w Internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów, która ma na celu propagowanie polskiej prozy, prowadzi bloga z recenzjami, organizuje cykliczne konkursy, a w 2012 roku została uhonorowana Żelaznym Glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki. Od 2014 roku członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich, oddział Wrocław.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską


W dniach 19.04.2018r. - 20.04.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


ŚLADAMI NASZEJ OJCZYZNY
W 2018 roku mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to doskonała okazja do świętowania i umacniania uczuć patriotycznych młodych mieszkańców naszego regionu, dlatego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie obchody tej wyjątkowej rocznicy rozpoczęły się od cyklu spotkań edukacyjnych z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. W czasie zajęć dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji na temat sytuacji Polaków pod zaborami. Dowiedziały się również, jakie działania podejmowali nasi rodacy, aby wyzwolić się spod panowania innych państw. Dla uczniów szczególnie interesujące okazały się informacje o bitwach, które stoczone zostały na terenie Ziemi Staszowskiej. Aby zaspokoić ich ciekawość pracownicy Biblioteki − oprócz przekazania podstawowych wiadomości o potyczkach − przygotowali wystawę książek, w których dzieje naszej małej ojczyzny opisano w wyczerpujący sposób. W ostatniej części zajęć dzieci rozwiązały test, który udowodnił, że młodzi staszowianie doskonale znają historię Polski.

ŚLADAMI NASZEJ OJCZYZNY


Z naturą mi po drodze
Edukacja ekologiczna jest w dzisiejszych czasach bardzo istotna. Dzieci już od najwcześniejszych lat życia powinny być uczone szacunku do natury. W końcu Ziemia to nasz dom, a o dom trzeba dbać. Sposobów chronienia przyrody jest wiele. Przekonali się o tym uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy 13.04.2018r. przybyli do naszej biblioteki. Dzieci nauczyły się wtedy między innymi segregowania śmieci. Dowiedziały się też co to jest recykling. Ponadto, uczniowie mieli okazję do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu ekologii przy rozwiązywaniu tematycznych quizów. W ostatniej części spotkania uczniowie wysłuchali „Bajki o trzech pojemnikach” oraz wykonali przyjazne dla środowiska torby z szarego papieru.

Z naturą mi po drodze


Konkurs plastyczny - „Pomnik Legionistów w Bogorii – zabytki powiatu staszowskiego”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. IV – VI szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Pomnik Legionistów w Bogorii – zabytki powiatu staszowskiego


W dniu 5.04.2018r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie czynna od 12:00 do 15:00.


W dniu 5.04.2018r. (czwartek) wszystkie Filie będą nieczynne.


Wesołych Świąt Wielkanocnych (2018)

Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei oraz miłości,
Pogodnego nastroju,
oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań,
wśród rodziny i najbliższych przyjaciół życzy Dyrektor oraz Pracownicy.


W dniu 30.03.2018r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 15:00.


Zmiana godzin pracy Filii Biblioteki w okresie świątecznym:

  • 30.03.2018r. (piątek) Filia w Koniemłotach nieczynna,
  • 30.03.2018r. (piątek) Filia w Kurozwękach nieczynna,
  • 29.03.2018r. - 30.03.2018r. oraz 3.04.2018r. Filia w Wiśniowej nieczynna.

Wielkanocne zwyczaje
W naszej bibliotece pojawiły się kolorowe zajączki. To znak, że Wielkanoc tuż, tuż…
Potwierdzić mogą to uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy 27.03.2018r. wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w naszej bibliotece. W czasie ich trwania dzieci rozmawiały o tym, w jaki sposób obchodzone są zbliżające się święta. Po wysłuchaniu „Opowieści wielkanocnej” i rozwiązaniu świątecznych krzyżówek uczniowie wykonali kolorowe koszyczki z motywem zajączka.

Wielkanocne zwyczaje (2018)


W oczekiwaniu na Wielkanoc
Wielkanoc była tematem zajęć, które 26.03.2018r. odbyły się w naszej bibliotece. Uczniowie klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie dowiedzieli się jakie tradycje związane są ze zbliżającymi się świętami. Opowiedzieli też, w jaki sposób Wielkanoc obchodzi się w ich domach.
Na zakończenie spotkania dzieci wykonały rozkicane wielkanocne zajączki.

W oczekiwaniu na Wielkanoc (2018)


W dniu 26.03.2018r. (poniedziałek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 23.03.2018r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00.


W dniach 20.03.2018r. - 31.03.2018r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Wiosna w przyrodzie i literaturze
Choć na zewnątrz pogoda nadal zimowa to w bibliotece już teraz zrobiło się zielono. Wszystko za sprawą żabek wykonanych przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Czajkowie, które 19.03.2018r. odwiedziły naszą książnicę. Maluchy wzięły udział w zajęciach, których tematem była wiosna. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy o nadchodzącej porze roku; dzieci zastanawiały się między innymi nad tym, jakie zmiany zachodzą wtedy w przyrodzie. Przedszkolaki mogły też sprawdzić swoją wiedzę o wiośnie, mierząc się z rymowanymi zagadkami.
Nasi goście poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Z zainteresowaniem wysłuchali też wierszy i opowiadań, które rozbudziły w nich nadzieję na to, że wiosna już wkrótce pojawi się wszędzie – nie tylko w naszej bibliotece.

Wiosna w przyrodzie i literaturze (2018)


W dniu 16.03.2018r. (piątek) Czytelnia czynna od 9:00 do 17:00.


Śladami wiosny
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym w bibliotece zorganizowane zostały zajęcia, których tematem była nadchodząca pora roku. W czasie spotkania uczniowie wysłuchali wiosennych wierszyków i opowiadań oraz rozwiązali szereg tematycznych zagadek i quizów. Najmłodsi wykonali także bukiety bazi, które obejrzeć można w holu Ratusza.

Śladami wiosny (2018)


W dniach 13.03.2018r. - 16.03.2018r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Warsztaty komputerowe
Kolejna grupa Seniorów rozpoczęła swoją przygodę z komputerami. Powodzenia!

Warsztaty komputerowe (2018)Warsztaty komputerowe (2018)Warsztaty komputerowe (2018)


Bajkowe Święto Kobiet
8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Tradycja obchodzenia tego święta została zachowana również w naszej bibliotece.
Uczniowie klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie wzięli udział w zajęciach, których tematem był właśnie Dzień Kobiet. Dzieci poznały jego historię oraz wykonały bukiety żonkili, używając do tego kartonowych rolek, kolorowego papieru oraz bibuły. Z zaciekawieniem wysłuchały też fragmentu książki „Najnowsze przygody Mikołajka” zatytułowanego „Dziewczyny są strasznie dziwne”.

Bajkowe Święto Kobiet (2018)Bajkowe Święto Kobiet (2018)Bajkowe Święto Kobiet (2018)Bajkowe Święto Kobiet (2018)Bajkowe Święto Kobiet (2018)Bajkowe Święto Kobiet (2018)Bajkowe Święto Kobiet (2018)Bajkowe Święto Kobiet (2018)


XXVI Tydzień Kultury Języka
W ramach XXVI Tygodnia Kultury Języka przebiegającego pod hasłem „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie” w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z panią Agnieszką Frączek.
Zorganizowane zostały także zajęcia interaktywne promujące czytanie popularyzujące poprawność językową oraz rozwijające zdolności manualne.
„W krainie wierszy Agnieszki Frączek”
2.03.2018r. uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie na chwilę przenieśli się do fantastycznej krainy wierszy Agnieszki Frączek. W czasie zajęć dzieci nie tylko wysłuchiwały utworów poetki, ale także spróbowały przeczytać je samodzielnie. Oprócz tego najmłodsi wykonali wróbelki z kartonowych rolek, bibuły oraz kolorowego papieru. Inspiracją do stworzenia ptaków stał się wiersz pod tytułem „Grubelek”.

XXVI Tydzień Kultury Języka

„Alfabetyczne akrobacje”
7.03.2018r. odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Agnieszki Frączek. W czasie zajęć uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie wysłuchali różnych wierszy autorki, zmierzyli się też z tematycznymi quizami. Na zakończenie dzieci wykonały kolorowe strusie, które przyozdobiły bibułą i piórkami.

XXVI Tydzień Kultury Języka


Spotkanie autorskie z panią Agnieszką Frączek
6 marca w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z p. Agnieszką Frączek – autorką bajek i wierszy dla dzieci. Udział w nim wzięli uczniowie klas II „a” i III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie.
W czasie spotkania nasz gość opowiedział o tym, skąd pisarze czerpią pomysły na tematy utworów oraz o tym, jak przebiega proces tworzenia książek.
Głośne czytanie wierszy autorki stało się zaczątkiem rozmowy o poprawności językowej.
Pani Agnieszka Frączek wymieniła błędy najczęściej popełniane przez Polaków i podpowiedziała w jaki sposób można rozprawić się z „bykami” pojawiającymi się w mowie i w piśmie.
Dzieci w skupieniu słuchały rad naszego gościa, a następnie z zaangażowaniem odpowiadały na jego pytania.
W ostatniej części spotkania nastąpiła zamiana ról – to uczniowie wypytywali poetkę o najróżniejsze kwestie związane zarówno z pisarstwem jak i poprawnością językową. Najmłodsi mogli wtedy także nabyć książki z dedykacją autorki.

Spotkanie autorskie z p. Agnieszką FrączekSpotkanie autorskie z p. Agnieszką FrączekSpotkanie autorskie z p. Agnieszką FrączekSpotkanie autorskie z p. Agnieszką FrączekSpotkanie autorskie z p. Agnieszką FrączekSpotkanie autorskie z p. Agnieszką FrączekSpotkanie autorskie z p. Agnieszką Frączek


Spotkanie autorskie
W dniu 6 marca o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek


W dniu 2.03.2018r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00.


W dniu 28.02.2018r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna do 17:00.


W dniu 28.02.2018r. (środa) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 27.02.2018r. (wtorek) Czytelnia czynna do 17:00.


Ferie w Filii w Wiązownicy
Podobnie jak w latach ubiegłych, również teraz w Filii Biblioteki Publicznej w Wiązownicy zostały zorganizowane różne zajęcia i zabawy. W pierwszym tygodniu przypadały Walentynki, więc wyszukiwaliśmy różne wiersze okolicznościowe, których kilka zostało wydrukowanych i umieszczonych na planszy. Dzieci i dorośli chętnie je czytali.
W pozostałe dni dzieci (niestety często pojedynczo) malowały, kleiły z pudełek po zapałkach wielkanocne koszyczki, robiły żonkile na kolejną rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Żydowskim.
Niektóre prace – zwłaszcza malowanki o zimie – dzieci zabierały do domu, z pozostałych prac urządzono wystawkę. Na koniec najlepsi młodzi czytelnicy – do lat 19-stu otrzymali nagrody książkowe. Ogółem uczestniczyło 16 dzieci.

Ferie w Bibliotece - Wiązownica (2018)Ferie w Bibliotece - Wiązownica (2018)Ferie w Bibliotece - Wiązownica (2018)


Ferie w Filii w Sztombergach
Filia Biblioteki Publicznej w Sztombergach podczas ferii zimowych zorganizowała liczne zajęcia dla dzieci. Pamiętając o promocji książki, także w tym okresie najmłodsi czytelnicy mieli okazję wspólnie poczytać. Nie zabrakło zajęć plastycznych z origami, dzięki którym rozwijane są zdolności manualne. Tą techniką dzieci wykonały piękne bukiety kwiatów, które mogą stać się prezentem lub ciekawą dekoracją. Jak co roku dużą popularnością cieszyły się również gry planszowe. Uczestnicy zajęć grali w warcaby, okręty i Trivial Pursuit, w której gracze odpowiadając na pytania, mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o świecie. Ferie w bibliotece należy zaliczyć do bardzo udanych.

Ferie w Bibliotece - Sztombergi (2018)Ferie w Bibliotece - Sztombergi (2018)Ferie w Bibliotece - Sztombergi (2018)


„Czytam i tworzę…”, czyli ferie w Bibliotece
Wspaniałe zabawy z książką, ciekawe gry, dużo śmiechu, aktywnie spędzony czas i zero nudy! Tak właśnie wyglądały ferie w staszowskiej bibliotece.
Jak co roku biblioteka zorganizowała szereg zajęć popularyzujących w ciekawy sposób czytelnictwo i ukazujących naszą książnicę jako miejsce dobrej zabawy.
„Odkrywamy świat z Nelą – małą reporterką”
Któż z nas nie marzył o dalekich podróżach, czy też niesamowitych, pełnych wrażeń przygodach…? Czasem nie wszyscy mamy możliwość, aby zwiedzić odległe, egzotyczne kraje. Jednakże wszyscy ci, którzy nas odwiedzili podczas ferii mogli doświadczyć pewnej namiastki przygód. Czytane fragmenty książki „Nela na tropie przygód” pozwoliły słuchaczom poczuć się jakby właśnie przeżywali niesamowite przygody w odległych zakątkach świata. Odkryliśmy piękne miejsca, nieznane owoce oraz fascynujące zwierzęta. Na koniec wyprawy spotkaliśmy się oko w oko z wietnamskim smokiem. Zainspirowani tymi opowieściami stworzyliśmy własne kolorowe smoki. Chociaż wspólna wyprawa z Nelą zakończyła się to mamy nadzieję, że fragmenty czytanych w trakcie spotkań w Bibliotece przygód Neli będą początkiem niezwykłej podróży dla naszych młodych czytelników.

Ferie w Bibliotece (2018)

„Gry i zabawy”
Ferie zimowe to czas, w którym uczniowie powinni nieco odpocząć od nauki. Doskonałą odskocznią od książek są gry i zabawy ruchowe. Przekonały się o tym dzieci, które 15.02.2018r. przybyły do biblioteki.
W holu Ratusza odbył się wtedy prawdziwy sprawdzian sprawności ruchowej. Najmłodsi zmierzyli się z szeregiem konkurencji: slalomem, grą w kręgle, podążaniem śladami, rzucaniem piłką do celu czy przyczepianiem Kłapouchemu ogona, co było zajęciem bardzo trudnym ze względu na zasłonięte oczy.
Oprócz tego dzieci odbyły podróż do krainy baśni i bajek, losując rekwizyty i zgadując z jakiej opowieści pochodzą tajemnicze przedmioty.
Uczestnicy zajęć z radością oraz wielkim zaangażowaniem podchodzili do realizacji kolejnych zadań.
Można zatem stwierdzić z całą pewnością, że zajęcia ruchowe okazały się strzałem w dziesiątkę!

Ferie w Bibliotece (2018)Ferie w Bibliotece (2018)Ferie w Bibliotece (2018)Ferie w Bibliotece (2018)Ferie w Bibliotece (2018)

„Prawdziwy przyjaciel”
Kogo można nazwać prawdziwym przyjacielem? – z tym pytaniem zmierzyli się najmłodsi, którzy 20.02.2018r. przybyli do Biblioteki. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem wskazując, że przyjaciel powinien dotrzymywać obietnic oraz być dobry, miły, uprzejmy i oddany.
W czasie zajęć nasi goście wysłuchali także bajki „Wszystko moje” oraz wykonali „drzewka przyjaźni”.

Ferie w Bibliotece (2018)

„Gry planszowe i komputerowe”
Ferie zimowe zakończyły się w naszej Bibliotece turniejem gier planszowych i komputerowych. Rozgrywki były bardzo emocjonujące. Każdy chciał wygrać. I choć zdaje się, że sytuacja, w której wszyscy uczestnicy zostają zwycięzcami jest niemożliwa, patrząc na twarze graczy można odnieść inne wrażenie. W czasie turnieju wszyscy byli bardzo skupieni, ale też niezaprzeczalnie szczęśliwi. Wniosek nasuwa się zatem sam – dobra zabawa w miłym towarzystwie to prawdziwa wygrana.

Ferie w Bibliotece (2018)Ferie w Bibliotece (2018)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę!


W dniu 16.02.2018r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 12.02.2018r. - 23.02.2018r. Filia w Wiśniowej czynna w godzinach 7:15 - 12:30.


W dniach 12.02.2018r. - 20.02.2018r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


FERIE W FILIACH BIBLIOTEKI
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do filii Biblioteki.

Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2018)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2018)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2018)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2018)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2018)


FERIE W BIBLIOTECE
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki w Staszowie.

Ferie w Bibliotece w Staszowie (2018)


W dniach 12.02.2018r. - 15.02.2018r. Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


„Dwie dekady Świętokrzyskiego w obiektywie" - konkurs
Z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia województwa świętokrzyskiego, Urząd Marszałkowski zaprasza Państwa do udziału w konkursie fotograficznym pn. „Dwie dekady Świętokrzyskiego w obiektywie".
Pragniemy pokazać przemiany jakie zachodziły w świętokrzyskich miastach i wsiach na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Jak zmieniło się nasze życie, najbliższe otoczenie, miejsce nauki, pracy, wypoczynku. Niezwykle mile widziane będą zdjęcia wykonane w 1998 roku ukazujące walkę mieszkańców regionu o utrzymanie województwa ze stolicą w Kielcach na mapie administracyjnej kraju. Jeśli ktoś z Państwa uwiecznił na zdjęciu tamte chwile, np. manifestacje w Kielcach, protesty mieszkańców Kielecczyzny w Warszawie, bardzo prosimy o ich przesłanie do konkursu. Autorzy najciekawszych fotografii zostaną nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami, a nadesłane na konkurs zdjęcia zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Na fotografie czekamy do 30 kwietnia 2018r. Organizatorem konkursu jest Biuro Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Dwie dekady Świętokrzyskiego w obiektywie

Do pobrania:


„Literackie Walentynki”
7 lutego odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie klasy I „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie dowiedzieli się kim był święty Walenty i skąd wzięła się tradycja obchodzenia Walentynek. Po wysłuchaniu fragmentu książki Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia” dzieci wypowiadały się o sposobach okazywania uczuć bliskim nam osobom: rodzicom, rodzeństwu, koleżance czy koledze. Wspólne poszukiwania „literackich walentynek” wzbudziło wśród uczniów wiele emocji. Na zakończenie pierwszoklasiści wykonali serduszkowe walentynki.

Literackie Walentynki (2018)


W dniu 5.02.2018r. (poniedziałek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 8:00 do 17:00.


W dniu 31.01.2018r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


Tuwim dzieciom
Tuwim dzieciom – pod takim hasłem 30 stycznia 2018r. odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie z uczniami klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. W czasie zajęć dzieci zostały zapoznane z życiorysem jednego z najpopularniejszych polskich poetów piszących dla najmłodszych oraz wysłuchały wierszy jego autorstwa.
Uczniowie wykonali też prace plastyczne nawiązujące do utworu „Pan Malusiński i wieloryb”. Kartonowe zwierzęta ozdobione bibułą można oglądać w holu Biblioteki.

Tuwim dzieciom (2018)


W dniu 30.01.2018r. (wtorek) Czytelnia czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 29.01.2018r. - 9.02.2018r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Dzień Babci i Dziadka
Trudno wyobrazić nam sobie dzieciństwo bez babci i dziadka. Jak co roku w styczniu nasi najbliżsi obchodzą swoje święto. Dzień Babci i Dziadka to szczególna okazja, by okazać bliskim nam osobom, jak bardzo są dla nas ważni. Dzieci swoje uczucia mogą wyrazić na wiele sposobów – mówiąc, pisząc, rysując...
18 stycznia naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Podczas zajęć czytaliśmy i rozmawialiśmy o babciach i dziadkach, o tym, za co ich kochamy i podziwiamy. Na zakończenie dzieci przygotowały okolicznościowe laurki.
Pamiętajmy, że laurka wykonana przez nas samych ucieszy najbardziej...
A Wam drodzy Dziadkowie z okazji Dnia babci i Dziadka składamy najlepsze życzenia. Moc uśmiechów i rodzinnej radości w zdrowiu i szczęściu każdego dnia!

Dzień Babci i Dziadka (2018)


Uwaga Czytelnicy!
Zapraszamy do odbioru nowych kodów dostępu do platformy IBUK Libra - wirtualnej czytelni książek. w 2018 roku udostępniono 1680 książek o szerokiej tematyce.
Kody wydane w 2017 roku utraciły ważność 22 stycznia 2018 roku. Osoby zainteresowane przedłużeniem dostępu lub chcące otrzymać dostęp do platformy - zapraszamy do naszej Biblioteki.


W dniach 23.01.2018r. - 24.01.2018r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 22.01.2018r. (poniedziałek) Czytelnia czynna od 8:00 do 16:00.


W dniu 19.01.2018r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny do 17:00.


„Krótkowzroczna żyrafa”
12.01.2018r. naszą Bibliotekę po raz pierwszy odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Czajkowie. Spotkanie rozpoczęło się od oprowadzenie maluchów po książnicy oraz zapoznania ich z zasadami jej funkcjonowania. Następnie nasi goście wysłuchali bajki pod tytułem „Krótkowzroczna żyrafa”. Na zakończenie każde dziecko pokolorowało żyrafę oraz wykonało pięknie zdobione papierowe okulary.

"Krótkowzroczna żyrafa"


Julian Tuwim – poeta wielu pokoleń
„Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Rzepka”, „Idzie Grześ”, „Bambo” – chyba wszyscy znamy te wiersze. Ale kto z nas wie coś o ich autorze? Z pewnością twierdząco na to pytanie odpowiedzieć mogą uczniowie, którzy 10.01.2018r. wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w naszej Bibliotece. Dzieci, oprócz poznania życiorysu Juliana Tuwima, wysłuchały wierszy jego autorstwa oraz wykonały papierowe wagony, które utworzyły długą, kolorową lokomotywę.

Julian Tuwim - poeta wielu pokoleń


 

Ta strona używa ciasteczek/cookies. Aby znaleźć więcej informacji o ciasteczkach kliknij w podany link.

Akceptujesz ciasteczka z tej strony?
Ciasteczka