Katalog on-line

Katalog on-line

Bibliografia regionalna

Bibliografia regionalna

IBUK Libra

IBUK Libra

Strategia Rozwoju Biblioteki

Plan Rozwoju Biblioteki

Dyskusyjne Kluby Książki

Dyskusyjne Kluby Książki

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

BIP

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - BIP

Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Academica

Academica

MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Książki

Instytut Książki

NPRCz 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

SBP

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Cyfrowa Biblioteka - Polona

Cyfrowa Biblioteka Polona

Facebook

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na Facebooku

Kanał YouTube

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na YouTube

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Archiwum 2017:

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia (2017)

Radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego,
pomyślnego Nowego Roku,
a także wielu miłych chwil
spędzonych w gronie najbliższych
życzy Dyrektor oraz Pracownicy
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie


W okresie świątecznym Biblioteka w Staszowie czynna:

  • 22.12.2017r. (piątek) od 8:00 do 16:00
  • 27.12.2017r. (środa) od 8:00 do 17:00
  • 28.12.2017r. (czwartek) od 11:00 do 15:00
  • 29.12.2017r. (piątek) 8:00 do 16:00

W okresie świątecznym Filie Biblioteki:

  • Filia w Kurozwękach – 22.12.2017 (piątek) nieczynne
  • Filia w Wiśniowej – 22.12.2017 (piątek) nieczynne
  • Filia w Wiązownicy - 21.12.2017 - 23.12.2017 nieczynne
  • Filia w Sztombergach – 28.12.2017 (czwartek) nieczynne

W dniach 18.12.2017r. - 20.12.2017r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00.


Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę
Czy zima to łatwa pora roku dla zwierząt? Czy wszystkie stworzenia zapadają w sen zimowy? Co dzieje się z tymi zwierzętami, które nie zasypiają? Jak można im pomóc? Na te i szereg innych pytań odpowiedzi próbowali znaleźć uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Doskonałymi wskazówkami były dla nich rymowane zagadki i podchwytliwe pytania.
Aby zapamiętać, że każdy może pomóc zwierzętom w tym trudnym dla nich czasie, najmłodsi wykonali karmniki dla ptaków, wykorzystując do tego kolorowy papier, gazety, watę oraz bibułę.

Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę (2017)


W dniu 18.12.2017r. (poniedziałek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W świątecznym nastroju
Gdy w domach rozchodzi się zapach grzybów, pomarańczy oraz iglastych drzewek, a w oknach mrugają kolorowe światełka, wszyscy zdają sobie sprawę, że Święta tuż tuż…
Zbliżające się Boże Narodzenie widać też w Bibliotece. Wszystko za sprawą pięknych ozdób wykonanych przez uczniów klas II „a” i III „b” z Publicznej szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie oraz uczniów klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie.
Dzieci, oprócz przystrojenia książnicy, wzięli udział w rozmowie na temat świąt oraz zwyczajów i tradycji z nimi związanych. Nie zabrakło także recytowanych świątecznych wierszyków i składania tradycyjnych życzeń.

W świątecznym nastroju (2017)W świątecznym nastroju (2017)W świątecznym nastroju (2017)


Mikołajki w Bibliotece
Gdy nadchodzi grudzień grzeczne dzieci z niecierpliwością czekają na Mikołaja. Chcąc przybliżyć im nieco tę wyjątkową postać pracownicy biblioteki zorganizowali spotkania tematyczne, na które przybyli uczniowie klasy I „b” oraz III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie oraz najmłodsi wychowankowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czajkowie.
W czasie zajęć dzieci wysłuchały prawdziwej historii Świętego Mikołaja, a także dowiedziały się kto i co najważniejsze kiedy przynosi prezenty maluchom w innych krajach. Ostatnim punktem spotkania było wykonanie prac plastycznych – papierowych Mikołajów oraz pięknie zdobionych choinek.

Mikołajki (2017)Mikołajki (2017)Mikołajki (2017)


W dniu 8.12.2017r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 4.12.2017r. - 15.12.2017r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 4.12.2017r. (poniedziałek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 29.11.2017r. - 30.11.2017r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Konkurs plastyczny - „ŚWIĄTECZNA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – III szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - ŚWIĄTECZNA KARTKA BOŻONARODZENIOWA


Światowy dzień Pluszowego Misia
25 listopada to wyjątkowy dzień, urodziny obchodzi wtedy przyjaciel dzieci – pluszowy miś.
W tym roku razem z niedźwiadkiem świętowali najmłodsi z przedszkoli: nr 3 (sześciolatki B „Kaczuszki”), nr 4 (czterolatki B), nr 8 (sześciolatki grupa integracyjna „Chochliki oraz pięciolatki „Pszczółki”). Zabawom i wybuchom śmiechu nie było końca. Misiowa gimnastyka, tropienie misia, doczepianie Kłapouchemu ogona z zamkniętymi oczami i układanie puzzli to tylko nieliczne zadania, z którymi musiały zmierzyć się dzieci. Jako, że pluszowy niedźwiadek obchodził swoje urodziny w bibliotece, w trakcje spotkania nie mogło zabraknąć też czytelniczego akcentu – najmłodsi dowiedzieli się, w jakich książkach opisane zostały przygody ich zabawkowego przyjaciela. Na zakończenie imprezy każdy gość otrzymał słodki upominek.

Pluszowy Miś (2017)Pluszowy Miś (2017)Pluszowy Miś (2017)Pluszowy Miś (2017)


„Zaczarowany świat baśni i bajek”
Dzisiejsze zajęcia (15.11.2017r.) to tajemnicza podróż po krainie baśni i bajek z uczniami klasy I „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Dzieci opowiadały o znanych im bajkowych postaciach, odgadywały zagadki, słuchały i rozpoznawały tytuły bajek po przeczytanym fragmencie oraz układały bajkowe puzzle. Podczas spotkania dyskutowaliśmy także o tym, dlaczego warto czytać – jak czytanie wzbogaca nasze słownictwo, pomaga w trudnej nauce ortografii, rozwija wyobraźnię oraz ubogaca. Teraz pierwszoklasiści wiedzą już, że bajka nie tylko uczy, ale i bawi. Na zakończenie uczniowie wykonali liściastego lwa.

Zaczarowany świat baśni i bajek (2017)


W dniu 15.11.2017r. (środa) Czytelnia czynna do 17:00.


W dniach 14.11.2017r. - 16.11.2017r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


Spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Kołbą
9 listopada w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Kołbą – autorem książek takich jak „Krioterapia. To warto wiedzieć” i „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”.
Uczniowie klas III „a” oraz III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy w tym dniu przybyli do nas, dowiedzieli się, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania ich ciała jest: zdrowe odżywianie się, wysypianie się oraz ograniczenie gry na komputerze na rzecz innych zajęć.
Pan Kołba dzięki licznym zagadkom uświadomił dzieciom ile korzyści płynie z czytania. W trakcie spotkania nie zabrakło też rozmów o książce autorstwa naszego gościa; opowiadał o niej tak ciekawie, że dzieci zgodnie stwierdziły: „Z pewnością ją przeczytamy!”. Ich prawdomówność zdaje się potwierdzać to, że po zakończonym spotkaniu wielu uczniów zakupiło egzemplarze publikacji podpisane przez autora.
Można zatem śmiało powiedzieć, że wizyta p. Zbigniewa Kołby była ciekawa i bardzo pouczająca.

Spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Kołbą (2017)


„W POSZUKIWANIU JESIENI”
6.11.2017r. w naszej bibliotece gościliśmy klasę III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie. Tematem zajęć była jesień - pora roku w literaturze i w przyrodzie. Uczestnicy spotkania wysłuchali wierszy i bajek tematycznie związanych z jesienią. Prezentacja multimedialna przybliżyła uczniom tę barwną porę roku i stała się inspiracją do wspólnej pogadanki. Trzecioklasiści znakomicie poradzili sobie z rozwiązywaniem jesiennych zagadek. Podczas naszego radosnego i twórczego spotkania powstały barwne prace plastyczne.

W poszukiwaniu jesieni (2017)


W dniach 2.11.2017r. - 3.11.2017r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


„W krainie fantazji”
Jak wiemy, czytanie rozwija wyobraźnię młodego człowieka... Jej krewna – fantazja – również bliska jest małym czytelnikom staszowskiej Biblioteki. Podczas zajęć z uczniami klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie rozmawialiśmy o tym, jak wyglądałby świat bez książek. Drugoklasiści już wiedzą, że mając fantazję i marzenia znajdą właściwą drogę do krainy wyobraźni.

W krainie fantazji (2017)


W dniu 31.10.2017r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 15:30.


W dniu 31.10.2017r. (wtorek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


„Strefa chilloutowego czytania”
Biblioteka najczęściej kojarzy się młodym ludziom z książkami i ciszą. O tym, jak bardzo mylny jest to stereotyp przekonali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie, którzy w piątek 27.10.2017r. przybyli do Ratusza. W tym dniu hol Biblioteki zamienił się w „Strefę chilloutowego czytania”. Młodzież mogła zrelaksować się na leżakach, kupić książki na kiermaszu przeczytanych książek lub wymienić własne egzemplarze powieści w ramach bookcrossingu.
Uczniowie zostali zachęceni do wyrażenia oczekiwań odnośnie nowej biblioteki, co bardzo chętnie zrobili. Opuszczając ratusz, młodzi ludzie byli uśmiechnięci i radośni. Mamy nadzieję, ze od tej pory będą uważać Bibliotekę za miejsce, w którym można nie tylko wypożyczyć książki, ale także miło spędzić czas.

Strefa chilloutowego czytania (2017)Strefa chilloutowego czytania (2017)


Zapraszamy na II edycję „STREFY CHILLOUTOWEGO CZYTANIA”

II edycja „STREFY CHILLOUTOWEGO CZYTANIA”


„JESIEŃ WOKÓŁ NAS”
27.10.2017r. odwiedzili nas uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie, by pobawić się wiedzą o jesieni. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak piękne i kolorowe tajemnice skrywa ta barwna pora roku. Nie zabrakło oczywiście głośnego czytania i jesiennych zagadek, z którymi uczniowie świetnie sobie poradzili. Na zakończeni dzieci wykonały jesienne kręciołki.

Jesień wokół nas (2017)


W dniu 25.10.2017r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 23.10.2017r. - 24.10.2017r. Czytelnia czynna od 9:00 do 17:00.


„Podróż do krainy baśni i bajek”
Nie trzeba nikogo przekonywać, że bajki, baśnie i opowiadania są nieodłączną częścią dzieciństwa. Uwrażliwiają na otaczający świat, uczą odpowiedzialności, moralności, odwagi.
Tym razem na spotkanie z bajkami i baśniami przybyli do nas uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie.
Na skrzydłach fantazji przenieśliśmy się do bajkowej krainy. Dzieci słuchały fragmentów bajek, rozwiązywały bajkowe zagadki, układały bajkowe puzzle, a także opowiadały o swoich ulubionych postaciach literackich.
Wiele emocji wywołała zabawa z postacią Kłapouchego, polegająca na dopinaniu ogonka do postaci osiołka znajdującej się na tablicy. Należało tego dokonać z zawiązanymi oczami, co okazało się nie lada sztuką. Ogonek lądował na różnych częściach ciała Kłapouchego, co wywoływało salwy śmiechu u wszystkich dzieci.
Na zakończenie uczniowie wykonali postać Kubusia Puchatka z rolek i kolorowej bibuły.

Podróż do krainy baśni i bajek (2017)


Zapraszamy! Dużo nowości!
W 2017 roku Biblioteka zakupiła 888 woluminów książek i audiobooków. Zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru poprzez stały dopływ nowości wydawniczych.

Biblioteka Narodowa / Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


„Baśnie, bajki, bajeczki...”
18.10.2017r. gościliśmy grupę 6-latków „c” z Przedszkola nr 4 w Staszowie. Za sprawą ciekawych zadań, zagadek oraz quizów dzieci mogły choć na chwilę przenieść się do świata baśni i bajek. Okazało się, że przedszkolaki doskonale znają zarówno te bajki, przy których wychowali się ich rodzice, jak i te współczesne. Chyba każdy bez względu na wiek ma swojego ulubionego bohatera bajkowego.

Baśnie, bajki, bajeczki... (2017)


W dniu 18.10.2017r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00.


W dniach 16.10.2017r. - 31.10.2017r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna, zapraszamy na dyżury w piątki (20.10 oraz 27.10) w godzinach 7:30 - 14:30.


„W krainie baśni i bajek”
Czy jest ktoś, kto nie lubi słuchać bajek? Nie w naszej Bibliotece. Uczniowie, którzy nas odwiedzili nie tylko lubią bajki, ale również doskonale znają ich bohaterów. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że baśnie czy bajki nie tylko uczą, ale i bawią. Pierwszoklasiści z wielkim entuzjazmem rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajkę po przeczytanym fragmencie, losowali bajkowe rekwizyty z tajemniczej torby oraz układali puzzle przedstawiające bajkowe postacie.

W krainie baśni i bajek (2017)


„Czy znasz świat baśni i bajek?”
W bibliotece pełnej książek można odnaleźć swoje ulubione bajki, przenieść się w ich zaczarowany świat. Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się barwny i radosny. Przekonali się o tym uczniowie klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy odwiedzili naszą książnicę. Podczas spotkania dzieci wysłuchały fragmentów znanych bajek, układały bajkowe puzzle i odgadywały tytuły książek po przeczytanym fragmencie. Dużo emocji przyniosło trzecioklasistom rozpoznawanie bajkowych rekwizytów ukrytych w „tajemniczym worku”. Na zakończenie uczniowie wykonali bajkowe wachlarze.

Czy znasz świat baśni i bajek? (2017)


„Jesienne spotkanie z bajkami”
Pod takim hasłem odbył się cykl wizyt w staszowskich przedszkolach nr 3, 4 oraz 8. Odwiedziny miały na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Pracownicy Biblioteki czytali przedszkolakom bajki oraz rozmawiali na temat ich ulubionych książek. Spotkanie wzbudziło wśród dzieci wiele emocji. Na zakończenie wizyty maluchy zgodnie stwierdziły, ze z niecierpliwością czekają na kolejne bajkowe odwiedziny.

Jesienne spotkanie z bajkami (2017)Jesienne spotkanie z bajkami (2017)Jesienne spotkanie z bajkami (2017)


Wieczór autorski dr. Macieja A. Zarębskiego
10 października 2017 r. w Bibliotece odbył się wieczór autorski poświęcony twórczości pana dr. Macieja A. Zarębskiego – lekarza, publicysty, dziennikarza, wydawcy, pisarza, prezesa Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego oraz Krajowej Rady Mateczników Patriotyzmu i Kultury – słowem prawdziwego człowieka renesansu. Działaczowi towarzyszyła żona – pani dr Ludomira Zarębska – redaktor prezentowanych książek. Obecni byli również współorganizatorzy wydarzenia: Burmistrz Miasta i Gminy Staszów – pan Leszek Kopeć, Zastępca Burmistrza – pani dr Ewa Kondek, a także Prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego – dr Dariusz Kubalski.
W czasie spotkania pan dr Maciej A. Zarębski opowiedział o wydanej w tym roku trzeciej części autobiografii zatytułowanej „Moje powroty” (z serii Ze schowka pamięci). Tom ten został poświęcony działalności regionalisty po powrocie z Libii. Chcąc nieco przybliżyć treść książki, pisarz wspomniał o wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1986-1989. Okres ten był bardzo ważny dla bohatera wieczoru – w tym czasie ważyły się bowiem losy jego dalszej działalności w sferze zawodowej i społeczno-kulturalnej. Zawirowań nie brakowało wtedy także w życiu prywatnym pisarza.
Ponadto, zgromadzeni w holu Ratusza goście mogli posłuchać niezwykle ciekawych relacji z podróży, zapoznać się z dotychczasowym dorobkiem pisarskim i wydawniczym regionalisty oraz obejrzeć film ,,Ameryka oczami doktora Zarębskiego”.
Po zakończonym spotkaniu wszyscy zainteresowani mogli nabyć książki wydane przez Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne.

Wieczór autorski dr. Macieja A. ZarębskiegoWieczór autorski dr. Macieja A. ZarębskiegoWieczór autorski dr. Macieja A. ZarębskiegoWieczór autorski dr. Macieja A. ZarębskiegoWieczór autorski dr. Macieja A. ZarębskiegoWieczór autorski dr. Macieja A. Zarębskiego


W dniach 11.10.2017r. - 13.10.2017r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna do 17:00 (w czwartek od 11 do 15).


W dniu 10.10.2017r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 17:00.


Zapraszamy na wieczór autorski

Wieczór autorski (2017)


W dniu 9.10.2017r. (poniedziałek) Czytelnia czynna od 8:00 do 17:00, Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 6.10.2017r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


Fryderyk Chopin - Polak patriota
Celem dzisiejszego spotkania z uczniami klasy VI „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie było przybliżenie sylwetki Fryderyka Chopina. Dzieci poznały fakty z życia wielkiego kompozytora, jego dzieciństwo, młodość, okres pobytu za granicą oraz muzyczne osiągnięcia.
Za zakończenie zajęć został przeprowadzony quiz dotyczący życia i twórczości sławnego Polaka.

Fryderyk Chopin w Bibliotece (2017)Fryderyk Chopin w Bibliotece (2017)Fryderyk Chopin w Bibliotece (2017)Fryderyk Chopin w Bibliotece (2017)Fryderyk Chopin w Bibliotece (2017)Fryderyk Chopin w Bibliotece (2017)


"Przerwa na Wspólne Czytanie"
Ruszyła akcja "Przerwa na Wspólne Czytanie". Biblioteki, które zdobędą największą liczbę głosów, otrzymają pakiety książek. 20 najlepszych dostanie zestawy 250 książek i pufy do wspólnego czytania. 100 kolejnych – zestawy 50 książek.

Prosimy o oddawanie głosów na naszą Bibliotekę! - głosuj na www.wspolneczytanie.pl

Przerwa na Wspólne Czytanie (2017)


W dniu 4.10.2017r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


Konkurs plastyczny - „MOJA ULUBIONA POSTAĆ BAJKOWA”
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – III szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Moja ulubiona postać bajkowa


„Cztery pory roku w Bibliotece – Jesień”
Uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie powitali jesień w naszej bibliotece.
Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania pierwszoklasistów z zasadami funkcjonowania biblioteki. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do rozmowy na temat jesieni. W czasie jej trwania dzieci zastanawiały się między innymi nad tym, czym obecna pora roku różni się od pozostałych. Duże zainteresowanie naszych gości wzbudziło głośne czytanie utworów o jesieni.
W ostatniej części zajęć pierwszoklasiści mogli wykazać się pod względem artystycznym, wykonując jesienne drzewa ozdobione własnoręcznie wykonanymi kolorowymi kółeczkami.

Cztery pory roku w Bibliotece - Jesień (2017)


Dlaczego warto czytać
„Dlaczego warto czytać” – zajęcia, które odbywały się w naszej bibliotece zgromadziły uczniów klasy III „b”, II „a” oraz II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie.
Dlaczego i czy warto czytać i jaki byłby świat bez książek to tylko nieliczne pytania nad którymi wspólnie zastanawialiśmy się. Uczniowie poznali drogę jaką musi odbyć książka zanim trafi do rąk czytelnika. Na koniec zajęć uczniowie wykonywali kolorowe sowy, jesienne drzewo z tytułami książek na liściach oraz zakładki do książek, które ozdobili świecącymi cekinami.

Dlaczego warto czytać (2017)Dlaczego warto czytać (2017)Dlaczego warto czytać (2017)


W dniach 25.09.2017r. - 13.10.2017r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna, zapraszamy na dyżury w piątki (29.09, 6.10 oraz 13.10) w godzinach 7:30 - 14:30.


Nekrolog - Maria Kondek


W dniu 14.09.2017r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 12:30.


Nowoczesna Biblioteka w Staszowie
Nasza biblioteka znalazła się w gronie 20 placówek, które otrzymały dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura Biblioteka 2016 – 2020”.
Celem Priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych – przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy.
Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Sztuki w kwocie ponad 1,7 miliona będzie przeznaczone na przebudowę i przystosowanie budynku przy ulicy Szkolnej 14.
W nowej siedzibie znajdzie się Czytelnia letnia, Medi@teka, Kącik Malucha, sala do spotkań, wrzutnia na książki oraz winda.
Planowane zakończenie projektu to 30.09.2019r.
Jesteśmy otwarci na pomysły Czytelników, co do wyglądu biblioteki i tego co powinno się w niej znajdować, wszelkie pomysły można zgłaszać mailowo lub osobiście w bibliotece.
Będziemy wdzięczni za każdą uwagę.


Narodowe Czytanie „Wesela”
2 września 2017r. o godzinie 10:00 spotkaliśmy się w Bibliotece, aby wspólnie czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Czytanie rozpoczął pan Michał Skotnicki – starosta staszowski z panem Dominikiem Rożkiem – przewodniczącym Rady Miejskiej w Staszowie. W kolejnej scenie wystąpił pan Leszek Kopeć – burmistrz Miasta i Gminy w Staszowie, któremu partnerowała pani Anna Karasińska – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. Następne sceny przeczytali m.in.: aktorzy teatru Syrena Staszowskiego Ośrodka Kultury, nauczyciele szkół i przedszkoli, radni, uczniowie, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, przyjaciele biblioteki oraz czytelnicy. W Parę Młodych wcielili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.
Jak przystało na wesele był i poczęstunek i muzyka.
Dziękujemy sponsorowi Zakład Przetwórstwa Mięsnego ALFA - Suchojad Adrian za smaczne wyroby masarskie oraz Kapeli Estradowej Staszowskiego Ośrodka Kultury.
Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej pięknej akcji serdecznie dziękujemy.
Wydarzenie zorganizowano przy współpracy Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

Narodowe Czytanie "Wesela" (2017)


W dniach 1.09.2017r. - 22.09.2017r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Narodowe Czytanie 2017
Zapraszamy na VI edycję akcji Narodowe Czytanie. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tym razem wybór padł na dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Osoby zainteresowane czytaniem prosimy o kontakt do 1 września pod numerem tel. (15) 864 2435 lub osobiście w Bibliotece.
Zachęcamy do zabrania własnego egzemplarza "Wesela", w celu uzyskania pieczęci okolicznościowej.
Zapraszamy 2 września na godz. 10 na Rynek obok Ratusza do wspólnego czytania fragmentów dramatu.

Narodowe Czytanie (2017)


W dniach 4.09.2017r. - 5.09.2017r. Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 1.09.2017r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 16:00.


W dniach 17.08.2017r. - 18.08.2017r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Przypominamy, że od 24.07.2017 Filie w Koniemłotach, Kurozwękach oraz Sztombergach będą nieczynne.


Przypominamy, że Filia w Wiązownicy będzie nieczynna w dniach 21.07.2017 – 6.08.2017.


W dniu 17.07.2017r. (poniedziałek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


Na prośbę czytelników wydłużamy godziny pracy Wypożyczalni dla Dorosłych oraz Oddziału dla Dzieci w poniedziałki do godziny 17:00.

Godziny pracy w okresie wakacyjnym (Staszów 2017)


W dniu 12.07.2017r. (środa) Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


W dniu 10.07.2017r oraz 14.07.2017r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 10.07.2017r. (poniedziałek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Wakacje w Bibliotece!
Zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki!

Wakacje w Bibliotece! (2017)


W dniach od 3.07.2017r. do 31.08.2017r. Filie Biblioteki nieczynne:

Godziny pracy w okresie wakacyjnym (2017)


W dniu 30.06.2017r. (piątek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


„Lato, lato wszędzie…”
To właśnie dzisiaj 21 czerwca zaczęło się astronomiczne lato.
Dzieci z kl. II „a” Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie, które przyszły na zajęcia do Biblioteki, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat zmian zachodzących w przyrodzie oraz planów na nadchodzące wakacje. Po przeczytaniu wierszy J. Kiercz „Wierszyki dydaktyki” dzieci wykonały kwiaty z kolorowej bibuły. Życzymy wszystkim dzieciom dużo słońca i uśmiechu na twarzy w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Lato, lato wszędzie... (2017)


W dniach 19.06.2017r. - 7.07.2017r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji księgozbioru (skontrum).


W dniach 19.06.2017r. - 29.06.2017r. Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


W dniach 19.06.2017r. - 30.06.2017r. Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00 (w czwartki od 11 do 15).


W dniu 16.06.2017r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 16:00.


W dniu 13.06.2017r. (wtorek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 13.06.2017r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


„Czytanie zbliża”
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiegał pod hasłem „Czytanie zbliża”.
Głównym celem akcji jest propagowanie idei czytelnictwa wśród najmłodszych oraz pokazanie rodzicom korzyści płynących z głośnego czytania dzieciom. Akcji patronuje fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
Literatura dziecięca jest skarbnicą wiedzy, bajki oswajają dzieci z emocjami, pragnieniami i uczą samodzielnie mierzyć się ze światem. Bajka nie podsuwa gotowych pomysłów ani rad, tylko ułatwia i pozwala młodemu czytelnikowi na samodzielną ocenę sytuacji i uczy wyciągać z tego wnioski.
Nasza Biblioteka jak co roku aktywnie włączyła się w akcję Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizując ciekawe spotkanie z książką.

„W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”
Nie od dziś wiadomo, że lubimy wiersze tego pisarza.
Dzieci z klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie mogły się o tym przekonać na zajęciach w naszej bibliotece. Wspólnie czytaliśmy wiersze, większość z nas zna je na pamięć.
Czytamy je w domach, szkołach, na piknikach ponieważ są znane i lubiane. Po wysłuchaniu wierszy dzieci wykonały kolorowe prace plastyczne.
Zajęcia odbyły się w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom – „Czytanie zbliża”.

„Książki naszego dzieciństwa – Reksio”
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – „Czytanie zbliża” – było okazją do spotkania z klasą III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie – pt. „Książki naszego dzieciństwa – Reksio!”.
Zastanawialiśmy się wspólnie czy „Reksio” to zapomniana bajka ich dzieciństwa i okazało się, że jednak nie, bo wszyscy dobrze znamy przygody wesołego pieska.
Po obejrzeniu bajki pt. „Reksio pielęgniarz” dzieci wykonały kolorowy komiks z przygodami bohatera bajek rysunkowych.

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską
7.06.2017r. odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie autorskie z Ewą Chotomską – pisarką, autorką tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystką. Pani Chotomska jest założycielką dziecięcego zespołu Fasolki. Występowała w programie telewizyjnym Tik – Tak jako Ciotka Klotka. Jest autorką tekstów piosenek m.in.: „Szczotka, pasta”, „Myj zęby”, „Moja fantazja” oraz książek: „Zając Poziomka”, „Pamiętnik Felka Parerasa” i innych.
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie kl. II „a” i III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, autorka opowiedziała o swojej pracy i przygodzie z książką. Dzieci chętnie włączyły się do wspólnej zabawy: śpiewały piosenki, odgadywały zagadki i odpowiadały na pytania. Na koniec same miały wiele pytań do autorki. Po spotkaniu można było kupić książki i dostać autograf pisarki.

„Książka dobra na wszystko”
Bajkowe opowieści dotarły do dzieci z Przedszkola nr 4 im. T. Kościuszki, Przedszkola nr 3 im. Jana Pawła II oraz Przedszkola nr 8 im. J. Ch. Andersena w Staszowie.
Celem naszych wizyt w przedszkolach jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności czytelniczych. Pamiętajmy o tym, że wspólne czytanie zbliża.
Czytajmy dzieciom codziennie!

„Piknik z Biblioteką”
W środę 14 czerwca, obok Ratusza bawiliśmy się na „Pikniku z Biblioteką”. Spotkanie z tańczącymi przedszkolakami z Przedszkoli Nr 3, 4 oraz 8 w Staszowie, było podsumowaniem całorocznej współpracy Biblioteki ze staszowskimi przedszkolami, jak również uroczystym zakończeniem XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Na powitanie kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pani Jolanta Macias przeczytała wiersz J. Tuwima.
Mimo wietrznej pogody występy taneczne przedszkolaków zgromadziły rodziców, dziadków oraz zaciekawionych przechodniów.
Dziękujemy dyrektorom i wychowawcom przedszkoli za całoroczną współpracę.


Piknik z Biblioteką
14 czerwca 2017r. na godzinę 10:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na występ przedszkolaków. Piknik jest podsumowaniem całorocznej współpracy Biblioteki z przedszkolami.
W przypadku deszczu Piknik zostanie odwołany.

Piknik z Biblioteką (2017)


W dniach 8.06.2017r. - 9.06.2017r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.
W dniach 8.06.2017r. - 9.06.2017r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 7.06.2017r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 9.06.2017r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską
7.06.2017r. odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie autorskie z Ewą Chotomską – pisarką, autorką tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystką. Pani Chotomska jest założycielką dziecięcego zespołu Fasolki. Występowała w programie telewizyjnym Tik – Tak jako Ciotka Klotka. Jest autorką tekstów piosenek m.in.: „Szczotka, pasta”, „Myj zęby”, „Moja fantazja” oraz książek: „Zając Poziomka”, „Pamiętnik Felka Parerasa” i innych.
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie kl. II „a” i III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, autorka opowiedziała o swojej pracy i przygodzie z książką. Dzieci chętnie włączyły się do wspólnej zabawy: śpiewały piosenki, odgadywały zagadki i odpowiadały na pytania. Na koniec same miały wiele pytań do autorki. Po spotkaniu można było kupić książki i dostać autograf pisarki.

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską (2017)


„Piracka noc w Bibliotece”
„Wyśmienita zabawa, jeszcze się tak nie bawiłam” – tak jedna z uczestniczek podsumowała „Piracką noc w Bibliotece”.
3.06.2017r. Biblioteka w Staszowie włączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Do staszowskiego ratusza przyszły dzieci wraz z rodzicami na „Piracką noc w Bibliotece”. Punktualnie o godz. 18:00 zaczęliśmy wspólną przygodę z piratami.
„Piracką noc” rozpoczął groźny pirat p. dyrektor Ewa Cygan, życząc uczestnikom niezapomnianych wrażeń i miłej zabawy. Niezwykłą przygodę z piratami rozpoczęliśmy od przybliżenia uczestnikom informacji o ich wyglądzie, kim byli i dlaczego nazywano ich piratami. Następnie wszyscy uczestnicy wykonywali piracki czapki i opaski na oko oraz malowali twarze. Najwięcej entuzjazmu wśród małych Piratów wzbudziły gry, zabawy i konkursy. Radości było co niemiara. Wszyscy ci mali i duzi musieli stawić czoła trudnym wyzwaniom – kwaśne miny po zjedzeniu cytryny, sprawność i siła w przeciąganiu liny, rzucanie do celu, szorowanie pokładu z przeszkodami - to konkurencje sprawdzające sprawność groźnych Piratów.
„Kuferek pełen bajek” oraz czytanie bajek przypomniał wszystkim Piratom, że w Bibliotece mieszkają również bajki. W przerwach między konkurencjami każdy mógł skorzystać z kącika gier planszowych.
Po wielu emocjach przyszedł czas na pizzę. Tu chcemy podziękować pizzerii „Strefa Dobrego Smaku” za pyszny poczęstunek.
Czas upłynął tak szybko, że nim się spostrzegliśmy trzeba było wracać do domu. Dzieci z rodzicami opuszczali naszą bibliotekę mówiąc – „Do zobaczenia za rok , na kolejnej Nocy Bibliotek!”.

Piracka noc w Bibliotece (2017)


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza na „Piracką noc w Bibliotece”
Na uczestników czeka moc atrakcji m.in. pirackie opowieści, gry i zabawy, wykonywanie pirackich czapek, malowanie twarzy, taniec przy muzyce pirackiej, nocne zwiedzanie zakamarków Biblioteki.

Noc Bibliotek 2017

Potrzebne informacje:


W dniach 22.05.2017r. - 23.05.2017r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 19.05.2017r. (piątek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


Tydzień Bibliotek
Tegoroczny XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbył się pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!”.
Wydarzenia z nim związane rozpoczęły się już od 5 maja 2017r. Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek wpływa na wyobraźnię, pobudza i rozwija. Wszelkie działania mają na celu ukazanie, że biblioteka to nie tylko książki, ale przede wszystkim miejsce, w którym można ciekawie spędzać czas.

„Baju, baju z Brzechwą w maju”
Z okazji Tygodnia Bibliotek 5 maja odbyło się spotkanie pt. „Baju, baju z Brzechwą w maju”.
Wspólnie czytaliśmy wiersze J. Brzechwy, które są znane i lubiane przez dorosłych i dzieci. Więcej uwagi poświęciliśmy wierszowi „Globus”, do którego dzieci wykonały prace plastyczne.

Baju, baju z Brzechwą w maju


DKK
9 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tematem naszego spotkania była dyskusja na temat książki Aliny Krzywiec pt.: „Kolebka: teraz, kiedyś, później”.
Głównym bohaterem jest Marta Żółkiewska, która ma dwadzieścia siedem lat, jest wykształcona, zna języki obce i mieszka ze swoim chłopakiem w Warszawie. Pewnego dnia niespodziewanie otrzymuje list od babci, której nie widziała od dobrych kilku lat. Sędziwa babcia Flora składa interesującą propozycję – przepisze na wnuczkę piękny poniemiecki dom, jeśli ta zdecyduje się wrócić do domu. Do Starego Zamku. Do przeszłości. Do wspomnień i do swojego zagubionego niepewnego dzieciństwa.
„Kolebka” to książka o poszukiwaniu własnej tożsamości, o próbie zrozumienia przeszłości i jej wpływie na losy kolejnych pokoleń. To również lektura udowadniająca, że ład i wewnętrzny spokój niezwykle trudno osiągnąć, kiedy nie wiemy, kim tak naprawdę jesteśmy i skąd pochodzimy.

DKK (maj 2017)


„W Krainie baśni i bajek” – pasowanie na Czytelnika
Z okazji Tygodnia Bibliotek, 11 maja odbyło się uroczyste pasowanie uczniów kl. I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz kl. I „a „ z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie w poczet czytelników. Spotkaniu towarzyszyły wiersze, czytanie baśni, odgadywanie zagadek, w których ukryte były bajkowe postacie.
W chwili uroczystego pasowania, dzieci przyrzekały, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Dyrektor Ewa Cygan najstarszą książką w bibliotece pasowała pierwszoklasistów na czytelników.
Każde dziecko na pamiątkę pasowania otrzymało książkę.
Dziękujemy za wspólną uroczystość i zachęcamy do korzystania z bogactw książkowych naszej biblioteki.

Pasowanie na Czytelnika (2017)Pasowanie na Czytelnika (2017)



„Biblioterapia – czytanie łączy”
W ramach zajęć biblioterapeutycznych 12 maja spotkaliśmy się na głośnym czytaniu z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Staszowie. W czasie spotkania przeczytaliśmy opowiadanie Agathy Christie pt. „Tajemnica błękitnej wazy”.

Biblioterapia - czytanie łączy (2017)


„Powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany bajek świat – Krecik”
Uczniowie klasy II „b” i III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie odwiedzili Bibliotekę 16 oraz 17 maja.
Podczas zajęć dowiedzieli się co zainspirowało Zdenka Milera – czeskiego reżysera i twórcę filmów animowanych do stworzenia postaci bajkowej „Krecika”.
Po obejrzeniu bajki i wysłuchaniu fragmentów książki „Krecik i zielona gwiazda” dzieci wykonały prace plastyczne.

Powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany bajek świat – Krecik (2017)Powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany bajek świat – Krecik (2017)


Dzień Bibliotekarza (2017)
18 maja 2017 roku w Bibliotece odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza. Spotkaniu towarzyszył występ artystyczny dzieci z Przedszkola nr 8 w Staszowie. Następnie dyrektor Ewa Cygan przedstawiła najważniejsze osiągnięcia biblioteki oraz zilustrowała proces opracowywania książki od momentu zamówienia, aż do momentu, gdy książka trafia do rąk czytelnika. Po prezentacji nastąpił moment przekazania życzeń radości, pomyślności, zadowolenia i spełnienia w pracy. Życzenia składali wicestarosta staszowski Tomasz Fąfara, przewodniczący Rady Miejskiej w Staszowie Dominik Rożek, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Jolanta Macias oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych z biblioteką instytucji. Z rąk prezesa pana dra Dariusza Kubalskiego biblioteka otrzymała pamiątkowy medal wydany z okazji 35-lecia Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Na koniec uroczystego spotkania wysłuchaliśmy okolicznościowego wiersza Pana Wiesława Kota.

Dzień Bibliotekarza (2017)Dzień Bibliotekarza (2017)Dzień Bibliotekarza (2017)Dzień Bibliotekarza (2017)


Nekrolog - Lucja Górnacka


W dniu 17.05.2017r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 18.05.2016r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie oraz wszystkie Filie będą nieczynne.
W dniu 19.05.2017r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 22.05.2017r. (poniedziałek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek (2017)


W dniach 11.05.2017r. - 12.05.2017r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniach 8.05.2017r. - 12.05.2017r. Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00 (w czwartek od 11 do 15).


W dniu 5.05.2017r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


Amnestia w Bibliotece
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie ogłasza majową amnestię. Każdy czytelnik, który do końca maja 2017 r. odda przetrzymane nawet latami książki, nie zapłaci kary za nieterminowy zwrot. W razie zagubienia książek można przynieść w zamian inne wartościowe pozycje, po ustaleniu z bibliotekarzem.

Amnestia w Bibliotece (2017)


W dniu 2.05.2017r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 16:00.


Zapraszamy do ankiety!
Gmina Staszów zamierza podjąć działania polegające na modernizacji Biblioteki Publicznej w Staszowie i zwiększeniu poziomu atrakcyjności usług bibliotecznych.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1ab5N-d0UwlQC66L3n7ThQ7mm-3Dej99YDQlKeWzsSRQ


Spotkanie edukacyjne – Pomnik im. Tadeusza Kościuszki
Biblioteka gościła uczniów klas V „b” oraz VI „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie wraz z nauczycielem p. M. Baran.
Celem spotkania było kształtowanie świadomości młodych ludzi o przynależności do „Małej Ojczyzny”. Uczniowie wysłuchali legendy o powstaniu Staszowa oraz zapoznali się z krótką historią swojej miejscowości.
Na koniec ogłoszono konkurs plastyczny pt.: „Zabytki mojego miasta – Pomnik im. Tadeusza Kościuszki”.

Spotkanie edukacyjne - Pomnik im. Tadeusza Kościuszki


Róża i książka
Jak co roku 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biblioteka wręcza upominki czytelnikom, którzy jako pierwsi odwiedzą naszą bibliotekę. Pierwsza Czytelniczka otrzymała różę, a Czytelnik książkę.

Swiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich (2017)Swiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich (2017)


Konkurs plastyczny - Jestem EKO!
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – III szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Jestem EKO!


„Eko-stworek”
Z klasą III „d” spotkaliśmy się w Bibliotece, na zajęciach o naszej planecie Ziemi.
Wszyscy wiemy, że Ziemia jest jak matka, która nas żywi i daje poczucie bezpieczeństwa, dlatego musimy nauczyć się o nią dbać. Uczniowie poznali także takie pojęcia jak: ekologia, ekolog, recykling czy smog. Wspólnie zastanawialiśmy się jak w skuteczny sposób zapobiegać zanieczyszczeniu świata.
Po wysłuchaniu opowiadania A. Mikity, pt. „Bajka o trzech pojemnikach”, dzieci wykonały kolorowego Ekoludka z nakrętek i gazet.

Eko-stworek (2017)


Wielka Liga Czytelników
21.04.2017r. Biblioteka była współorganizatorem półfinału III Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”.
Po troje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Ossali oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnicy wzięło udział w kategorii kl. I – III i IV – VI w drużynowym półfinale „Wielka Liga Czytelników”.
Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa, kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy.

Wielka Liga Czytelników (półfinał 2017)Wielka Liga Czytelników (półfinał 2017)Wielka Liga Czytelników (półfinał 2017)Wielka Liga Czytelników (półfinał 2017)Wielka Liga Czytelników (półfinał 2017)Wielka Liga Czytelników (półfinał 2017)


W dniach 24.04.2017r. - 28.04.2017r. Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00 (w czwartek od 11 do 15).


W dniu 21.04.2017r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


W dniu 19.04.2017r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Akcja Żonkile
Filia Biblioteczna w Wiązownicy wzięła udział w ogólnopolskich obchodach 74 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim 19.04.1943r. Akcja Żonkile najbardziej podobała się młodym czytelnikom, którzy chętnie pozowali do zdjęć, natomiast dorosłych interesował cel akcji i informacje o samym powstaniu. Takie wydarzenia są potrzebne – przynajmniej kilka osób miało okazję czegoś się dowiedzieć z przygotowanych artykułów z prasy oraz wydruków z Internetu na temat tego powstania, a dodatkowo żółty, papierowy kwiat będzie o tym wydarzeniu przypominał.

Akcja Żonkile (2017)Akcja Żonkile (2017)Akcja Żonkile (2017)


Wesołych Świąt Wielkanocnych (2017)

Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei oraz miłości,
Pogodnego nastroju,
oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań,
wśród rodziny i najbliższych przyjaciół życzy Dyrektor oraz Pracownicy.


W dniu 13.04.2017r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie czynna od 10:00 do 15:00.
W dniu 14.04.2017r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 15:00.


Zmiana godzin pracy Filii Biblioteki w okresie świątecznym:

  • 14.04.2017r. (piątek) Filia w Koniemłotach nieczynna,
  • 14.04.2017r. (piątek) Filia w Kurozwękach nieczynna,
  • 13.04.2017r. - 15.04.2017r. Filia w Wiązownicy nieczynna.

„Magiczne drzewo przyjaźni”
Po zapoznaniu dzieci z książką Ireny Landau „Lenka i magiczne drzewo” w dniu 12.04.2017r. w Szkole Podstawowej w Kurozwękach nastąpiło podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla klasy 0 – „Magiczne drzewo przyjaźni” ogłoszonego przez filię biblioteki w Kurozwękach. Prace były bardzo ciekawe i pomysłowe. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody (dyplomy, zakładki, słodycze), a laureaci dodatkowo książki.

Magiczne drzewko przyjaźni (2017)


„WIELKANOCNE ZAJĄCZKI”
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i obrzędów, które należy przekazywać młodszym pokoleniom. Z tej okazji 12 kwietnia br. zaprosiliśmy do biblioteki uczniów klasy III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tradycjach związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych, czyli malowaniu pisanek, przygotowywaniu koszyczka ze święconką oraz oczywiście ulubionym przez wszystkie dzieci Lanym Poniedziałku. Dzieci z zapałem brały udział w spotkaniu, rozwiązywały wielkanocne krzyżówki, quizy i opowiadały, jak ten wyjątkowy czas spędzają w swoich domach. Na zakończenie uczniowie wykonali wielkanocne zajączki.

Wielkanocne zajączki (2017)


„DOBRE RADY NA ZŁE ODPADY”
Kwiecień jest miesiącem, w którym pamiętamy o Ziemi - naszej planecie! Każdy z nas jest jej częścią i dlatego warto przyzwyczajać dzieci już od najmłodszych lat, że czy tego chcemy czy nie – jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska i otoczenia w którym żyjemy! W ramach miesiąca ekologii spotykaliśmy się 11 kwietnia br. z uczniami klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Wysłuchane opowieści z edukacyjnego zbioru „Bajki w zielonych sukienkach” Anny Mikity stały się okazją do ciekawych rozmów. Podczas zajęć dyskutowaliśmy o tym co zanieczyszcza powietrze, wodę, glebę i jak możemy zapobiegać degradacji naszej planety. Na zakończenie dzieci wykonały prace z kolorowych materiałów, które można oglądać w holu biblioteki.

Dobre rady na złe odpady (2017)


Wiosna w Filii w Wiązownicy
W dniach 1 oraz 11 kwietnia w Filii Bibliotecznej w Wiązownicy dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych – „Wielkanocne koszyczki”. Dziewczyny wyklejały z różnych materiałów koszyczki z kolorowymi jajkami, kwiatami i barankiem. Wykorzystując karton, bibułę, plastelinę tworzyły piękne wiosenne kwiaty – krokusy, przylaszczki oraz żonkile. Z wykonanych prac urządzono wystawkę.

Wiosna w Filii w Wiązownicy (2017)Wiosna w Filii w Wiązownicy (2017)


„ZWYCZAJE WIELKANOCNE DAWNIEJ I DZIŚ”
Święta Wielkanocne tuż, tuż... Z tej okazji 7.04.2017r. uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie wzięli udział w spotkaniu, podczas którego rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Trzecioklasiści z uwagą wysłuchali „Wielkanocnej opowieści” Ewy Stadtmuller. Dzieci dowiedziały się między innymi, jak dawniej obchodzono święta, z czego wykonywano palmy, jak malowano jajka, jak wyglądało polewanie wodą w śmigus – dyngus, czego nie powinno zabraknąć w koszyczku wielkanocnym i jaka jest symbolika każdego z pokarmu. Był też czas na quizy i zagadki wielkanocne. Na zakończenie uczniowie wykonali palmy wielkanocne z bukszpanu, gałązek wierzbowych i kwiatów z bibuły.

Zwyczaje Wielkanocne (2017)


W dniu 5.04.2017r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Książka na Kresy

Książka na Kresy


„WITAMY W MAGICZNYM ŚWIECIE BAJEK”
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 3 kwietnia br. Bibliotekę odwiedzili podopieczni Niepublicznego Specjalnego Punktu Przedszkolnego Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „My i Świat”. Dzieci podczas spotkania miały możliwość oglądania, słuchania i dotykania niezliczonej ilości książeczek dla najmłodszych. Dużo emocji wzbudziło wykonanie gazetowych motyli. Dziękujemy za miło spędzone chwile.

Magiczny świat bajek (2017)


W dniach 3.04.2017r. - 4.04.2017r. Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


WIOSNA ZA OKNEM, WIOSNA W BIBLIOTECE!
31 marca br. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie. Podczas zajęć odbyła się pogadanka na temat wiosennych kwiatów, które są pod ochroną i których nie wolno zrywać lub niszczyć! Uczestnicy mieli okazję również rozwiązywać wiosenne zagadki. Oczywiście w zajęciach towarzyszyła nam książka. Tym razem była to bajeczka pt. „Wiatr i słońce” Barbary Czarnik. Kolejnym punktem spotkania było wykonanie wiosennych kwiatów. Jak zrobić bukiet z papieru? Otóż wystarczy tylko kolorowy papier, klej i nożyczki, no i chęci. Chęci i pomysłowości dzieciom nie zabrakło, bo kwiaty wykonane z papieru, dają gwarancję, że nie zwiędną i staną się piękną dekoracją na dłuższy czas.

Wiosna za oknem (2017)Wiosna za oknem (2017)


Spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak – Chojecką
30.03.2017r. gościem Biblioteki w Staszowie była znana pisarka Agnieszka Walczak – Chojecka, autorka poczytnych powieści obyczajowych takich jak: „Dziewczyna z Ajutthai”, „Gdy zakwitną poziomki”, „Włoska symfonia” oraz dwa tomy Sagi Bałkańskiej „Nie czas na miłość” i „Nie czas na zapomnianych”.
W spotkaniu, które odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego uczestniczyła młodzież, członkowie Klubu DKK, czytelnicy oraz zaproszeni goście. Pisarka szybko nawiązała kontakt z uczestnikami spotkania. Barwnie opowiadała o sobie, swojej pracy i pasjach, a także czytała fragmenty swoich powieści.
Dużo uwagi autorka poświęciła dwóm ostatnim książkom, które tworzą „Sagę Bałkańską”. Agnieszka Walczak – Chojecka z Bałkanami związana jest emocjonalnie od dawna – mieszkała 5 lat w Belgradzie, jest także tłumaczką z serbskiego. Główni bohaterowie „Sagi Bałkańskiej” przeżywają swoje losy, swoją miłość stojąc po przeciwnych stronach konfliktu. Autorka przyznała, że choć nie było to łatwe to starała się przedstawić tragiczne wydarzenia w byłej Jugosławii bez opowiadania się po żadnej stronie konfliktu.
Dużą pasją pisarki jest podróżowanie, a odwiedzane miejsca tworzą w jej głowie plastyczne obrazy, które wykorzystuje w swoich powieściach. Jednym z fascynujących krajów, które być może odwiedzi i doczekają się opisania jest Wietnam i ogólnie kraje azjatyckie.
Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zakupienia książek autorki oraz zdobycie autografu.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak - ChojeckąSpotkanie autorskie z Agnieszką Walczak - ChojeckąSpotkanie autorskie z Agnieszką Walczak - ChojeckąSpotkanie autorskie z Agnieszką Walczak - ChojeckąSpotkanie autorskie z Agnieszką Walczak - ChojeckąSpotkanie autorskie z Agnieszką Walczak - Chojecką


Uwaga, zmiana miejsca spotkania!!

Zmiana miejsca spotkania autorskiego!


„W królestwie książek”
Wycieczka do biblioteki to jeden z najlepszych sposobów, aby zaprzyjaźnić dzieci z książką i rozwinąć ich zainteresowania czytelnicze.
29 marca br. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem oraz jak należy dbać o książki. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, zapoznała z zasadami zachowania się w bibliotece. Dzieci były cały czas aktywne. Świadczyły o tym ich wypowiedzi, pytania oraz uważne słuchanie objaśnień. Pytano m.in. która książka jest najstarsza, ile książek znajduje się w Bibliotece, co to są audiobooki i czy też można je wypożyczać. Mamy nadzieję, że na wszystkie pytania otrzymały wyczerpujące odpowiedzi i w najbliższym czasie - tym razem z rodzicami - chętnie odwiedzą Bibliotekę i zostaną aktywnymi czytelnikami.

W królestwie książek (2017)W królestwie książek (2017)W królestwie książek (2017)


W dniu 29.03.2017r. (środa) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


W dniu 28.03.2017r. (wtorek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Spotkanie autorskie
W dniu 30 marca o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak – Chojecką.
Urodzona w 1968 roku autorka zaczęła „bawić się” literaturą już w wieku pięciu lat. Wtedy to ułożyła swój pierwszy wiersz. Później publikowała między innymi w „Poezji”. Pisała słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem. Zagrała jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa”. Zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego. Współpracowała z III programem Polskiego Radia.
Wydała powieści: „Dziewczyna z Ajutthaji”, „Włoska symfonia”, „Gdy zakwitną poziomki”. Autorka obecnie jest w trakcie prac nad trzytomowym cyklem Saga bałkańska.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Walczak - Chojecką


"KAPELUSZ PANI WIOSNY"
Wiosna na dobre zagościła w naszej Bibliotece! Dyskusje na temat tej przepięknej pory roku, podczas spotkania z uczniami klasy III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie nie miały końca. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o zwyczajach wiosennych, potrafiły rozpoznać pierwsze kwiaty czy wymienić ptaki, które powracają do nas z ciepłych krajów. Uczestnicy zajęć mieli okazję również rozwiązywać wiosenne zagadki. Dzieci prześcigały się w odpowiedziach na zadawane pytania. Uczniowie poznali wiosenne przysłowia np. „W marcu jak w garncu” oraz ich znaczenie. Kolejnym punktem spotkania było wykonanie kapeluszy dla Pani Wiosny.
Prace plastyczne można oglądać w holu biblioteki.

Kapelusz pani Wiosny (2017)


"WIOSENNA POBUDKA – SZUKAMY WIOSNY W BIBLIOTECE”
Czy w Bibliotece można spotkać wiosnę? Odpowiedź na to pytanie znają uczniowie klasy II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie, którzy 21 marca 2017r. odwiedzili naszą Bibliotekę. Z okazji pierwszego dnia wiosny dzieci przybyły na zajęcia, aby wytropić pierwsze wiosenne ślady. Mali czytelnicy, jak na prawdziwych tropicieli przystało, rozmawiali o zwiastunach tej radosnej pory roku, rozwiązywali wiosenne zagadki i… szukali wiosny w dziecięcej literaturze. W tropieniu pierwszych kwiatów i promyków słońca pomógł uczniom przeczytany fragment „Tajemniczego ogrodu” Frances Hodgson Burnett. Mali tropiciele musieli także wykazać się umiejętnościami manualnymi przy tworzeniu wiosennych ogrodów. Do uzyskania pięknych efektów swoich plastycznych poczynań dzieci wykorzystywały przygotowany w tym celu tylko kolorowy papier.

Szukamy wiosny w Bibliotece (2017)


"BO TO JUŻ WIOSNA!"
Nareszcie! Doczekaliśmy się! Mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! Z tej okazji odwiedziła nas I „a” - integracyjna klasa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie. Było zabawnie radośnie i wesoło! A to chyba przez wiosenną atmosferę, która każdemu już się udziela. Podczas zajęć czytaliśmy wiosenne wiersze i oczywiście rozmawialiśmy o pierwszych zwiastunach tej pięknej pory roku. Były też zagadki i quizy wiosenne. Na zakończenie uczniowie wykonali papierowe bociany.

Bo to już wiosna (2017)


"WIOSENNE SPOTKANIE Z JASKÓŁKĄ"
16 marca br. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie.
Z każdym dniem robi się coraz cieplej. Ptaki wracają z dalekich podróżny, drzewa i krzewy budzą się do życia, a i wśród zwierząt panuje wzmożony ruch. Oj, czyżby to już wiosna? Podczas spotkania rozmawialiśmy bowiem na temat pięknej, kolorowej pory roku, zmianach zachodzących w przyrodzie i wyglądzie najbliższego otoczenia. Zajęciom „towarzyszyły” także zagadki i wiosenne quizy. Piękno wiosennej pory roku milusińscy dostrzegli również w czytanych wierszach i opowiadaniu „Powrót jaskółki” Pascala Védère d'Auria. Na zakończenie uczniowie wykonali papierowe jaskółki. Być może jedna jaskółka wiosny nie czyni... ale 25 to już coś.

Wiosenne spotkanie z jaskółką (2017)


W dniach 16.03.2017r. - 17.03.2017r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniach 13.03.2017r. - 15.03.2017r. Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 17:00.


W dniu 13.03.2017r. (poniedziałek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 9.03.2017r. - 16.03.2017r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 8.03.2017r. (środa) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 8.03.2017r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 6.03.2017r. - 10.03.2017r. Czytelnia czynna od 8:00 do 17:00 (w czwartek od 11 do 15).


Inwentaryzacja/skontrum w Filii w Wiązownicy
Filia w Wiązownicy będzie nieczynna w dniach 6.03.2017 – 18.03.2017 (inwentaryzacja / skontrum).


W dniu 1.03.2017r. (środa) Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


„PIRACKIE LUNETY”
Uczniowie klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie już wiedzą jak wygląda luneta, kiedy powstała i do czego służy.
Słuchając opowiadania „Pan Kuleczka – luneta” Wojciecha Widłaka dzieci mogły choć na chwilę poczuć się jak prawdziwi piraci. Odbyli podróż po morskich bezkresach. A jak wiadomo absolutną koniecznością każdego pirata było posiadanie lunety. Dlatego też uczniowie jak przystało na prawdziwych korsarzy wykonali lunety z papierowych rolek i bibuły, ozdabiając je zdobytymi skarbami.

Pirackie lunety (2017)Pirackie lunety (2017)Pirackie lunety (2017)


„RÓŻOWE OKULARY”
28 lutego Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Podczas spotkania rozmawialiśmy co to znaczy widzieć świat przez różowe okulary. Tak, tak właśnie różowe, a nie jakieś inne. Uczniowie stwierdzili, że po założeniu różowych okularów wszystko się zmienia – jest pięknie i kolorowo. Tylko dzięki wyobraźni i marzeniom poszybujemy z nimi w świat.
Opowiadanie „Pan Kuleczka – okulary” Wojciecha Widłaka zainspirowało dzieci do wykonania prac plastycznych pt. „Świat widziany przez różowe okulary jest... jak...”.

Różowe okulary (2017)Różowe okulary (2017)Różowe okulary (2017)


„ZACZAROWANE LUSTERECZKO”
27 lutego br. odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie poznali zaczarowanego zajączka z rozbitego lusterka, który pomaga psotnemu i samolubnemu Piotrusiowi zrozumieć, że liczą się także inni, a hałaśliwe i niegrzeczne zwracanie na siebie uwagi nie jest mądre, nie przynosi też spodziewanego efektu.
Opowiadanie Heleny Bechlerowej pt. „Zajączek z rozbitego lusterka” pomogło rozumieć uczniom jak radzić sobie z zazdrością, jak należy postępować kiedy komuś powiemy coś przykrego oraz jak ważne jest słowo „przepraszam”. Na zakończenie uczniowie wykonali magiczne lusterka. Ciekawe, w którym lusterku mieszka tęczowy zajączek?

Zaczarowane lustereczko (2017)Zaczarowane lustereczko (2017)Zaczarowane lustereczko (2017)


W dniach 24.02.2017r. (piątek) oraz 27.02.2017r. (poniedziałek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


Konkurs plastyczny - POMNIK IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. IV – VI szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Zabytki mojego miasta - POMNIK IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI


W dniu 22.02.2017r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 20.02.2017r. - 22.02.2017r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniach 16.02.2017r. - 17.02.2017r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 16.02.2017r. (czwartek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 13.02.2017r. - 14.02.2017r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


„Z KSIĄŻKĄ NA WESOŁO...”, czyli ferie w Bibliotece.
Niestety... ferie dobiegły końca... Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom zimowych spotkań z książką w Bibliotece nie brakowało. Dni mijały szybko wypełnione ciekawymi zajęciami, podczas których dzieci, młodzież a nawet dorośli mogli zabłysnąć pomysłowością i fantazją oraz wykazać się zdolnościami manualnymi. Nie zabrakło zabaw ruchowych i integracyjnych, które miały na celu kształtowanie więzi grupowej i zachęcenie do współdziałania. Uczestnicy mogli także pograć w ciekawe gry planszowe, poczytać ulubione książki czy bawić się wspólnie ze znajomymi w zgadywanki, quizy czy kalambury. Niektórzy chętnie korzystali ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Ciekawe formy i dynamika zajęć, sprawiły, że nie było miejsca na nudę.
„Bohaterowie bajek na ekranie”
Niezwykłe przygody bohaterów „Magicznego drzewa” Andrzeja Maleszko przeniosły słuchaczy do bajecznego świata, gdzie spełniają się wszystkie marzenia. Spotkanie uświadomiło nam, że marzenia wyznaczają pewien cel w naszym życiu i nadają mu sens. Ważne jest jednak, by iść swoją drogą, słuchać głosu serca i nie bać się wyzwań ani porażek.
Podczas zajęć w ruch poszły nożyczki, klej, szary papier, gazety, niezliczona ilości kolorowych cekinów i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki powstało magiczne „Drzewko Marzeń”.
„Turniej książkowo-pingpongowy”
O zmaganiach podczas Turnieju Książkowo – Pingpongowego słów kilka – 100% emocjonującej zabawy – 100% rywalizacji – 100% przyjemności. Uczestników do gry nie brakowało... Turniej był bardzo zacięty. Każdy chciał zająć miejsce na podium. Jednym wychodziło lepiej, innym gorzej. Nie zmienia to faktu, że wszyscy świetnie się bawili.
„Gry i zabawy z bibliotecznej szuflady”
Kolorowe plansze, kostki oraz pionki stały się inspiracją do wyprawy w krainę gier zapewniając uczestnikom spotkania świetną zabawę, połączoną ze zdrową rywalizacją oraz sporą dawką emocji. Podczas zmagań z zabawami wymagającymi wyobraźni i kreatywnego myślenia – kalamburami – nie było łatwo… ale za to wesoło.
„W Tuwimowie”
W trakcie zajęć uczestnicy sami wybierali i czytali wiersze Juliana Tuwima. Spotkanie to stało się okazją do zaprezentowania swoich talentów recytatorskich. Nie zabrakło oczywiście akcentu plastycznego. Wystarczyła głowa pełna pomysłów, aby z chrupek kukurydzianych i plasteliny wyczarować niepowtarzalne arcydzieło. Brawa dla pomysłowych, bibliotecznych artystów, którzy udowodnili, że można z wykorzystaniem dość niestandardowych materiałów wyczarować takie prace plastyczne, które ucieszą nie tylko wzrok, ale i smakują...
Wszystkim uczestnikom zimowych spotkań w bibliotece serdecznie dziękujemy za przybycie i wielkie zaangażowanie (m.in. opiekunom i podopiecznym Placówki Wsparcia Dziennego - Świetlica "Jutrzenka" w Staszowie i Dobrej).

Ferie w Bibliotece (2017)Ferie w Bibliotece (2017)Ferie w Bibliotece (2017)Ferie w Bibliotece (2017)


Ferie w Koniemłotach
Ferie zimowe 2017 w Filii Bibliotecznej w Koniemłotach przebiegały pod hasłem „Zimowe spotkania w Bibliotece”.
„Razem weselej” - chętne dzieci spotykały się w bibliotece, aby aktywnie i kreatywnie spędzić czas wolny. W zajęciach brało udział od 5 do 7 dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
Wycinanie, klejenie, rysowanie, malowanie, opowiadanie i rozmowy pochłonęło nas do reszty. Robiliśmy kartki na walentynki i kartki z „Pozdrowieniami z ferii”, pingwiny, żółwie, kwiatki, biedronki, torebki i wiele innych ciekawych rzeczy z bibuły, papieru kolorowego i krepiny. Towarzyszyły nam codziennie zapał i chęć do prac plastycznych. Prowadziliśmy rozmowy o tym „W co można się bawić gdy nie ma Internetu”, ile fajnych rzeczy da się stworzyć z kartki papieru... Zajęcia zakończyliśmy wręczeniem dyplomów i poczęstunkiem. Jesteśmy umówieni na następny rok.

Ferie w Koniemłotach (2017)Ferie w Koniemłotach (2017)


Ferie w Kurozwękach
W dniach 06.02.2017r. – 10.02.2017r. pod hasłem „Ferie w Bibliotece”, biblioteka w Kurozwękach prowadziła zajęcia dla dzieci, których tematem była „Zima”. Dzieciaki słuchały opowiadań o bałwankach, o zabawach na śniegu oraz o dokarmianiu zwierząt. Bardzo żarliwie dyskutowały jak można pomóc czworonożnym przyjaciołom oraz ptakom przetrwać tę mroźną porę roku. Mali uczestnicy z zapałem odgadywali zagadki oraz kolorowali obrazki związane tematycznie z zimą. Chętnie układali puzzle i oglądali rozmaite książeczki dla najmłodszych. Na pożegnanie wszyscy otrzymali słodkie „małe co nieco” i z wesołymi minkami opuścili bibliotekę.

Ferie w Kurozwękach (2017)Ferie w Kurozwękach (2017)


Ferie w Wiązownicy
Podobnie jak w ubiegłych latach podczas ferii zimowych dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach plastycznych, grach oraz zabawach w bibliotece. Mniejsze dzieci najchętniej rysowały, wyklejały obrazki z bibuły i plasteliny, robiły kwiaty i zabawki. Starsze wolały karaoke, gry słowne, dowcipy o szkole. W ruchu były nożyczki, klej, kredki, i... komputer. Mimo mrozu i zimna na zewnątrz, dzieci bawiły się wesoło, nie myśląc o szkole i nauce.
W dniu 10.02, na zakończenie ferii, zostali nagrodzeni najlepsi czytelnicy w 2016 roku w grupie do lat 19-stu. Otrzymali oni, zakupione z funduszy Biblioteki w Staszowie, piękne książki popularnonaukowe przydatne w poszerzaniu wiedzy szkolnej. Jak zwykle wszyscy pozostali obiecują częściej przychodzić do biblioteki, aby też otrzymywać nagrody i być na liście najlepszych. Ogółem w zajęciach i spotkaniach uczestniczyło 16 dzieci, z prac urządzono wystawkę. Niestety, dwa tygodnie szybko minęło.

Ferie w Wiązownicy (2017)Ferie w Wiązownicy (2017)


W dniu 8.02.2017r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 7.02.2017r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 6.02.2017r. (poniedziałek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy oraz spotkanie z Olgą Tokarczuk, które odbędą się 8 lutego o godz. 17:30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Kielcach


W dniach 30.01.2017r. - 2.02.2017r. Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


Ach! Te bale w karnawale!
Dnia 26.01.2017r. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie.
Skąd się wzięła tradycja przebierania i zabawa karnawałowych? Aby ułatwić dzieciom poznanie odpowiedzi na te i wiele innych pytań przygotowaliśmy prezentację multimedialną. Rozbudzając swoją wyobraźnię wspólnie wyruszyliśmy w karnawałową podróż po świecie. Oczywiście nie obyło się bez czytania. Pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania Joanny Olech pt. „Bolek i Lolek. Bal przebierańców”. Pełne humoru, zabawne i mądre przygody dwóch braci rozbawiły małych słuchaczy. Na koniec naszego spotkania dzieci wykonały kolorowe maski karnawałowe.

Ach! Te bale w karnawale!


Książka moim przyjacielem
W dobie komputerów i Internetu, książka jest nadal wielkim przyjacielem człowieka... potrafi wzbudzić wiele radości i uśmiechu na twarzy dzieci. Podczas zajęć uczniowie klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Staszowie zapoznali się z etapami powstawania książki od najstarszych dziejów, aż po czasy współczesne... Mali czytelnicy obejrzeli różne formy książek dostępnych w naszej bibliotece oraz dowiedzieli się jak należy obchodzić się z książką by służyła wielu czytelnikom. Po wysłuchaniu bajki pt. „Franklin czyta kolegom” dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania nawiązujące do tekstu. Na zakończenie drugoklasiści wykonali zakładki do książek.

Książka moim przyjacielem (2017)


W dniach 23.01.2017r. - 27.01.2017r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00 (w czwartek od 11 do 15).


FERIE W FILIACH BIBLIOTEKI
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do filii Biblioteki.

Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2017)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2017)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2017)Ferie zimowe w Filiach Biblioteki (2017)


FERIE W BIBLIOTECE
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki w Staszowie.

Ferie zimowe w Bibliotece w Staszowie (2017)


IBUK Libra – czytelnia czynna całą dobę!
Nasza biblioteka wykupiła dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych w języku polskim na platformie IBUK Libra.

Korzystaj z platformy IBUK Libra:
• przez całą dobę, siedem dni w tygodniu
• na komputerze, smartfonie, laptopie czy tablecie
• gdzie tylko zechcesz: akademik, dom, biblioteka – wszędzie, gdzie masz Internet

Stwórz własną półkę z książkami myIBUK i pracuj z tekstem:
• dodawaj zakładki
• rób notatki bezpośrednio w tekście
• wyszukuj słowa i frazy
• taguj ważne fragmenty
• sprawdzaj znaczenie wyrazów w słownikach i encyklopediach PWN

Zapraszamy do naszej biblioteki po szczegółowe informacje.
Dla Czytelników, którzy już korzystali z tych zbiorów zapraszamy po nowe kody dostępu!


W dniu 20.01.2017r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


W dniu 16.01.2017r. (poniedziałek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 10.01.2017r. - 26.01.2017r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 9.01.2017r. (poniedziałek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


W dniu 2.01.2017r. (poniedziałek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 30.12.2016r. (piątek) Biblioteka czynna od 8:00 do 16:00.


W dniu 30.12.2016r. (piątek) Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.

 

Ta strona używa ciasteczek/cookies. Aby znaleźć więcej informacji o ciasteczkach kliknij w podany link.

Akceptujesz ciasteczka z tej strony?
Ciasteczka