Katalog on-line

Katalog on-line

Bibliografia regionalna

Bibliografia regionalna

IBUK Libra

IBUK Libra

Strategia Rozwoju Biblioteki

Plan Rozwoju Biblioteki

Dyskusyjne Kluby Książki

Dyskusyjne Kluby Książki

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

BIP

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - BIP

Program Rozwoju Bibliotek

Program Rozwoju Bibliotek

Cała Polska Czyta Dzieciom

Cała Polska Czyta Dzieciom

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Academica

Academica

MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Książki

Instytut Książki

NPRCz 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

SBP

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Cyfrowa Biblioteka - Polona

Cyfrowa Biblioteka Polona

Facebook

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na Facebooku

Kanał YouTube

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie na YouTube

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Archiwum 2016:

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia (2016)

Aby Święta Bożego Narodzenia
były Bliskością i Spokojem,
a Nowy Rok – Dobrym Czasem.*

Życzy Dyrektor oraz Pracownicy
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie

*Autor: Konstanty Ildefons Gałczyński

W okresie świątecznym Biblioteka w Staszowie czynna:

  • 21.12.2016r. (środa)      od 9:00 do 17:00
  • 22.12.2016r. (czwartek) od 11:00 do 15:00
  • 23.12.2016r. (piątek)     od 8:00 do 16:00
  • 27.12.2016r. (wtorek)   od 9:00 do 17:00

W okresie świątecznym Filie Biblioteki:

  • Filia w Koniemłotach    – 22.12.2016 – 23.12.2015 nieczynne
  • Filia w Kurozwękach     – 23.12.2016 nieczynne
  • Filia w Wiśniowej         – 23.12.2016 nieczynne
  • Filia w Wiązownicy       – 21.12.2016 - 24.12.2015 nieczynne

„Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż...”
Tematem spotkania z uczniami klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie był właśnie ten magiczny czas. Czytane świąteczno – mikołajkowe opowiadania stały się pretekstem do dyskusji na temat świątecznego drzewka i zwyczajów z nim związanych. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonywali choinkowe ozdoby. Każdy miał wiele pomysłów. Przyszedł czas na wspólne ubieranie choinki… Piękne ozdoby szybko przystroiły drzewko. Pomiędzy migocącymi światełkami wiszą aniołki, gwiazdki, gazetowy łańcuch, kolorowe bombki...
Na zakończenie dzieci śpiewały kolędy, na tle ozdobionej bibliotecznej choinki. Wesołych Świąt!

Bajkowa choinka (2016)


W dniu 13.12.2016r. (wtorek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 13.12.2016r. (wtorek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


Lekcja biblioteczna w Kurozwękach
15.12.2016r. w Filii biblioteki w Kurozwękach odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy IV. Tematem lekcji były „Katalogi biblioteczne”. Uczniowie dowiedzieli się czym jest katalog, jakie są rodzaje katalogów w bibliotece oraz jak wygląda karta katalogowa i co się na niej znajduje. Wszyscy mogli samodzielnie obejrzeć katalog szufladkowy i odszukać interesującą pozycję (kartę katalogową). Dzieciaki zostały zapoznane również z katalogiem online biblioteki w Staszowie, a następnie mogły swobodnie „pobuszować” po literaturze dziecięcej i wybrać sobie interesującą książkę na święta.

Lekcja Biblioteczna w Kurozwękach (2016)Lekcja Biblioteczna w Kurozwękach (2016)Lekcja Biblioteczna w Kurozwękach (2016)


Choinka w Wiązownicy
W dwie kolejne soboty grudnia – 3 i 10, grupa dziewczyn wzięła udział w zajęciach plastycznych i komputerowych. Wykorzystując materiały biblioteczne tj. papier, klej, kredki oraz wyszukując wzory w Internecie dziewczyny robiły ozdoby na choinkę, wyklejanki, ubierały małą choinkę. W czasie zajęć śpiewały kolędy i czytały wiersze o świętach. W prasie szukały wróżb na nowy, 2017 rok. Było wesoło i świątecznie.

Choinka w Wiązownicy (2016)Choinka w Wiązownicy (2016)Choinka w Wiązownicy (2016)


Bajki w Kurozwękach
09.12.2016r. Filia biblioteki w Kurozwękach gościła klasę I.
Uczniowie wysłuchali bajek o „Tomciu Paluchu” oraz „O Smoku Wawelskim” Cz. Janczarskiego jak również dowiedzieli się czym charakteryzuje się baśń i legenda.
Dzieciaki wykazały się dużą znajomością bajek, co udowodniły, rewelacyjnie odgadując zagadki dotyczące bajkowych postaci.

Bajki w Kurozwękach (2016)Bajki w Kurozwękach (2016)


Świąteczne choinki
W tym roku na święta w filii bibliotecznej w Wiśniowej zostały zrobione choinki z piórek.

Świąteczne choinki w Filii w WiśniowejŚwiąteczne choinki w Filii w Wiśniowej


„Książkami zaczaruj święta...”
Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen magii, radości...
Podczas spotkania, które odbyło się 7 grudnia br. przybliżyliśmy uczniom klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce i innych krajach.
Dzieci w skupieniu wysłuchały baśni o „Dziewczynce z zapałkami” H. Ch. Andersena. Wspólnie zastanawialiśmy się czy życie bohaterki naprawdę musiało być takie smutne i czy można było w jakiś sposób pomóc biednej dziewczynce. Ta wzruszająca opowieść o niesprawiedliwości, samotności, ale w pewien sposób także o nadziei stworzyła także okazję do rozmów o ludziach samotnych i potrzebujących pomocy.
Podczas spotkania dzieci miały możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami związanymi z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia w ich rodzinnych domach. Wszystkie tradycje są piękne i jedyne w swoim rodzaju. Sprawiają one dzieciom wiele radości. Dlatego warto je znać i szanować. Na zakończenie uczniowie wykonali „Świąteczne Aniołki”.

Książkami zaczaruj święta


Mikołajki w Bibliotece
1 grudnia br. odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 poznali legendę o Świętym Mikołaju, jego zwyczajach oraz kilka niezawodnych rad, by otrzymać od niego prezent. Czytane wiersze i opowiadania o Świętym Mikołaju wprowadziły dzieci we wspaniałą świąteczną atmosferę. Ponadto uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w zgadywankach i odpowiadali na pytania o tematyce mikołajkowo – świątecznej. Podczas twórczej pracy drugoklasistom towarzyszyło mnóstwo emocji. A kiedy dobra zabawa już się skończyła na dzieci czekała kolejna miła niespodzianka – słodkie upominki.

Mikołajki w Bibliotece (2016)


W dniu 1.12.2016r. (czwartek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


IBUK Libra na grudzień
Zapraszamy wszystkich po odbiór kodów dostępu do platformy IBUK Libra. W miesiącu grudniu dodatkowo uruchomiono dostęp do 5000 tytułów książek.

IBUK Libra na grudzień 2016


„M jak mój pluszowy miś”
„M jak mój pluszowy miś” pod takim hasłem obchodziliśmy tegoroczny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 114 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
Czy święto Misia jest potrzebne? Oczywiście, że tak! Dlatego właśnie z okazji tego sympatycznego święta biblioteka zamieniła się w „Misiowa Krainę”. Przygotowałyśmy MISIOWĄ ZABAWĘ z udziałem dzieci ze staszowskich przedszkoli. Świętowaliśmy nie tylko w murach biblioteki. Już po raz kolejny nasze misiowe bajeczki dotarły do wszystkimi grup w Przedszkolu nr 3. Na przedszkolaków czekała moc atrakcji. Każde dziecko przyszło do biblioteki ze swoim pluszowym przyjacielem, aby wspólnie bawić się, świętować i uczyć. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone i kolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. W trakcie imprezy dzieci poznały historię święta, rozwiązywały MISIOWE zagadki, wysłuchały MISIOWYCH bajek, poszerzyły swoją wiedzę na temat życia niedźwiedzi oraz układały MISIOWE puzzle. Podczas wspólnej zabawy dzieci tańczyły z misiami, śpiewały piosenki o misiach i recytowały misiowe wiersze. Uśmiechy na twarzach przedszkolaków utwierdziły nas w przekonaniu, że wszyscy ciekawie i wesoło spędzili z nami czas. Mamy nadzieje, że zapamiętają ten szczególny dzień, bo przecież Pluszowy Miś to symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych.
Serdecznie dziękujemy dyrektorom przedszkoli za współpracę, wychowawcom za zaangażowanie, a dzieciom za aktywny udział.

Pluszowy Miś (2016)Pluszowy Miś (2016)Pluszowy Miś (2016)Pluszowy Miś (2016)


Wielka Liga Czytelników
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie pełni funkcję Koordynatora Powiatowego projektu: III Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”, objętego patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Projekt ten, to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 oraz w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Prezentacja dotycząca konkursu, regulamin i rejestracja dostępne są na stronie: www.wielka-liga.pl.
Zachęcamy Państwa do udziału w tym czytelniczym projekcie.

Wielka Liga Czytelników


W dniach 23.11.2016r. - 28.11.2016r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00 (w czwartek od 11 do 15).


„Jesienny latawiec”
15 listopada Bibliotekę odwiedziła klasa I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Tematem spotkania była jesień. Czytane wiersze i opowiadania pobudziły dziecięcą wyobraźnie i zachęciły wszystkich do rozmowy o jesiennych barwach i zmianach w przyrodzie występujących o tej porze roku. Opowiadanie o „Reksiu i latawcu” A. Sójki stało się dla dzieci inspiracją podczas wykonywania prac plastycznych. Uczniowie wykonali kolorowe jesienne latawce.

Jesienny latawiec (2016)


Konkurs plastyczny - WESOŁA CHOINKA
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – IV szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - WESOŁA CHOINKA


W dniu 14.11.2016r. (poniedziałek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


Zapraszamy! Dużo nowości!
W 2016 roku Biblioteka zakupiła 775 woluminów książek i audiobooków. Zakup zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru poprzez stały dopływ nowości wydawniczych.

Biblioteka Narodowa / Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Malutki ludzik z plasteliny
3 listopada odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Staszowie poznali małego ludzika z plasteliny, głównego bohatera książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Tego uroczego ludzika z czerwonym noskiem i dużymi uszami nie da się nie lubić. Jego ciekawość świata, bystrość, spostrzegawczość i mądrość sprawiają, że świat widziany oczami Plastusia jest jeszcze bardziej kolorowy i niesamowity niż nam się zdaje. Ale nie ma się co dziwić, bo przygody Plastusia są naprawdę bardzo ciekawe. Uczniowie słuchali ich z uśmiechem na twarzy. Każde dziecko zapragnęło mieć takiego przyjaciela w swoim piórniku. Pomimo, że Plastuś ma ponad 85 lat, czyli jest sędziwym staruszkiem to nadal bawi i cieszy dzieci w różnym wieku. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały kolorowe plastelinowe ludziki.

Malutki ludzik z plasteliny


W dniu 2.11.2016r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 2.11.2016r. (środa) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniu 31.10.2016r. (poniedziałek) Biblioteka czynna od 8:00 do 16:00.


„MIŚ USZATEK"
28 października 2016r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zapomniane bajki naszych dziadków”.
Chyba każdy z nas będąc dzieckiem marzył, by choć na chwilę przenieść się w bajkowy świat, w którym wszyscy żyją długo i szczęśliwie... Przecież bez baśni i bajek nie mogłoby istnieć dzieciństwo. Podczas zajęć wybraliśmy się z uczniami kasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Staszowie w literacką podróż po zapomnianych bajkach naszych dziadków. Dyrektor biblioteki p. Ewa Cygan opowiedziała dzieciom o ulubionych książkach swojego dzieciństwa. Wyjaśniła uczniom, że bajki, które czytała, oglądała jako mała dziewczynka znacznie różniły się od tych prezentowanych dziś. Nie było w nich przemocy, super efektów specjalnych, ale w tym właśnie tkwił ich urok, że mimo braku tego wszystkiego potrafiły zaciekawić dziecko i sprawić by przeżywało przygody na równi z bohaterami.
Naszą bajeczną podróż zakończyliśmy odpoczywając na zaczarowanym dywanie. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali bajki o znanym i lubianym misiu z klapniętym uszkiem. Najciekawsze przygody Misia Uszatka dzieci przeniosły na kartki papieru.


Finał akcji „Rozczytać Staszów”
27 października 2016 r. odbyło się chilloutowe wydarzenie zwieńczające projekt „Rozczytać Staszów”.
W „Strefie chilloutowego czytania” na wszystkich przybyłych czekało miejsce przyjazne czytaniu. Ta wygodna przestrzeń pozwoliła młodym ludziom odpocząć, zrelaksować się i wspólnie celebrować książki.
Dzień ten był pełen niezwykłych literackich spotkań, dyskusji i pasji. To dzięki przybyłej na to wydarzenie staszowskiej młodzieży mogliśmy celebrować niesamowitą literacką atmosferę. Podczas tego szczególnie spektakularnego spotkania udało nam się połączyć ze sobą aż sześć akcji w jedno wspólne przedsięwzięcie. Na wstępie wytłumaczyliśmy naszym gościom na czym polega poszczególna akcja.
Na „Drzewkach Życzeń” młodzi ludzie mogli umieszczać swoje propozycje czytelnicze oraz co chcieliby robić w Bibliotece? Dzięki tej ankiecie dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji.
Podczas „Bookcrosingu” uwalnialiśmy książki, a tym samym daliśmy innym radość czytania. Każdy z nas ma w domu książki, które już przeczytał i które nie mieszczą się już na półkach. Co z nimi zrobić? Otóż podpowiadamy! Nasza Biblioteka stworzyła specjalny regał bookcrossingowy, gdzie każdy może zostawiać książki, których już nie czyta, ale które mogą jeszcze cieszyć innych. Jak to dokładnie działa? To proste! Wystarczyło PRZYNIEŚĆ ze sobą KSIĄŻKĘ i ZOSTAWIĆ ją na specjalnie oznaczonym regale. Następnie WYMIENIĆ na inną, którą tylko się chciało - WZIĄĆ ze sobą – PRZECZYTAĆ i PODAĆ DALEJ!
Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych. Przy wymianie nawiązywano nowe kontakty, prowadzono rozmowy na różne tematy. Młodzi ludzie zadowoleni z wymienionych książek pytali o kolejny termin spotkania. „Wolny mikrofon” to tutaj każdy mógł głośno przeczytać fragmenty swoich ulubionych książek i wypowiedzieć się na dowolny temat. To miejsce dla młodych miłośników dobrej literatury, którzy mogli przed innymi odkrywać to literackie piękno.
Przy stoliku z „IBUKAMI” wyjaśnialiśmy jak korzystać z platformy Ibuk Libra i jak uzyskać dostęp do platformy.
„Kiermasz książek przeczytanych, czyli książka za cegiełkę” okazał się strzałem w dziesiątkę. Miłośnicy powieści i mole książkowe z pewnością ucieszyła informacja, że już od symbolicznej złotówki mogli zaopatrzyć się w stertę używanych, ale wciąż wartościowych i poczytnych tytułów – zarówno pozycji popularno-naukowych, powieści kryminalnych, lektury szkolnych czy bajek dla dzieci. A to tylko niektóre z tytułów jakie czekały na zebranych. Akcja ta cieszyła się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Pozyskane w ten sposób środki biblioteka przeznaczy na zakup nowości wydawniczych.
W „Strefie chilloutowego czytania” na każdego czekała przyjazna i wygodna przestrzeń, która pozwoliła na chwile odpoczynku i relaksu. Jakie były zasady? Otóż wystarczyło wygodnie usiąść w fotelu, bądź leżaku i delektować się dobrą książką lub czasopismem. Idealne miejsce, gdzie można czytać, słuchać, dyskutować o literaturze i spotkać się ze znajomymi. Nikt nie oceniał wzajemnych gustów. Nikt też nie musiał się ze sobą zgadzać .Bo prawdą przecież jest, że im więcej opinii, tym lepiej. Nic tak nie cieszy jak różne często krańcowo odmienne odbiory czytanej literatury i towarzyszące temu dyskusje. Ilu czytelników, tylu różnych odbiorców. Dopełnieniem chwil relaksu była poezja W. Szymborskiej czytana przez dyrektor Biblioteki Ewę Cygan.
Cóż, powiedziałoby się na koniec, że nic nie łączy ludzi jak czytanie… Młodzież żegnając mury książnicy zabrała ze sobą bagaż pełen wrażeń, wspomnień i nowych znajomości. Mamy nadzieje, że kolejne organizowane przez nas spotkanie w chilloutowym klimacie wpisze się na stałe w kulturalne życie staszowskiej biblioteki.
Spotkanie to zorganizowane zostało przez grupę „Sympatycy Biblioteki” i pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie w ramach Programu „Działaj Lokalnie IX” Program Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacje Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży. Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie: Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży.

Strefa chilloutowego czytania 2016


W dniach 27.10.2016r. - 28.10.2016r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


Jesienne spotkanie z sową
26 października odwiedzili bibliotekę uczniowie klasy III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Staszowie. Spotkanie upłynęło nam pod znakiem jesiennych opowieści. Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku. Liście na drzewach są bardzo kolorowe, a kiedy zawieje wiatr spadają z drzew radośnie wirując wkoło wywołując radość na twarzy. Podczas zajęć rozmawialiśmy o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin. Dzieci bardzo chętnie brały udział w odgadywaniu zagadek, jesiennym quizie oraz zabawie prawda - fałsz. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali podczas pisania jesiennego dyktanda. Na zakończenie dzieci wykorzystując kolorowy papier i liście wykonały przepiękne sowy.

Jesienne spotkanie z sową


W dniach 25.10.2016r. - 28.10.2016r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


„STREFA CHILLOUTOWEGO CZYTANIA”
Chcesz miło spędzić czas. Przyjdź do Biblioteki! Czeka na Ciebie miejsce przyjazne czytaniu. Leżaki, fotele, specjalnie dobrana oferta książek, pyszna kawa, poczęstunek oraz niepowtarzalna atmosfera... To tutaj możesz czytać, słuchać, odpocząć i spotkać się ze znajomymi.

Strefa chilloutowego czytania

„UWOLNIJ KSIĄŻKĘ – BOOKCROSSING”
Jak to działa? Masz w swoich zbiorach ciekawe książki, które już dawno przeczytałeś, a teraz stoją na półce i nie wiesz co z nimi zrobić?
To proste:
PRZYNIEŚ – książkę do Biblioteki,
ZOSTAW – ją na specjalnej półce,
WYMIEŃ – ją na którą tylko chcesz,
WEŹ – ją ze sobą.
PRZECZYTAJ  I PODAJ DALEJ!

„IBUK - CO TO TAKIEGO?”
IBUK Libra – czytelnia czynna całą dobę!
Nasza biblioteka wykupiła dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych w języku polskim na platformie IBUK Libra. Książki można czytać na miejscu w Bibliotece lub w domu. Dostęp w domu możliwy jest po uzyskaniu kodu PIN, po który serdecznie zapraszamy do naszej Biblioteki. Odwiedź nas i czytaj całą dobę!

„WOLNY MIKROFON”
WYPOWIEDZI NA DOWOLNY TEMAT... DYSKUSJE, OPINIE...
Przyjdź i głośno przeczytaj fragmenty swoich ulubionych książek... Podziel się z innymi radością czytania.

„KIERMASZ KSIĄŻEK PRZECZYTANYCH”
Jesteś miłośnikiem książek? Chcesz uzupełnić swoje domowe zbiory? Koniecznie odwiedź Bibliotekę! Książki będzie można kupić już od złotówki.
Dochód ze sprzedaży książek Biblioteka przeznaczy na zakup nowości wydawniczych.


W dniu 24.10.2016r. (poniedziałek) Biblioteka czynna od 9:00 do 17:00.


„Przygody Plastusia”
21 października odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie klasy II e z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie poznali Plastusia. Ten malutki ludzik z plasteliny jest głównym bohaterem książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Dzieci dowiedziały się, kto podsunął autorce pomysł stworzenia tej zabawnej postaci. Następnie Plastuś „opowiedział” najmłodszym o Tosi - dziewczynce, która ulepiła go z plasteliny oraz o drewnianym piórniku. Dzieciom bardzo przypadła do gustu historia o rozbawionych kredkach, pisakach, gumce „myszce” i innych przyborach szkolnych. Przygody Plastusia stały się inspiracją do zabawy plastycznej. Powstały kolorowe plastelinowe ludziki.

Przygody Plastusia 2016Przygody Plastusia 2016


„Tajemniczy kapelusz”
W bibliotece wciąż trwa kolorowa jesień... mimo, że za oknem wiatr i deszcz, a wokół zrobiło się szaro, chłodno i mgliście. Tematem spotkania z uczniami klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 była jesień - bieżąca pora roku. Podczas zajęć omawialiśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Jak rośliny, zwierzęta i ludzie przygotowują się do zimy? Oczywiście nie obyło się bez czytania. Uczniowie wysłuchali wierszy i opowiadań tematycznie związanych z jesienią. Wykazali się dużą wiedzą podczas jesiennego quizu. Z ochotą odpowiadali na pytania i liczne zagadki. Dzieci wiedziały dlaczego liście zmieniają barwy i opadają jesienią. Potrafiły wskazać ptaki odlatujące do ciepłych krajów i te które u nas zimują. Znały też jesienne zwyczaje wybranych zwierząt. Przeczytane opowiadanie „Tajemniczy kapelusz” Mariusza Niemyckiego oraz uroda jesieni i jej skarby stały się dla dzieci inspiracją podczas wykonywania prac plastycznych.

Tajemniczy kapelusz (2016)


„Zapomniane bajki naszych dziadków”
18 października 2016r. odbyło się kolejne spotkanie z cyku „Zapomniane bajki naszych dziadków”.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że bajki, baśnie i opowiadania są nieodłączną częścią dzieciństwa. Uwrażliwiają na otaczający świat, uczą odpowiedzialności, moralności, odwagi. Zaproszeni goście - dziadkowie jednej z uczennic, wprowadzili uczniów klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie w niezwykłą podróż do krainy książek i swojego dzieciństwa. Uczestnicy spotkania poznali ciekawostki z życia dziadków, gdy ci byli jeszcze dziećmi. Dowiedzieli się między innymi, co czytali dziadkowie w dzieciństwie, w co się bawili, gdy na świecie nie było telewizora i komputera. Zaproszeni goście podzielili się z drugoklasistami mądrością i doświadczeniem, stali się skarbnicą wiedzy o dawnych nieznanych czasach. Na zakończenie dzieci zainspirowane opowieściami wyraziły swoje emocje za pomocą zaczarowanych kredek i kartki papieru w artystyczny sposób.

Zapomniane bajki naszych dziadków 2016 (2)


Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim
17.10.2016r. o godzinie 17:00 odbyło się w Bibliotece spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim, wybitnym polskim dziennikarzem, korespondentem wojennym, reporterem, świadkiem najważniejszych wydarzeń politycznych. Wojciech Jagielski zajmuje się problematyką Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia oraz Afryki. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Czeczenii, Gruzji.
Podczas spotkania W. Jagielski opowiedział o swojej drodze dziennikarskiej, reporterskim warsztacie pracy, o swoich książkach i niebezpiecznych sytuacjach, w których znalazł się zbierając materiały. Opowiadał o relacjach międzyludzkich, również o osobach mu bliskich jak żona Grażyna, czy wieloletni współpracownik, fotoreporter Krzysztof Miller.
Autor mówił jak powstała jego pierwsza książka „Dobre miejsce do umierania”, opowiadał również o najnowszej książce „Wszystkie wojny Lary”, która przedstawia Świętą Wojnę widzianą oczami matki.
Do chwili obecnej ukazało się 7 książek autorstwa Wojciecha Jagielskiego: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy”, „Droga do Mandeli” (2013), „Wszystkie wojny Lary” (2015). Książki W. Jagielskiego tłumaczone są na język włoski, angielski, hiszpański, niderlandzki.
Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zakupienia książek autora oraz zdobycia autografu.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim 2016Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim 2016


„Nie taki pająk straaaszny…”
17 października Bibliotekę odwiedziła klasa II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o życiu pająków, o tym jak się porozumiewają, które z nich budują największe sieci oraz czy są potrzebne i czy należy się ich bać?) W pajęcze piękno wprowadziło dzieci opowiadanie Vaclava Suplata „Dlaczego... pająki plotą sieci...”. Uczniowie poznając odpowiedzi na to kluczowe pytanie na zakończenie spotkania wykonali własne gazetowe pajączki.

Nie taki pająk straaaszny...Nie taki pająk straaaszny...


W dniu 17.10.2016r. (poniedziałek) Biblioteka czynna od 8:00 do 17:00.


W dniach 12.10.2016r. - 2.11.2016r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00 (w czwartki od 11 do 15).


W dniu 14.10.2016r. (piątek) filie biblioteki w: Koniemłotach oraz Wiśniowej będą nieczynne.


W dniach 12.10.2016r. - 13.10.2016r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


„KAPELUSZ PANI JESIEŃ”
Piękna, kolorowa jesień sprawia, że chciałoby się jej barwy zatrzymać na dłużej. Podczas dzisiejszego spotkania w Bibliotece wspólnie z uczniami klasy II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie, rozmawialiśmy o urokach jesiennych dni oraz o zmianach zachodzących w tym czasie w przyrodzie. Słuchając opowiadania Lecha Zaciury „Jesienne Rudzielce”, dzieci obserwowały przygotowania zwierząt do zimy, a także ich codzienne radości i smutki. Jesienna zgaduj – zgadula przysporzyła uczestnikom wiele śmiechu. Podczas naszego radosnego i twórczego spotkania powstały barwne kapelusze. Wszyscy udowodnili, że jesień nie musi być szara i ponura.

Pani Jesień 2016


Spotkanie autorskie
W dniu 17 października o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim


W dniach 7.10.2016r. (piątek) oraz 10.10.2016r. (poniedziałek) Biblioteka czynna od 9:00 do 17:00.


„Jesień jeżyka”
6 października 2016r. Bibliotekę odwiedziła grupa 6-latków z przedszkola Nr 4 w Staszowie. Tematem przewodnim spotkania była jesień – to szczególna pora roku, ze względu na bogactwo darów i ich kolorystykę. Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania pt. „Jesień jeżyka” Zofii Poletyło, opowiadającej o tym jak zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy. Następnie porozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie o tej porze roku. Zdobyta wiedza posłużyła przedszkolakom do rozwiązywania jesiennych zagadek. Na zakończenie dzieci wykonały wachlarzowe jeżyki.

Jesień jeżyka 2016


„ZAPOMNIANE BAJKI NASZYCH DZIADKÓW”
5 października 2016r. w Bibliotece odbyło się spotkanie pokoleń, realizowane w ramach projektu „Rozczytać Staszów”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze „staszowskiej dwójki”, Burmistrz Miasta i Gminy w Staszowie – Leszek Kopeć oraz babcia jednej z uczennic.
Zaproszeni goście odkrywali przed trzecioklasistami zaczarowany świat bajek i przybliżali im magiczne chwile ze swojego dzieciństwa, kiedy to nie było komputerów, Internetu, a nawet telewizorów... Dzieci z wielkim zaciekawieniem, wsłuchując się w barwne opowieści, komentowali i zadawali gościom wiele pytań. Okazało się, że wiele z pozycji czytanych przez nasze babcie czy rodziców to ciągle bajki naszych współczesnych czytelników. Film „Zaczarowany ołówek” zainspirował dzieci do wykonania swoich ulubionych postaci z bajek za pomocą zaczarowanych kredek.
Świat idzie do przodu i nie da się go zatrzymać. Jednak czasem warto odejść od monitora lub ekranu telewizora i posłuchać dawno już zapomnianych opowieści... Od dawna dziadkowie i rodzice czytali swoim dzieciom bajki. To właśnie książka jest ogniwem łączącym pokolenia… Postarajmy się, aby tak było nadal.
Projekt realizowany w ramach Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie: Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży. Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Kultury „ReKultura”.

Zapomniane bajki naszych dziadków 2016Zapomniane bajki naszych dziadków 2016Zapomniane bajki naszych dziadków 2016


„Zapomniane bajki naszych dziadków”
5 października o godz. 9 zapraszamy na kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Rozczytać Staszów”.
Zatrzymajmy się na chwilę i spróbujmy cofnąć myślami do czasów, kiedy nasi Dziadkowie byli dziećmi. Zapraszamy do Biblioteki! To tutaj odnajdziecie te piękne bajki, o których dziś pamięta już tak niewielu... Czytali je nasi dziadkowie, rodzice, a teraz przeczytajcie, posłuchajcie i obejrzyjcie także i Wy!

Zapomniane bajki naszych dziadków


W dniach 4.10.2016r. - 22.10.2016r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


W dniach 27.09.2016r. - 7.10.2016r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 3.10.2016r. - 11.10.2016r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00, 6.10.2016r. (czwartek) od 11 do 15.


W dniu 30.09.2016r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.


„Krasnoludki są na świecie”
Czy krasnoludki zawsze chodzą ubrane na czerwono? Ile mają wzrostu i czy lubią się z kotami? Gdzie mieszkają i czym się zajmują? Uczniowie klasy III „B” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie już znają odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Podczas zajęć szukali ich na kartach utworów literackich .Po wysłuchaniu fragmentu książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” dzieci aktywnie uczestniczyły w dyskusji. Ta barwna, pełna przygód opowieść o przyjaźni z zachowaniem uroku ówczesnego języka z pewnością zachwyciła młodych widzów. Wiedząc już, że krasnoludki są postaciami z bajek dzieci umiały opisać ich wygląd i charakterystyczne cechy, nadać im imiona, a nawet samemu je wykonać.

Krasnoludki są na świecie


„Świętokrzyskie na dawnej karcie pocztowej”
27 września w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Lorkiem, geografem i regionalistą. Pan Krzysztof Lorek jest kolekcjonerem kart pocztowych, a także autorem i współautorem wielu publikacji dotyczących historii regionu świętokrzyskiego.
Pan Krzysztof bardzo ciekawie opowiedział o historii karty pocztowej od momentu jej powstania, a także o najstarszych pocztówkach w województwie świętokrzyskim.
Podczas prezentacji multimedialnej mogliśmy zapoznać się z częścią kilkutysięcznego zbioru.
Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się pocztówki ze Staszowa i okolic.
Zainteresowanie mogli nabyć publikacje książkowe, w których wykorzystano m.in. pocztówki i fotografie ze zbiorów pana Krzysztofa. Ostatnio wydany album to: „Świętokrzyskie. Podróż sentymentalna”.

Spotkanie z Krzysztofem LorkiemSpotkanie z Krzysztofem LorkiemSpotkanie z Krzysztofem LorkiemSpotkanie z Krzysztofem LorkiemSpotkanie z Krzysztofem Lorkiem


„Podróże Koziołka Matołka”
Podczas spotkania (26.09.2016r.) uczniowie klasy III „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie wyruszyli w literacką podróż do Pacanowa w towarzystwie samego Koziołka Matołka. Koziołek Matołek, choć jest rówieśnikiem naszych dziadków, wciąż podbija serca najmłodszych czytelników. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że Matołek miał wiele przygód, poznał mnóstwo ciekawych ludzi z różnych krajów, nierzadko wpadał w tarapaty. Ze wszystkich tych opresji jednak wychodził „obronnym kopytkiem”. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zamienić się w pisarzy i sami na nowo wymyślić przygody tego niestrudzonego podróżnika.

Koziołek Matołek 2016


W dniu 27.09.2016r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna do godziny 17:00.


W dniach 26.09.2016r. - 30.09.2016r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00, 29.09.2016r. (czwartek) od 11 do 15.


W dniu 23.09.2016r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


Zbierasz pocztówki? Interesujesz się historią?
Przyjdź na spotkanie z regionalistą i geografem Krzysztofem Lorkiem 27 września o godzinie 17:00.
Przy okazji można obejrzeć wystawę „Miasta i miasteczka Ziemi Kieleckiej 100 lat temu”.

Spotkanie z Krzysztofem Lorkiem


W dniu 14.09.2016r. (środa) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniach 15.09.2016r. - 30.09.2016r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Wystawa - "Miasta i miasteczka Ziemi Kieleckiej 100 lat temu"
Zapraszamy do Biblioteki do obejrzenia ciekawej wystawy pt.: „Miasta i miasteczka Ziemi Kieleckiej 100 lat temu”. Ekspozycję opracowano na podstawie materiałów pochodzących z prywatnej kolekcji Krzysztofa Lorka oraz ze zbiorów Biblioteki. Składa się z 27 plansz przedstawiających zanikającą architekturę miast i miasteczek sprzed wieku. Uzupełnieniem wystawy są cytaty z „Gazety Kieleckiej” i „Ziemi Kieleckiej”. Tłem pocztówek i tekstów z gazet są historyczne mapy topograficzne udostępniane bezpłatnie przez Wojskowy Instytut Geograficzny w Warszawie. Wystawa zorganizowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Wystawa współfinansowana ze środków woj. Świętokrzyskiego.
Wystawa czynna do końca września.

Miasta i miasteczka Ziemi Kieleckiej 100 lat temu


Narodowe Czytanie „Quo vadis”
3 września 2016r. o godzinie 10:00 w pięknej scenerii Starego Parku Biblioteka przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania.
Czytanie rozpoczęła p. Ewa Kondek – zastępca burmistrza Miasta i Gminy w Staszowie, a kontynuowali p. Michał Skotnicki – starosta staszowski, p. Tomasz Fąfara – wicestarosta staszowski, a następnie nauczyciele przedszkoli oraz szkół podstawowych i średnich, jak również młodzież i członkowie klubu DKK. Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowy stempel na przyniesionych egzemplarzach „Quo vadis” H. Sienkiewicza.
Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej pięknej akcji serdecznie dziękujemy. Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza odbywało się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

Narodowe Czytanie 2016Narodowe Czytanie 2016Narodowe Czytanie 2016Narodowe Czytanie 2016


„STARY PARK CZYTA”
Oj działo się... działo.
3 września 2016r. w Starym Parku w Staszowie odbyło się plenerowe spotkanie z książką i nie tylko. Niezaprzeczalnym faktem jest, że książka wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Na Miłośników dziecięcej literatury, tych dużych i tych małych czekało wiele atrakcji i wspaniałej zabawy. Wszyscy chętni korzystając z puf, leżaków, kocyków mogli połączyć przyjemność przebywania na świeżym powietrzu z radością czytania książek. Plenerową zabawę rozpoczęliśmy od czytania „Małej żabki” Barbary Żołądek. Piękne ilustracje pobudziły dziecięcą wyobraźnię i zainspirowały małych słuchaczy do działań artystycznych. Wystarczyła garść pomysłów, kolorowej kredy i szarego papieru, by pośród zielonych drzew powstały piękne i niepowtarzalne dziecięce arcydzieła.
Wspólna inscenizacja „Rzepki” Juliana Tuwima wzbudziła ogromne emocje. Uśmiechnięte buzie oglądających były dla nas najlepszą nagrodą!
Po zmaganiach z literaturą, nadszedł czas na gry i zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, małych książeczek, piłek, balonów czy gazet. Inną atrakcją była zabawa z tekstem, czyli „Sylabowe Puzzle”. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik z grami planszowymi, puzzlami, klockami oraz malowanie twarzy. Podczas butelkowego slalomu, pajęczej sieci i zabawy z hula – hop śmiechu było, co nie miara! Tak, tak bawili się wszyscy. Ale przecież fantazja jest od tego, by dobrze bawić się na całego...
Na zakończenie odbyło się puszczanie kolorowych baniek mydlanych i wręczanie uczestnikom kwiatów wykonanych z bibuły.
Czas upłynął nam w radosnej i miłej atmosferze, wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili, dopisała nie tylko przepiękna pogoda, ale także nastroje.
Dziękujemy, że Byliście razem z Nami!
Za współpracę dziękujemy Staszowskiemu Ośrodkowi Kultury.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez grupę „Sympatycy Biblioteki” i pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie w ramach Programu „Działaj Lokalnie IX” Program Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacje Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży.
Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Kultury "ReKultura". Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie: Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży.

Stary Park Czyta (2016)


Narodowe Czytanie 2016
Zapraszamy na V edycję akcji Narodowe Czytanie. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy „Lalkę” B. Prusa. Tym razem wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie głosowania. W roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła powieść „Quo vadis”.
Zapraszamy 3 września na godz. 10 do Starego Parku do wspólnego czytania fragmentów powieści.

Narodowe Czytanie 2016


"Stary Park Czyta"
Zapraszamy w sobotę 3 września 2016r. do Starego Parku na plenerowe spotkanie z książką i nie tylko!

Stary Park Czyta 2016


Wakacje z Biblioteką – Filia w Wiązownicy
W dniach 20 i 21 lipiec 2016 r w Filii Biblioteki w Wiązownicy odbyły się różne zajęcia dla dzieci w ramach „Wakacji z biblioteką”. W pierwszy dzień dziewczyny urządziły karaoke, było głośno i wesoło. Potem uzupełniały kolorowanki, czytały wiersze i bawiły się w zgadywanki.
Drugiego dnia z materiałów dostępnych w bibliotece dziewczyny wyklejały obrazki, rysowały ulubione zwierzęta, układały puzzle wycięte z czasopism dla dzieci. Na zmianę wyszukiwały w Internecie znaczenie różnych trudnych wyrazów. Zabawa była super, a z wykonanych prac urządzono wystawkę pt. „Wakacje z biblioteką”.

Wakacje z Biblioteką – Filia w WiązownicyWakacje z Biblioteką – Filia w WiązownicyWakacje z Biblioteką – Filia w WiązownicyWakacje z Biblioteką – Filia w Wiązownicy


Wakacje z Biblioteką – Filia w Wiśniowej
„Wakacje z Biblioteką” w Wiśniowej w tym roku zorganizowano w dniach 08.08.2016 - 19.08.2016.
Przez dwa tygodnie na warsztatach plastycznych dzieci z przedszkola i szkoły w Wiśniowej, a także ze szkoły w Czajkowie wykonywały flakony z papierowej wikliny, następnie malowały je farbami w różnych kolorach. Na zakończenie do każdego flakonu uczestnicy warsztatów zrobili piękne kwiaty z bibuły. Z najmłodszymi, czyli przedszkolakami wykonywaliśmy bukiety z bibuły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „techniką quillingu”. Na zajęciach komputerowych szukaliśmy inspiracji do naszych działań twórczych. Zakończeniem pierwszego tygodnia była degustacja tostów, a drugiego gofrów. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział i zaangażowanie.


Czytasz i oglądasz!
Zapraszamy na film, tym razem o godzinie 20:00.

Kino "Czytasz i oglądasz" - seans 2


W dniu 19.08.2016r. (piątek) Filia w Wiśniowej oraz Filia w Koniemłotach będą nieczynne.


Czytasz i oglądasz!
Nasza ankieta dobiegła końca!
Mamy 2 filmy, które zostaną zaprezentowane 11 i 25 sierpnia 2016r. podczas akcji „Czytasz i oglądasz!”.
Oto zwycięzcy:
1. Film wprowadza widza w klasztorną atmosferę już od pierwszych ujęć. Jest rok 1327, franciszkanin William z Baskerville zostaje zaproszony o wyjaśnienie okoliczności śmierci jednego z zakonników...
2.Film przedstawia historię burzliwej, namiętnej i wielkiej miłości, która niszczy wszystkich z nią związanych...
Widzimy się 11 i 25 sierpnia o godzinie 21 w holu Biblioteki!

Kino "Czytasz i oglądasz"


W okresie wakacyjnym tj. w dniach od 1.07.2016r. do 31.08.2016r. Biblioteka czynna:

Godziny pracy w okresie wakacyjnym 2016Godziny pracy w okresie wakacyjnym 2016


Wakacje w Bibliotece!
Zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki!

Wakacje w Bibliotece!Wakacje w Bibliotece!Wakacje w Bibliotece!


W dniach 27.07.2016r. - 5.08.2016r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Kino "Czytasz i oglądasz"!
Uruchomiliśmy ankietę. Prezentujemy Wam 5 filmów, z których to Wy wybierzecie 2 najlepsze. Kino "Czytasz i oglądasz" wystartuje 11 sierpnia, a głosować możecie od 19 lipca do 3 sierpnia. Zapraszamy!
Dwa filmy z największą ilością głosów zostaną zaprezentowane!
Nie czekaj, aż inni zdecydują za Ciebie!
Link do ankiety: https://www.facebook.com/events/262868440756700/permalink/263416507368560/


Wakacje nie kończą się w sierpniu!
Już niedługo rusza nowy projekt pt.: „Rozczytać Staszów”. Działania realizowane będą od sierpnia do końca października przez grupę „Sympatycy Biblioteki” oczywiście przy olbrzymiej pomocy pracowników naszej Biblioteki.
Zapraszamy:

  • „Czytasz i oglądasz”, czyli 2 seanse filmów zrealizowanych na podstawie książek (sierpień),
  • „Stary Park czyta” – plenerowe spotkanie z książką i nie tylko (wrzesień),
  • „Zapomniane bajki naszych dziadków” – wspólne oglądanie, czytanie, zajęcia plastyczne (październik),
  • „Strefa chilloutowego czytania”, czyli uwalniamy książki; kiermasz książek wycofanych (październik).

Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Kultury "ReKultura".
Szczegółowe informacje wkrótce.
Projekt realizowany w ramach Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie: Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży.

Rozczytać Staszów!


Zapraszamy wszystkich chętnych na "Artystyczne zabawy z książką"!

Wakacje 2016!


W dniach 30.06.2016r. - 8.07.2016r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.
W dniach 1.07.2016r. - 2.07.2016r. Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


zGRAJ się z Biblioteką!

zGRAJ się z Biblioteką!


Spotkanie poetycko - literackie

Spotkanie poetycko - literackie (2016)


W dniu 27.06.2016r. (poniedziałek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniach 22.06.2016r. - 30.06.2016r. Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


"Prawdziwy przyjaciel to skarb"
O tym, że wygląd zewnętrzny nie zawsze odzwierciedla wnętrze człowieka, wiemy nie od dziś. Podczas spotkania uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie wysłuchali opowiadania o „Błysku – najpiękniejszej rybce w oceanie” Marcusa Pfistera. Błysk ma mieniące się wszystkimi kolorami tęczy łuski i jest z tego powodu dumny i zarozumiały. Ale uroda i kolorowe, błyszczące łuski nie przynoszą szczęścia. Błysk nie ma przyjaciół. Aż do dnia, kiedy daje małej rybce jedną ze swych pięknych łusek i odkrywa, że… prawdziwe szczęście przynosi dzielenie się z innymi. Opowiadanie stało się punktem wyjścia do rozmowy, co jest w przyjaźni najważniejsze oraz jakie cechy charakteru cenimy u naszych przyjaciół czy kolegów? Dzieci podczas rozmowy stwierdziły, że nie jest ważne jak ktoś wygląda, ale to czy ma dobre serce. Bo przyjaciela trzeba szanować - nie dokuczać mu, nie okłamywać i zawsze mieć dla niego czas! Spotkanie zakończyło się buszowaniem po Oddziale dla Dzieci.

Prawdziwy przyjaciel to skarbPrawdziwy przyjaciel to skarb


Piknik z Biblioteką
W środę, 15 czerwca 2016r. obok Ratusza odbył się „Piknik z Biblioteką”. Impreza ta jest posumowaniem całorocznej współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy ze staszowskimi przedszkolami w ramach popularyzacji czytelnictwa oraz uroczystym zakończeniem „Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom”. Zabawę rozpoczęliśmy od głośnego czytania wierszy Juliana Tuwima. Zastępca burmistrza p. Ewa Kondek przywitała wszystkich gości wierszem J. Tuwima pt. „Idzie Grześ”, a p. Jolanta Macias - Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu przeczytała wiersz „Okulary”. Pogoda nam dopisała, a atmosfera, jaka się wytworzyła podczas zabawy nie miała sobie równych. Każdy, kto choć na chwilę zatrzymał się przed Ratuszem mógł podziwiać piękne, kolorowe stroje dzieci i ich wspaniałe występy. Przedszkolaki śpiewały, tańczyły i super się bawiły! Podczas występów przedszkolaki prezentowały swe talenty wokalne i taneczne, budząc zachwyt nie tylko w oczach najbliższych, ale i wszystkich zebranych. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, obecność i wspólną zabawę.

Piknik z Biblioteką 2016Piknik z Biblioteką 2016Piknik z Biblioteką 2016Piknik z Biblioteką 2016Piknik z Biblioteką 2016Piknik z Biblioteką 2016Piknik z Biblioteką 2016Piknik z Biblioteką 2016


W dniu 14.06.2016r. (wtorek) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniu 14.06.2016r. (wtorek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


Piknik z Biblioteką
15 czerwca 2016r. na godzinę 10:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na występ przedszkolaków. Piknik jest podsumowaniem całorocznej współpracy Biblioteki z przedszkolami.
W przypadku deszczu Piknik zostanie odwołany.

Piknik z Biblioteką 2016


„CZYTANIE USKRZYDLA”
Tegoroczny – XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przebiegał pod hasłem: „Czytanie uskrzydla”.
Głównym celem akcji jest propagowanie idei czytelnictwa wśród najmłodszych oraz pokazanie rodzicom korzyści płynących z głośnego czytania dzieciom.
Akcji patronuje fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką. Literatura dziecięca jest skarbnicą wiedzy. Bajki oswajają dzieci z ich emocjami, pragnieniami i uczą samodzielnie mierzyć się ze światem. Dziecko w bajce odnajdzie odpowiedzi i rozwiązania na trapiące go problemy. Bajka nie podsuwa gotowych pomysłów ani rad, tylko ułatwia i pozwala młodemu czytelnikowi na samodzielną ocenę sytuacji i uczy wyciągać z tego wnioski.
Biblioteka Publiczna, jak co roku aktywnie włączyła się w akcję XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizując ciekawe spotkania z książką, które dostarczyły uczestnikom dużo wrażeń i emocji.

„Kolorowe motyle”
31 maja 2016 r. w progi staszowskiej biblioteki zawitała grupa 4 - latków „B” z Przedszkola Nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie. Podczas spotkania czas upłynął bardzo ciekawie, ponieważ rozmawialiśmy o... motylach... śledząc ilustracje w książkach. Przedszkolaki z wielką uwagą i zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Ewy Stadtmüller „Gdzie jesteś Emilko?”. Dzieci dowiedziały się, że tylko prawdziwy „przyjaciel dostrzega to, co najważniejsze, bo gdy oczy nie widzą, wtedy patrzy serce”.
Dzieci wykazały się kreatywnością, wykonując kolorowe motylki.

Czytanie uskrzydla


„RE RE KUM KUM - czyli jak kijanka żabką się stała”
6 czerwca 2016r. odbyło się spotkanie z uczniami klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Staszowie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania Ewy Stadtmüller „Gdzie jesteś Emilko?”. Drugoklasiści oglądając ilustracje żabek mogli zaobserwować jak kijanka zmienia się w dorosłego płaza. Zainspirowani przygodami Emilki mali czytelnicy wykonali z papieru małe, zielone wysoko skaczące kumcie.

Czytanie uskrzydla


„Mieć przyjaciela – ważna rzecz!"
Prawdziwy przyjaciel to skarb, a sama przyjaźń może dawać wiele radości. Przekonali się o tym uczniowie klasy I „e” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie, którzy odwiedzili naszą bibliotekę. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały bajki o „Przyjaciołach z Bajkowego Lasu” Doroty Skwark. Mądre, pełne humoru, optymistyczne opowieści o marzeniach, czy przyjaźni często przeczytane w dzieciństwie, zapamiętuje się na całe życie. Podczas zajęć wspólnie zastanawialiśmy się jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń i jak postępować, aby mieć wielu szczerych i prawdziwych przyjaciół. Na zakończenie uczniowie wykonali serduszkowe laurki.

Czytanie uskrzydla


„Książka w podróży”
Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom nie zapomnieliśmy o przedszkolakach. Bajkowe opowieści dotarły do dzieci w Przedszkolu Nr 3 im. Jana Pawła II, Nr 4 im. T. Kościuszki oraz Nr 8 im. J. Ch. Andersena w Staszowie. Przedszkolaki słuchając pięknych opowieści, oczyma wyobraźni, miały możliwość przenieść się w krainę fantazji.
Celem naszych bajowych wizyt w przedszkolu jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności czytelniczych oraz zapału dzieci do czytania książek, jako klucza do wiedzy i sprawności umysłu. Nawyk sięgania po książki od najmłodszych lat, to dla dzieci nie tylko nowa praktyczna umiejętność, ale przede wszystkim narzędzie, które pomaga poznawać świat i radzić sobie w nim.
Pamiętajmy o tym, że czytanie uskrzydla, dodaje pewności siebie, uczy myślenia, jak również rozwija wyobraźnię.
Czytajmy dzieciom codziennie!

Czytanie uskrzydlaCzytanie uskrzydlaCzytanie uskrzydlaCzytanie uskrzydlaCzytanie uskrzydla


Fundacja DKMS
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się 19 czerwca 2016r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Staszowie (ul. Niepodległości 4).

DKMS


Indiańska Noc w Bibliotece
Ach, cóż to była za Indiańska Noc... W sobotę 4 czerwca 2016 r. Biblioteka przeżyła najazd małych Indian. Na wszystkich przybyłych czekała przygotowana piękna, zaczarowana indiańska wioska z kolorowym tipi. Punktualnie o godzinie 18 dzieci z rodzicami przybyli na Dziki Zachód, by okazać swą dzielność i skosztować licznych przygód. Wszystkich przybyłych witały bibliotekarki w kolorowych pióropuszach. Indiańską Noc rozpoczęła wódz wszystkich wodzów p. Dyrektor Ewa Cygan, życząc uczestnikom niezapomnianych wrażeń i miłej zabawy. U Indian nie istniało słowo pisane, a wszystkie historie, mity, wierzenia przekazywane były drogą ustną za pomocą legend i opowiadań. Nie inaczej było u nas. Tą niezwykłą przygodę, siedząc oczywiście przy ognisku rozpoczęliśmy od czytania indiańskich opowieści, dzięki którym uczestnicy poznali zwyczaje, tradycję i kulturę Indian. Następnie wszyscy uczestnicy wylosowali indiańskie imiona, ozdabiali twarz barwami i wykonywali kolorowe pióropusze, które towarzyszyły im przez całą imprezę.
Najwięcej entuzjazmu wśród naszych małych Indian wzbudziły gry, zabawy i konkursy. Wszyscy, ci mali i duzi musieli stawić czoła trudnym wyzwaniom jak na prawdziwego Indianina i Indiankę przystało. Radości było co niemiara. Przygotowaliśmy także atrakcje dla dorosłych. W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W przerwach między zdobywaniem kolejnych sprawności każdy mógł skorzystać z kącika gier planszowych oraz oglądać wystawkę tematyczną o życiu Indian.
Po tak emocjonującej zabawie przyszedł czas na pizzę. Oczywiście taka pyszna zabawa nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc przyjaciół biblioteki. Tu pragniemy podziękować za sponsoring „Pizzerii 105” za pyszny poczęstunek. Wzmocnieni strawą i po odzyskaniu sił „młodzi Indianie” wyruszyli w ciemnościach na zwiedzanie zakamarków biblioteki. Czas upłynął tak szybko, że nim się spostrzegliśmy trzeba było wracać do domu. Dziękujemy wszystkim tym, którzy spędzili ten czas razem z nami przy wspólnym tańcu, śpiewie i zabawie.

Indiańska Noc w Bibliotece (2016)Indiańska Noc w Bibliotece (2016)


W dniu 1.06.2016r. (środa) Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza na „Indiańską noc w Bibliotece”

Indiańska noc w Bibliotece

Potrzebne informacje:


W dniu 27.05.2016r. (piątek) filie biblioteki w: Koniemłotach, Kurozwękach, Sztombergach oraz Wiśniowej będą nieczynne.


W dniu 27.05.2016r. (piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 16:00.


Kubuś Puchatek i jego przyjaciele
19 maja 2016r. odbyło się spotkanie z uczniami klasy II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Staszowie, podczas którego dzieci poznały „puchatkowy” sposób na życie, gdzie życzliwość, dobroć, chęć pomagania innym oraz wyrozumiałość wobec słabości i wad sprawia, że życie jest piękne i radosne, a każdy dzień w Stumilowym Lesie jest wielką przygodą. Uczniowie poznali także prawdziwą historię powstania książki o tym sympatycznym misiu. Z zaciekawieniem wysłuchali opowieść o tym, jak Kłapouchy gubi ogon, a Puchatek go znajduje.

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele


Tydzień Bibliotek – Filie
Koniemłoty
W tygodniu bibliotek każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci znalazły inspiracje do zabawy, słuchania bajek i opowiadań.
Współpraca z przedszkolakami zaowocowała pomysłem czytania w plenerze i choć nie było to łatwe bo wszystko nas rozpraszało to daliśmy radę. Piękna pogoda zachęcała do wyjścia, dzieci były grzeczne i spragnione nowych bajek i opowiadań.
Z uczniami kl. I - III rozmawialiśmy na temat książki przyszłości. Roztaczając wizje najrozmaitszych wersji książki. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne: rysowanie, wycinanie, klejenie; powstały zakładki do książek.
W tygodniu bibliotek mieliśmy także spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym wspominaliśmy jak to się wszystko u nas zaczęło. Klubowiczki doceniają, że jako pierwsze mogą przeczytać wiele nowości wydawniczych. A najważniejsze jest dla nich to, że czują się docenione i wyróżnione jako czytelnicy naszej biblioteki.

Tydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - Filie

 

Kurozwęki
Tydzień bibliotek w kurozwęckiej książnicy zainaugurowały przedszkolaki (3 - 4latki). Maluchy wysłuchały bajki czytanej przez bibliotekarza pt.: „Pszczółka Mela” z serii: Na wesołej łące, a następnie zapoznały się z edukacyjnym programem dla dzieci przedstawiającym świat przyrody i ekologii. Najmłodsi widzowie wędrują z tytułowym Skrzatem Borówką przez lasy, pola i łąki, spotykają zwierzęta i poznają zależności i złożoność natury. Dzieciaki oglądały również udostępnioną przez Internet grafikę dotyczącą roślin i zwierząt zamieszkujących łąkę, a także książeczki na ten temat.
17 maja odbyły się 3 wycieczki do biblioteki klas IV, V i VI. Uczniowie zwiedzili bibliotekę i każdy wypożyczył ciekawą książkę.
W środę, 18 maja, biblioteka gościła klasę „0”. Dzieci wysłuchały podobnie jak przedszkolaki bajki o łące. Z radością i wielkim zapałem obiecały namalować piękną łąkę, na ogłoszony dla nich konkurs plastyczny „Moja łąka”.
Uwieńczeniem Tygodnia Bibliotek w Kurozwękach była lekcja biblioteczna dla klasy I zapoznająca uczniów z biblioteką oraz uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Każdy uczeń otrzymał dyplom oraz książkę.

Tydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - Filie

 

Wiązownica
W ramach trwającego od 8 do 15 maja Tygodnia Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Wiązownicy odbyło się spotkanie DKK. Przyszło 5 pań, które, oprócz dyskusji na temat przeczytanych książek (A. J. Szepielak „Młyn nad Czarnym Potokiem” i E. Baniewicz „Dymna”) rozmawiały także o roli książki tradycyjnej we współczesnym świecie. Jak stwierdziły, czytanie książek to nie tylko zdobywanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań i sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także terapia w różnych kłopotach, chorobach czy samotności.
Natomiast w piątek 13.05 od godz. 16-ej w Filii Bibliotecznej w Wiązownicy odbyły się zajęcia dla młodych czytelniczek - uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum. Wspólnie z panią Krystyną Gawłowicz, nauczycielką i bibliotekarką w Zespole Szkół Publicznych w Czajkowie, przeprowadziłyśmy różne konkursy literackie, np. na rozpoznawanie bohaterów literackich na podstawie opisu postaci; rozwiązywanie rebusów i zagadek, wykonywanie ilustracji do bajek i wierszy.
Ważnym elementem spotkania było zapoznanie się młodych czytelniczek z różnymi rodzajami wydawnictw: prasą, książkami dla dzieci, poradnikami, encyklopediami. Dziewczyny porównywały zwłaszcza książki wydawane w latach powojennych ze współczesnymi. Były bardzo zdziwione szarymi, smutnymi okładkami, brakiem ilustracji, ale za to zaskoczone solidnym wykonaniem.
Na koniec był także mały poczęstunek i nagrody przywiezione przez p. Gawłowicz. Wszystkie uczestniczki były zadowolone z miło i pożytecznie spędzonego czasu, no i oczywiście z nagród, za które bardzo dziękujemy pani Gawłowicz.
Mamy dalsze plany wspólnego organizowania podobnych imprez w przyszłości, zwłaszcza w celu popularyzowania literatury i rozwijania czytelnictwa.

Tydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - Filie

 

Sztombergi
Filia w Sztombergach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie w ramach Tygodnia Bibliotek w dniu 10 maja 2016 r. gościła uczniów z klasy V ze Szkoły Podstawowej w Mostkach. Dzieci wykonały zakładki do książek przy użyciu prostych i tanich materiałów. Dzięki nim można przyozdobić swoją książkę i łatwo zapamiętać stronę, na której skończyło się czytać. Spotkanie upłynęło w miłej i wesołej atmosferze.

Tydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - FilieTydzień Bibliotek 2016 - Filie


BIBLIOTEKA INSPIRUJE - Tydzień Bibliotek 2016
Tegoroczny XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbył się pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Wydarzenia z nim związane rozpoczęły się 9 maja i trwały aż do 17 maja 2016 r.
Nie od dziś wiadomo, że kontakt z literaturą działa na wyobraźnię, pobudza, rozwija ,ale przede wszystkim inspiruje. Wszystkie działania mają na celu ukazanie, że Biblioteka - wbrew stereotypowym przekonaniom - to nie tylko przechowalnia myśli twórczej autorów książek, ale przede wszystkim miejsce, w którym dzięki różnorodnym wydarzeniom można ciekawie spędzić czas.

„DZIEŃ BIBLIOTEKARZA”
12 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza. Spotkaniu towarzyszył występ dzieci z Przedszkola Nr 3 w Staszowie. Po części artystycznej Dyrektor Biblioteki Ewa Cygan przedstawiła najważniejsze osiągnięcia Biblioteki. W dalszej części spotkania przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki z Kielc i zaprzyjaźnionych z biblioteką instytucji przekazali życzenia radości, pomyślności, zadowolenia i poczucia spełnienia w pracy. Ten uroczysty dzień zakończyliśmy wysłuchaniem wiersza naszego rodzimego poety Wiesława Kota, który napisał swój utwór w trakcie trwania uroczystości.

Tydzień Bibliotek 2016 - StaszówTydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

„KRÓL I KRÓLOWA KRÓLESTWA KSIĄŻEK” - PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece odbyło się pasowanie na Króla i Królową Królestwa Książek. W poczet nowych czytelników zostali uroczycie przyjęci uczniowie klasy I „a” z PSP Nr 1, I „b” z PSP Nr 2 oraz I „b” z PSP Nr 3 w Staszowie. Dzieci swoją podróż po krainie książek rozpoczęły od zwiedzania zakątków biblioteki. Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania oraz prośbami książki, które samodzielnie odczytywali. Podczas spotkania uczniowie odgadując zagadki wykazali się znajomością postaci ze znanych bajek i baśni. Wreszcie nadszedł czas na pasowanie. Dzieci uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po uroczystym przyrzeczeniu Dyrektor Biblioteki pani Ewa Cygan najstarszą książką biblioteczną symbolicznie pasowała pierwszoklasistów na Króla i Królową Królestwa Książek. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało książkę. Mamy nadzieję, że od tej pory nasi nowi czytelnicy będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Tydzień Bibliotek 2016 - StaszówTydzień Bibliotek 2016 - StaszówTydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
10 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad książką Anny Nasiłowskiej „Konik szabelka. Powrót do nieistniejącego domu. Opowieść o wojnie, której nikt nie pamięta.”
Omawiana pozycja książkowa jest zapisem historii rodzinnej na tle polskiej historii od początków XX w. aż po rok 2010r. Wtedy to bohaterowie spotykają się pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Głównym bohaterem książki jest ukochany dziadek autorki – ułan, kawalerzysta, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Biografia zawiera w sobie wiele mądrych słów i cennych rad o charakterze ponadczasowym.

Tydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

„BIBLIOTECZNE PODCHODY, CZYLI O KATALOGU ON-LINE”
10 maja w Czytelni odbyła się lekcja biblioteczna, udział w której wzięła klasa IV „b” z PSP Nr 3 w Staszowie. Celem spotkania było zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania Biblioteki i bibliotecznego katalogu on-line. Podczas spotkania uczniowie wyszukiwali informacji według różnych elementów opisu np.: autora, tytułu, hasła przedmiotowego.

Tydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

„CZTERY PORY ROKU VIVALDIEGO, CZYLI MUZYCZNY ŚWIAT PRZYRODY”
Świat wokół nas jest pełen dźwięków, a wiele z nich znalazło dosłowne swoje odbicie w muzyce.
11 maja odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie klasy IV a z PSP Nr 3 zapoznali się z twórczością włoskiego kompozytora - Antoniego Vivaldiego. Dzieci w swoich muzycznych obrazach przedstawiły swoje spostrzeżenia o zmianach zachodzących w przyrodzie.

Tydzień Bibliotek 2016 - StaszówTydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

„PSZCZÓŁKA MAJA I PRZYJACIELE, CZYLI ODKRYWAMY NA NOWO ZAPOMNIANE BAJKI DLA DZIECI”
Uczniowie klasy III „c” z PSP Nr 2 i klasy I „c” z PSP Nr 3 w Staszowie, którzy odwiedzili bibliotekę 13 i 18 maja podczas zajęć wzbogacili swoją wiedzę dotyczącą życia pożytecznych i niezbędnych dla środowiska owadów, jakimi są pszczoły. Uczniowie poznali magiczne królestwo pszczół słuchając kilku opowiadań „Pszczółki Mai i jej przygód" Waldemara Bonselsa. Zajrzeli do ich domu, podpatrzyli obyczaje, dowiedzieli się jak tańczą - krótko mówiąc poznali wiele pszczelich tajemnic. Przeczytane fragmenty opowiadania o rezolutnej Mai stały się inspiracją do wykonania pięknych prac plastycznych.

Tydzień Bibliotek 2016 - StaszówTydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

„BIBLIOTERAPIA - CZYTANIE ŁĄCZY”
Głośnym czytaniem w ramach zajęć biblioterapeutycznych 13 maja spotkaliśmy się z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Staszowie. W czasie spotkania przybliżyliśmy słuchaczom „Legendy Ziemi Staszowskiej” A.T. Bieleckich i „Ziemi Świętokrzyskiej” M. Majczaka.

Tydzień Bibliotek 2016 - StaszówTydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

„KSIĄŻKI CZYTAMY. ROGÓW NIE ZAGINAMY... BO ZAKŁADKI UŻYWAMY!"
Tematem spotkania z uczniami klasy I „a” z PSP Nr 2 w Staszowie, które odbyło się 17 maja było uświadomienie dzieciom pozytywnych wartości wynikających z czytania książek. Rozmawialiśmy także o tym, jak należy obchodzić się z książką i o czym należy pamiętać, aby jej nie zniszczyć i nie zgubić. Na zakończenie zajęć pierwszoklasiści wykonali kolorowe zakładki do książek.

Tydzień Bibliotek 2016 - Staszów

 

Tydzień Bibliotek już za nami, jednak nasza biblioteka nadal inspiruje...


W dniach 16.05.2016r. - 17.05.2016r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniu 12.05.2016r. (czwartek) Biblioteka w Staszowie oraz wszystkie Filie będą nieczynne.


Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek 2016Tydzień Bibliotek 2016


W dniach 4.05.2016r. - 28.05.2016r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Amnestia w Bibliotece
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie ogłasza majową amnestię. Każdy czytelnik, który do końca maja 2016 r. odda przetrzymane nawet latami książki, nie zapłaci kary za nieterminowy zwrot. W razie zagubienia książek można przynieść w zamian inne wartościowe pozycje, po ustaleniu z bibliotekarzem.

Amnestia w Bibliotece 2016


W dniu 2.05.2016r. (poniedziałek) Biblioteka czynna od 8:00 do 16:00.
W dniu 4.05.2016r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 5.05.2016r. (czwartek) Biblioteka czynna od 11:00 do 15:00.
W dniu 6.05.2016r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


W dniu 29.04.2016r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny od 9:00 do 17:00.


W dniu 29.04.2016r. (piątek) Filia w Wiązownicy będzie nieczynna.


Lekcja biblioteczna
W dniu 28.04.2016r. gościliśmy w naszej Bibliotece uczniów klas szóstych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie. Uczniowie zapoznali się z zasadami korzystania z Biblioteki i jej zbiorami. Nauczyli się również posługiwać katalogiem kartkowym i komputerowym.

Lekcja biblioteczna 2016Lekcja biblioteczna 2016Lekcja biblioteczna 2016Lekcja biblioteczna 2016Lekcja biblioteczna 2016Lekcja biblioteczna 2016


Chińskie smoki
Motywem przewodnim spotkania w dniu 26.04.2016r. z uczniami klasy I „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Staszowie była kultura i tradycje Chin. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o tym niezwykłym kraju. Powstały piękne, kolorowe smoki - jedne z najważniejszych symboli Chin.

Chińskie smoki


W dniach 27.04.2016r. - 29.04.2016r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


Każdy z nas jest wyjątkowy!
Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie klasy I „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Staszowie zapoznali się z życiorysem H. Ch. Andersena i wysłuchali baśni o „Brzydkim kaczątku”. Ta baśń uczy nas wszystkich niezależnie od wieku, iż nie należy oceniać innych wyłącznie po wyglądzie. Przecież każdy z nas jest wyjątkowy i zasługuje na akceptację. Zainteresowanie baśnią miało swój oddźwięk w pracach plastycznych, które dzieci wykonały podczas spotkania.

Każdy z nas jest wyjątkowy!


Dbajmy o naszą planetę!
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest w Polsce 22 kwietnia w naszej Bibliotece odbyły się kolejne ekologiczne zajęcia celem, których było uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Dzieci dowiedziały się m.in. czym jest recykling oraz to, że o stanie środowiska decydują nasze codzienne zachowania: oszczędzanie wody, prądu, zbieranie makulatury i segregowanie odpadów. Na zakończenie uczniowie wykonali eko-ślimaki.

Dbajmy o naszą planetę! (2016)Dbajmy o naszą planetę! (2016)Dbajmy o naszą planetę! (2016)Dbajmy o naszą planetę! (2016)Dbajmy o naszą planetę! (2016)Dbajmy o naszą planetę! (2016)


W dniach 18.04.2016r. - 20.04.2016r. Czytelnia czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Zabytki mojego miasta - Dworek Miejski przy ul. Wschodniej
Prace plastyczne wykonane przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. I. J. Paderewskiego w Staszowie. Wystawę prac można oglądać w holu Biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa prac - Zabytki Staszowa - Dworek MiejskiWystawa prac - Zabytki Staszowa - Dworek MiejskiWystawa prac - Zabytki Staszowa - Dworek MiejskiWystawa prac - Zabytki Staszowa - Dworek MiejskiWystawa prac - Zabytki Staszowa - Dworek MiejskiWystawa prac - Zabytki Staszowa - Dworek Miejski


Nestlé poRusza Polskę
Gmina Staszów przystąpiła do konkursu dla gmin w ramach akcji „Nestlé poRusza Polskę”. Wygraną w tym konkursie jest ufundowanie przez Nestlé 16 nowoczesnych siłowni terenowych. O tym, w której gminie i w jakiej lokalizacji zostanie utworzona siłownia decyduje głosowanie drogą internetową do 6 lipca 2016r.
Do konkursu zgłoszono do wyboru głosujących trzy lokalizacje na terenie gminy Staszów.
1. Zalew "Nad Czarną" ul. Parkowa, 28-200 Staszów
Miejsce siłowni zostało wyznaczone na trawniku pomiędzy mostkiem prowadzącym na os. Oględowska i boiskiem do koszykówki.
2. Golejów, Golejów 28-200 Staszów
Siłownia umieszczona zostanie przy drodze leśnej naprzeciwko ośrodka Wilga na terenie sąsiadującym z dawnym boiskiem  do piłki siatkowej.
3. Przy Szkole Podstawowej nr 3 w Staszowie ul. Mickiewicza 40
Siłownia zostanie usytuowana na terenie otaczającym Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 im. Hieronima Łaskiego oraz Halę Widowiskowo -Sportową w Staszowie, od strony ulicy Mickiewicza, obok placu zabaw.
Zapraszamy wszystkich do głosowania na stronie: https://www.nestleporusza.pl/glosowanie/Staszów

Nestlé poRusza Polskę


Jesteśmy EKO!
W dniu 14.04.2016r. podczas zajęć uczniowie klasy III „b” z PSP Nr 3 dowiedzieli się w jaki sposób chronić przyrodę i zapobiegać jej zanieczyszczeniu. Wiele radości sprawiły dzieciom zagadki dotyczące świata przyrody, ekologii, segregacji śmieci oraz recyklingu. Na zakończenie uczniowie wykonali eko-torebki.

Jesteśmy EKO! 2016Jesteśmy EKO! 2016Jesteśmy EKO! 2016


Dobre wychowanie jest trendy...
Znajomość zasad savoir-vivre i sztuka stosowania ich w codziennym życiu była tematem spotkania z uczniami klasy II „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3. Z wielką uwagą i zaciekawieniem dzieci śledziły losy wiecznie kłócących się bliźniaków - Kuby i Buby - bohaterów książki G. Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”. Wspólnie zastanawialiśmy się i szukaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania, m.in.: jak należy zachować się w miejscach publicznych, jak kulturalnie ze sobą rozmawiać, jakie obowiązują zasady zachowania się przy stole oraz jak radzić sobie z plotkami na swój temat?

Dobre wychowanie jest trendy...Dobre wychowanie jest trendy...Dobre wychowanie jest trendy...


W dniu 13.04.2016r. (środa) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


„W zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana Andersena”, czyli spotkanie z przedszkolakami.

W zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana AndersenaW zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana AndersenaW zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana AndersenaW zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana AndersenaW zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana AndersenaW zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana AndersenaW zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana AndersenaW zaczarowanym świecie baśni Hansa Christiana Andersena


Głównym celem konkursu jest propagowanie czytania wartościowych książek i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicem/opiekunem.

Wielka Liga Czytelników


W dniu 8.04.2016r. (piątek) Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


Spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - Gałuszką
07.04.2016r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w naszej Bibliotece panią Grażynę Jeromin - Gałuszkę, autorkę wielu interesujących książek. Spod jej pióra wyszły m.in. „Złote nietoperze” – które zajęły pierwsze miejsce w konkursie literackim pt. „Kolory życia”, „Magnolia”, „Długie lato w Magnolii”, „Nie zapomnij mnie”, „Złoty sen”.
Przybyłe na spotkanie uczestniczki DKK oraz Czytelnicy mieli niebywałą przyjemność  poznać i porozmawiać z pisarką.
Podczas spotkania pytaliśmy autorkę o początki jej kariery. Pani Grażyna powiedziała, że już w szkole podstawowej pisała na kartkach różne historie, zszywała kartki nitką i jako książki wypożyczała koleżankom. Opowiadała o różnicach między pisaniem scenariuszy filmowych a powieścią. Według niej łatwiej napisać dobrą powieść niż dobry scenariusz. Mówiła w jaki sposób pisze swoje książki, najczęściej codziennie rano na werandzie stara się pisać kilka stron. Rozmawialiśmy o bohaterach jej książek. Zapytana przez uczestników spotkania o ulubione lektury Pani Grażyna wymieniła „Sto lat samotności” Marqueza. Ciekawiły nas dalsze losy zawodowe autorki – zapowiedziała nam, że będzie to dalszy ciąg „Magnolii”.
Spotkanie autorskie, w którym uczestniczyło 30 osób przebiegało w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Na koniec był czas na wpisy do książek i autografy.

Spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - GałuszkąSpotkanie autorskie z Grażyną Jeromin - Gałuszką


„O finansach... w bibliotece”
Dnia 5.04.2016 r. Biblioteka zakończyła cykl spotkań edukacyjnych dla osób 50+ w ramach projektu „O finansach… w bibliotece” – czwarta edycja, w których wzięło udział 10 osób. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Cykl spotkań obejmował 5 trzygodzinnych modułów z zakresu edukacji finansowej zrealizowanych przy pomocy kursu e-learningowego, z których każdy kończył się testem sprawdzającym.
Na trwających od 17.02-22.03.2016 r. spotkaniach uczestnicy mogli poszerzyć posiadane wiadomości na tematy:
- jak planować budżet domowy,
- jak korzystać z bankowości elektronicznej,
- czy oszczędności warto trzymać w domu, czy w banku na lokatach,
- czy warto się ubezpieczać,
- jakie funkcje ma Narodowy Bank Polski, o czym opowiadał obecnym na spotkaniu Krzysztof Szczerba zastępca dyrektora Narodowego Banku Polskiego o/Kielce.
Obdarował również uczestników projektu prezentami w postaci gadżetów.
Na zakończenie kursu Burmistrz Miasta i Gminy w Staszowie – Leszek Kopeć oraz Dyrektor Biblioteki Ewa Cygan wręczyli uczestnikom certyfikaty.

O finansach... w Bibliotece - zakończenie edycjiO finansach... w Bibliotece - zakończenie edycjiO finansach... w Bibliotece - zakończenie edycjiO finansach... w Bibliotece - zakończenie edycji


Spotkanie autorskie
W dniu 7 kwietnia o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką.

Spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką


Z ekologią na ty
Uczniowie klasy II „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie podczas spotkania w Bibliotece poznawali piękno przyrody i sposoby jej ochrony. Dzieci wysłuchały bajki ekologicznej pt. „Ekoświrek” Katarzyny Terechowicz. Dzięki bohaterowi książki - zielonemu ludzikowi dowiedzieli się, czym jest ekologia, recykling i dlaczego należy segregować śmieci.

Z ekologią na ty 2016


Konkurs plastyczny - CHROŃMY NASZĄ PLANETĘ!
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. I – III szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Chrońmy naszą planetę!


Czytam w podróży
Fundacja imienia Zbigniewa Herberta 6 kwietnia popularyzować będzie IV raz czytelnictwo poprzez akcję „Czytam w podróży”. Włączamy się do akcji przez rozdawanie zakładek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta oraz wypożyczanie dział poety znajdujących się w naszych zbiorach.

Czytam w podróży


Taka mała drobinka, tyle przygód ją czeka..., czyli spotkanie z Calineczką
Uczniowie klasy II „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Staszowie przenieśli się w cudowny, baśniowy świat Calineczki ucząc się dobroci, opiekuńczości, wdzięczności i niesienia pomocy potrzebującym.

Spotkanie z Calineczką 2016Spotkanie z Calineczką 2016Spotkanie z Calineczką 2016Spotkanie z Calineczką 2016Spotkanie z Calineczką 2016Spotkanie z Calineczką 2016


W dniu 5.04.2016r. (wtorek) Filia w Sztombergach będzie nieczynna.


W dniach 4.04.2016r. - 8.04.2016r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna w godzinach 9:00 - 17:00, w czwartek czynna w godzinach 11:00 - 15:00.


W dniu 30.03.2016r. (środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 1.04.2016r. (piątek) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna od 9:00 do 17:00.


Dzień dobry, panie Andersenie!
31 marca 2016 r. odbyło się spotkanie z uczniami z klasy III „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Dzieci zapoznały się z twórczością Hansa Christiana Andersena – autora przepięknych baśni, które od pokoleń wzruszają, bawią i uczą dzieci na całym świecie. Pamiętacie baśń Andersena o słowiku, który swoim śpiewem wzruszył do łez potężnego cesarza? Dzieci słuchały jej z zapartym tchem i ogromnym zainteresowaniem. Na zakończenie uczniowie wykonali kolorowe klatki z zaczarowanymi słowikami.

Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!Dzień dobry, panie Andersenie!


Warszawa, jakiej nie znamy
30 marca 2016r. klasa III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 uczestniczyła w spotkaniu poświęconym legendom polskim. Uczniowie poznali prawdziwą historię warszawskiej Syrenki. Dzieci chętnie sięgały po książki, obrazki, mapy, pocztówki, porównywały ilustracje starej i nowej Warszawy oraz odszukiwały miejsca, które znają.

Warszawa, jakiej nie znamyWarszawa, jakiej nie znamyWarszawa, jakiej nie znamyWarszawa, jakiej nie znamyWarszawa, jakiej nie znamyWarszawa, jakiej nie znamy


Wielkanoc 2016

 

Aby Święta Wielkiej Nocy
były wzorem duchowego wzbogacenia i umocnienia
dającego radość, pokój i nadzieję.
Wszelkiej pomyślności z serca życzy Dyrektor oraz Pracownicy


W dniu 23.03.2016r. (Środa) Biblioteka w Staszowie czynna od 9:00 do 17:00.
W dniu 24.03.2016r. (Czwartek) Biblioteka w Staszowie czynna od 10:00 do 15:00.
W dniu 25.03.2016r. (Piątek) Biblioteka w Staszowie czynna od 8:00 do 15:00.


Zmiana godzin pracy Filii Biblioteki w okresie świątecznym:

  • 21.03.2016r. oraz 25.03.2016r Filia w Kurozwękach nieczynna.
  • 22.03.2016r. - 26.03.2016r. Filia w Wiązownicy nieczynna.

„Świat wiosną... malowany”
Wiosna zagościła już na dobre nie tylko w przyrodzie, ale i w naszej Bibliotece. Przekonali się o tym uczniowie klasy II „d” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie, którzy 23 marca 2016r. odwiedzili naszą Bibliotekę. Czytaliśmy wiosenne wiersze i opowiadania. Było wesoło i kolorowo. Spotkanie zakończyliśmy wykonaniem pięknych wiosennych wachlarzy.

Świat wiosną... malowanyŚwiat wiosną... malowanyŚwiat wiosną... malowany


Wesołe Święta w Wiązownicy
W dniu 19.03 2016r. w Filii w Wiązownicy grupa dziewczyn przygotowała z otrzymanych materiałów wyklejanki i rysunki na temat zbliżających się Świąt oraz pierwszego dnia wiosny. Z wykonanych prac powstała wystawka pt. „Wesołe Święta”.

Wesołe Święta w WiązownicyWesołe Święta w WiązownicyWesołe Święta w WiązownicyWesołe Święta w Wiązownicy


Smokolandia
Czy smoki istniały naprawdę? Czy rzeczywiście zionęły ogniem? A może wcale nie były, aż tak straszne? Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy III „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie szukali odpowiedzi podczas ostatniego spotkania (w dniu 17.03.2016r.) w Bibliotece. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o tych magicznych stworzeniach. Zdobyta wiedza stała się dla uczniów inspiracją do wykonania czarodziejskich smoków.

Smoki w Bibliotece 2016Smoki w Bibliotece 2016Smoki w Bibliotece 2016


„Lekarstwo duszy.”
Napis nad wejściem do biblioteki aleksandryjskiej

Biblioterapia – czytanie łączy
Głośnym czytaniem w ramach zajęć biblioterapeutycznych Biblioteka rozpoczęła cykliczne spotkania z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Staszowie.
Na początku przeczytano opowiadanie Agathy Christie „Bombonierka”.

Środowiskowy Dom Samopomocy 2016 - spotkanie 1Środowiskowy Dom Samopomocy 2016 - spotkanie 1Środowiskowy Dom Samopomocy 2016 - spotkanie 1


Zabytki Staszowa – Dworek Miejski z XIX w. przy ul. Wschodniej
10 marca 2016r. uczniowie klasy IV „a” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym dotyczącym historii naszej „Małej Ojczyzny”. Dzieci zapoznały się z legendą Staszowa oraz podziwiały piękno zabytków, których na co dzień nie zauważamy.

Zabytki Staszowa - Dworek MiejskiZabytki Staszowa - Dworek MiejskiZabytki Staszowa - Dworek Miejski


Wiosna tuż, tuż...
W dniu 8.03 odbyło się spotkanie z uczniami klasy I „b” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Staszowie. Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat pięknej pory roku, jaką jest WIOSNA. Okazało się, że dzieci są świetnymi obserwatorami bowiem z łatwością odpowiadały na pytania jakie rośliny zwiastują wiosnę, które ptaki wracają z ciepłych krajów czy też jakie zwierzęta budzą się ze snu zimowego. Nasze spotkanie zakończyliśmy wykonaniem pięknych, kolorowych bukietów. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Wiosna 2016Wiosna 2016Wiosna 2016Wiosna 2016Wiosna 2016Wiosna 2016


„O finansach... w Bibliotece”
8 marca odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „O finansach... w Bibliotece”. Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Na spotkaniu uczestnicy oswajali budżet domowy. Dowiedzieli się jak go planować, jak wykorzystywać do planowania wydatków dostępne porównywarki i kalkulatory internetowe. W spotkaniu uczestniczyła p. Lidia Zielińska koordynatorka projektu z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

O finansach w Bibliotece - spotkanie 2


W dniach 7.03.2016r. - 11.03.2016r. Filia w Koniemłotach będzie nieczynna.


W dniach 1.03.2016r. - 18.03.2016r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniach 1.03.2016r. - 2.03.2016r. Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniach 29.02.2016r. - 4.03.2016r. Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna w godzinach 9:00 - 17:00, w czwartek czynna w godzinach 11:00 - 15:00.


W dniach 22.02.2016r. - 26.02.2016r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


O FINANSACH... w BIBLIOTECE!
I już po pierwszym spotkaniu!
W dniu 17.02.2016r. odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu „O finansach... w Bibliotece”.

O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1O finansach w Bibliotece - spotkanie 1


IBUK Libra – czytelnia czynna całą dobę!
Nasza biblioteka wykupiła dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych w języku polskim na platformie IBUK Libra.

Korzystaj z platformy IBUK Libra:
•    przez całą dobę, siedem dni w tygodniu
•    na komputerze, smartfonie, laptopie czy tablecie
•    gdzie tylko zechcesz: akademik, dom, biblioteka – wszędzie, gdzie masz Internet

Stwórz własną półkę z książkami myIBUK i pracuj z tekstem:
•    dodawaj zakładki
•    rób notatki bezpośrednio w tekście
•    wyszukuj słowa i frazy
•    taguj ważne fragmenty
•    sprawdzaj znaczenie wyrazów w słownikach i encyklopediach PWN

Zapraszamy do naszej biblioteki po szczegółowe informacje.
Dla Czytelników, którzy już korzystali z tych zbiorów zapraszamy po nowe kody dostępu!

IBUK Libra - czytelnia czynna całą dobę!


W dniach 15.02.2016r. - 29.02.2016r. Filia w Wiśniowej będzie nieczynna.


W dniu 17.02.2016r. (środa) Wypożyczalnia dla Dorosłych czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Konkurs plastyczny - Zabytki mojego miasta – Dworek Miejski
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie Oddział dla Dzieci ogłasza konkurs plastyczny dla kl. IV – V szkół podstawowych.

Konkurs plastyczny - Zabytki mojego miasta – Dworek Miejski


Miau, miau… czyli pamiętamy o kotach
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji odwiedzili nas uczniowie klasy III „c” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie. Każdy posiadacz kota wie, że jest to zwierzę wyjątkowe i niezwykle tajemnicze, dlatego podczas spotkania staraliśmy się zgłębiać tajniki kociej natury. Uczniowie poznali różne rasy kotów, kocie charaktery, zwyczaje, a także „kocią literaturę". Na zakończenie dzieci wykonały kocie portrety.

Światowy Dzień Kota 2016


Walentynkowe okulary
„Walentynkowe okulary” czyli dzień przyjaźni i miłości widziany przez uczniów klasy II c z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Staszowie.
Podczas spotkania rozmawialiśmy o przyjaźni, życzliwości i oczywiście o miłości, o tym pięknym uczuciu pisanym przez duże ”M”. Świat widziany przez walentynkowe okulary wykonane przez uczniów pozwolił uczynić spotkanie bardziej magicznym i kolorowym.

Walentynki 2016Walentynki 2016


Zimowy pejzaż
Prace plastyczne wykonane przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. I. J. Paderewskiego w Staszowie. Wystawę prac można oglądać w holu Biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

Zimowy pejzaż 2016Zimowy pejzaż 2016Zimowy pejzaż 2016


W dniu 9.02.2016r. (wtorek) Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


Zmiany godzin pracy w filii w Sztombergach
Miło nam poinformować, iż w Filii Bibliotecznej w Sztombergach został wydłużony czas pracy.
Godziny pracy filii:
Poniedziałek - środa w godz. 8:00 - 15:30
Czwartek w godz. 9:30 - 17:00


Chcesz dowiedzieć się jak lepiej gospodarować swoimi finansami?
Czy warto korzystać z bankowości elektronicznej?

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie zaprasza osoby w wieku 50+ na cykl spotkań „O FINANSACH… w BIBLIOTECE". Będą one odbywać się w formie warsztatów komputerowych z wykorzystaniem Internetu. Zainteresowanych prosimy o kontakt – tel. (15) 864 29 77.
Ilość miejsc ograniczona.

O finansach w Bibliotece


Ferie w filii w Wiązownicy
W dniach 18.01.2016r. – 31.01.2016r. w siedzibie Filii Bibliotecznej w Wiązownicy Kolonii w ramach ferii zimowych zorganizowano różne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z planem, w pierwszym tygodniu ferii dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy z prasy, układały puzzle, naklejały puzzle wycięte z prasy oraz rysowały ulubione zwierzęta. Przez cały czas korzystały z dostępnego zestawu komputerowego: urządzały karaoke, wyszukiwały teksty popularnych piosenek i grały w różne gry.
Natomiast w drugim tygodniu, wykorzystując „Księgę imion” dzieci poznawały historię swojego imienia i cechy noszącej je osoby. Wykonywały również różne ozdoby z kolorowego papieru – kwiaty, lalki, wyklejanki. Wszystkie wykonane rysunki i zabawki  zostały zaprezentowane na wystawce w filii Biblioteki.
W ostatnim dniu ferii - 29.01.2016r. do Biblioteki zostali zaproszeni najlepsi Czytelnicy w 2015 r. Najaktywniejsi otrzymali nagrody książkowe, zakupione przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Staszowie. Wszyscy nagrodzeni – 6 osób – byli zadowoleni, że ich aktywność została doceniona. W siedzibie filii jest również wywieszona informacja o wynikach najlepszych Czytelników.

Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)Ferie w Wiązownicy (2016)


„ZIMA, KSIĄŻKA I JA” - czyli ferie w Bibliotece
Wszystko, co dobre szybko się kończy - a w szczególności ferie zimowe - czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii w Bibliotece nie brakowało.
Jak co roku Oddział dla Dzieci przygotował szereg atrakcji, które pozwoliły młodym osobom twórczo i aktywnie spędzić wolny czas. Kluczem otwierającym świat zabaw była książka, łącząca różnorodne zainteresowania oraz pasje uczestników. Dzieci, młodzież a nawet  rodzice brali udział w artystycznych zabawach z książką, zajęciach plastyczno - manualnych oraz planszowych rozgrywkach. Prezentowana podczas zajęć literatura dla dzieci inspirowała do podejmowania różnorodnych wyzwań, dzięki którym uczestnicy mieli możliwość prezentowania swoich manualnych umiejętności. Powstały „Ptaki Cudaki”, „Pingwiny” z lodowej krainy i maski karnawałowe.
Spotkania upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za wspólną zabawę.

Ferie 2016Ferie 2016Ferie 2016Ferie 2016


W dniu 29.01.2016r. (piątek) Czytelnia czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniach 25.01.2016r. - 26.01.2016r. Biblioteka w Staszowie czynna w godzinach 9:00 - 17:00.


W dniach 21.01.2016r. - 22.01.2016r. Filia w Kurozwękach będzie nieczynna.


W dniu 15.01.2016r. (piątek) Oddział dla Dzieci czynny w godzinach 9:00 - 17:00.


FERIE W BIBLIOTECE
W czasie ferii zimowych zapraszamy wszystkie dzieci do Biblioteki:

Ferie w Bibliotece 2016Ferie w Bibliotece 2016Ferie w Bibliotece 2016Ferie w Bibliotece 2016Ferie w Bibliotece 2016


 

Ta strona używa ciasteczek/cookies. Aby znaleźć więcej informacji o ciasteczkach kliknij w podany link.

Akceptujesz ciasteczka z tej strony?
Ciasteczka